نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
زنان راه نیافته به پارلمان افغانستان، خود را در قفس زندانی کردند
اشتراک گذاری

یشتر از ده نامزد زن که نام شان در فهرست ابتدایی برندگان انتخابات درج شده بود اما در فهرست نهایی حذف شد، از چهار ماه پیش تاکنون به شیوه‌های گوناگون دست به اعتراض زده‌اند.

این معترضان امروز شنبه (۲۹ سرطان/تیر) با ساختن قفس آهنین و با رفتن در داخل آن، با یک خودرو در سطح شهر کابل تردد کردند.

این زنان معتقدند که در انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان رای لازم را گرفته ولی رای آنان در نظر گرفته نشده و کسانی که رای کمتر از آنان داشته به پارلمان راه یافته‌اند. آنان برای رسیدگی به حق خود خواستار برگزاری دادگاه خاص هستند.

این معترضان قبل از این در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان با برپایی خیمه، دست به اعتصاب غذا زده و حتی یک بار لبان خود را دوخته بودند.فرزانه فرهمند، نامزد ولایت بغلان و یکی از اعضای این تیم دوازده نفره به بی‌بی‌سی گفت که چهار ماه است به دلیل آنچه “بی‌عدالتی و حق تلفی” می‌دانند، دست به اعتراض زده‌اند.

او گفت امروز نیز این قفس را ساخته و در داخل آن شده که اعتراض به “نبود آزادی سیاسی و اجتماعی درافغانستان است.” او مدعی است که دولت به آنان “اجازه اعتراض مسالمت آمیز نداده‌ است.”خانم فرهمند افزود که دولت خیمه اعتراضی آنان را در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری را برچیده و حتی لبان دوخته شده آنان را پلیس با “دنده برقی باز کرده است.”

نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان که میزان سال گذشته برگزار شده بود، بعد از هفت ماه اعلام شد. اعلام نتایج نهایی این انتخابات با اعتراض‌های زیادی همراه بود.کمیسیون انتخابات اعلام کرده که نتایج انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان بر اساس رای مردم و به صورت شفاف اعلام شده و حق کسی ضایع نشده است.بی بی سی

 
 
https://rowzane.com/news/article=158117