اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
ترکیه هم‌چنان در تلاش برای اخذ معافیت از تحریم‌های ایران
جمعه, ۶ام اردیبهشت, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه می‌گوید این کشور هم‌چنان در تلاش است آمریکا را قانع کند که برای ادامه خرید نفت ایران به آنکارا معافیت دهد.

آمریکا دوشنبه هفته جاری اعلام کرد که از اول ماه مه (هفته آینده) به هیچ کشوری معافیت نمی‌دهد تا از ایران نفت بخرد.

شرکت دولتی «توپراش» تنها مشتری نفت ایران در ترکیه است و بعد از ماه نوامبر که آمریکا برای هشت کشور معافیت تحریمی داد، به طور متوسط حدود ۹۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است. این رقم نسبت به دوران پیش از تحریم‌ها تقریبا نصف شده است.

شرکت توپراش در ماه نوامبر پارسال که هنوز معلوم نبود آمریکا درباره معافیت‌ها چه تصمیمی دارد، کلا سفارش خرید نفت جمهوری اسلامی را متوقف کرد و در آن ماه نفتی از ایران وارد نکرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه روز جمعه اعلام کرد خصوصیات پالایشگاه توپراش با نفت ایران هماهنگ است و در تلاش هستیم آمریکا را قانع کنیم اجازه دهد خرید نفت از ایران ادامه یابد.

آقای آکسوی گفت که تصمیم آمریکا برای توقف اعطای معافیت، به همکاری‌های منطقه‌ای و تجاری ترکیه ضربه می‌زند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ترکیه که در سایت آن منتشر شده است، صادرات این کشور به ایران طی دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی به ۳۷۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

واردات ترکیه از ایران نیز ۹۵۱ میلیون دلار بوده که نسبت به دو ماه ابتدایی پارسال کاهشی ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.رادیوفردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com