اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
سودان؛ نظامیان و مخالفان توافق تقسیم قدرت امضا کردند
شنبه, ۲۶ام مرداد, ۱۳۹۸  
اشتراک گذاری

شورای نظامی حاکم بر سودان و ائتلاف گروه‌های سیاسی مخالف حکومت نظامیان این کشور امروز، شنبه هفدهم اوت (۲۶ مرداد) توافق‌نامه تاریخی تقسیم قدرت امضا کردند.

یک فرمانده بلندپایه نظامی در سودان وعده داده است به این توافق‌نامه که بر اساس آن مخالفان در قدرت سهیم می‌شوند، پایبند بماند.

حمد حمدان دقلو، معروف به “حمیدتی” که قدرتمندترین مرد سودان تلقی می‌شود، در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی، تعهد خود به این توافقنامه را اعلام کرد.

سودان در پی برکناره‌گیری عمر البشیر رئیس‌جمهور پیشین این کشور، دستخوش ناآرامی‌هایی بوده است. شورای نظامی انتقالی قدرت را در دست گرفته اما در برابر انتقال آن به مخالفان غیرنظامی حامی دموکراسی مقاومت کرده است.هدف از این توافق، پایان دادن به ماه‌ها ناآرامی و حرکت به سمت حکومت قانون است.

بر اساس توافق جدید، یک شورای حکومتی متشکل از ۶ غیرنظامی و ۵ نظامی تا زمان انتخابات، این کشور را اداره خواهد کرد.طرفین درگیری توافق کرده‌اند که کنترل این شورا تا بیش از ۳ سال چرخشی باشد. قرار است هفته بعد نخست‌وزیری که توسط غیرنظامی‌ها نامزد شده، منصوب شود.

حمیدتی به زینب بداوی گزارشگر بی‌بی‌سی گفت: “به هر قراردادی که به توافق برسیم، پایبند خواهیم بود.”او در همین رابطه افزود: “حتی بدون توافق، باید در همین راستا حرکت کنیم چون نفع کشور در این است. بنابراین، باید به توافق برسیم، به آن بچسبیم و از آن حمایت کنیم.”حمیدتی فرمانده “نیروی حمایت سریع” است. این نیرو از شبه‌نظامیان ” جنجوی” شکل گرفته که به نسل‌کشی در ناحیه دارفور در غرب سودان متهم هستند.

“نیروی حمایت سریع” به‌دلیل خشونت‌های اخیر مورد سرزنش قرار گرفته، از جمله کشتار ۳ ژوئن که بنا به‌گزارش‌ها طی آن بیش از ۱۲۰ نفر کشته شدند و بسیاری از اجساد در رودخانه نیل انداخته شدند.

رهبران این نیرو، برنامه‌ریزی برای کشتار را رد کرده، می‌گویند به دست عناصرسرکش انجام گرفته است.

حمیدتی درباره این کشتار به بی‌بی‌سی گفت “طرح و توطئه نظام‌مندی” برای بدنام کردن شهرت “نیروهای حمایت سریع” وجود دارد. به گفته او این نیرو، “حمایتگر” بوده است نه قاتل.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com