اخبار / جهان / زنان / مهمترین
زنان عربستانی حق رانندگی را در شروط ضمن عقد ازدواج قرار می‌دهند
سه شنبه, ۴ام تیر, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

زنان عربستانی می توانند حق رانندگی را جزء شروط ضمن عقد ازدواج قرار دهند.

با گذشت یک سال از اعطای حق رانندگی به زنان توسط پادشاه عربستان، هنوز تعداد زنانی که رانندگی می کنند در مقایسه با مردان بسیار اندک است. مراکز آموزش رانندگی به زنان نیز بسیار محدود است. به عنوان مثال در شهر جده با جمعیت ۲٫۸ میلیون نفر، تنها چهار مرکز آموزش رانندگی به زنان وجود دارد. در نتیجه زنان باید زمان زیادی را در لیست انتظار بگذرانند.

در عربستان سعودی نیز هم‌چون ایران، زنان می‌توانند تعهداتی را در حین ازدواج با توافق دو طرف وارد مفاد قرارداد ازدواج کنند.

زنان سعودی در این قراردادها به طور معمول حق داشتن خانه، استخدام خدمتکار، حق تحصیل و یا کار را جزء شروط ضمن عقد ذکر می‌کنند.

ولی از زمان اعطای حق رانندگی به زنان در عربستان با تلاش فعالان اجتماعی سعودی و فشار بین‌المللی، زنان جوان در هنگام ازدواج حق رانندگی را نیز در شروط ضمن عقد درج می‌کنند.

مجد، مرد جوان بیست و نه‌ ساله اهل شهر بندری دمام که قرار است با نامزد ۲۱ ساله خود ازدواج کند به خبرنگار خبرگزاری فرانسه می‌گوید که نامزدش حق کار کردن و رانندگی را در شروط ضمن عقد قرار داده است: «او می‌گوید که می‌خواهد مستقل باشد. من هم گفتم حتما. چرا که نه؟»

عربستان تا سال ۲۰۱۸ تنها کشور جهان بود که زنان در آن از حق رانندگی محروم بودند.

گروه های حقوق بشری سال‌ها برای این که زنان عربستانی حق رانندگی داشته باشند فعالیت کرده اند.

برخی از زنان عربستان پیش تر به خاطر رانندگی، جریمه یا زندانی شده و یا تحت تعقیب و پیگرد قرار گرفته بودند.

زنان سعودی برای رانندگی نیاز به اخذ موافقت از همسر، پدر و یا ولی قهری ندارند اما هنوز مشخص نیست که در صورت مخالفت ولی قهری، زنان سعودی می‌توانند از لحاظ قانونی شکایت بکنند یا خیر.

عبدالمحسن العجمی، یک روحانی از ریاض به خبرنگار خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «برخی از زنان ترجیح می‌دهند تا حق رانندگی را در شروط ضمن عقد درج کنند تا از بروز مشکلات خانوادگی در این زمینه جلوگیری کنند.»

اگر شروط ضمن عقد رعایت نشود، بر اساس قوانین عربستان سعودی، زنان می‌توانند درخواست طلاق دهند.

هنوز آماری از زنان که حق رانندگی را در شروط ضمن عقد درج می‌کنند، وجود ندارد و وزارت دادگستری عربستان به سوال خبرگزاری فرانسه در این باره پاسخ نداد.یورونیوز

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com