اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری زندانیان در ایران شد
جمعه, ۸ام فروردین, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ۷ فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا٬ کووید-۱۹ ٬ در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شد.

در اطلاعیه این نهاد حقوق بشری تاکید شده که مقامات و نهادهای مسئول در ایران برای حفاظت از سلامت و جان زندانیان باید اقدامات سریعی انجام داده و تمام زندانیانی که در انتظار محاکمه هستند و آنهایی را که با خطر بیماری‌های شدید و یا مرگ روبرو هستند هر چه سریع‌تر آزاد کنند.

عفو بین الملل در نامه سرگشاده‌ای خطاب به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضایی ایران نگرانی شدید این نهاد حقوق بشری از شیوع ویروس کرونا در زندانهای ایران را عنوان کرده است.

در این نامه ضمن اشاره به تصمیم اخیر حکومت ایران برای آزادی تعدادی از زندانیان در ایام نوروز در مورد باقی ماندن تعداد زیادی از زندانیان سیاسی از جمله مدافعان حقوق بشر، تظاهرکنندگان صلح‌آمیز و افرادی که فقط به خاطر دفاع از حق آزادی بیان و آزادی تجمع دستگیر شده‌اند در زندان‌های ایران ابراز نگرانی شده است.

عفو بین الملل با استناد به نتایج تست‌های ویروس کرونا در تعدادی از زندان‌های ایران و تشخیص موارد ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ در میان زندانیان نگرانی خود را در مورد سلامت زندانیان دیگری که در این زندان‌ها هستند ابراز کرده است.

طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی بخشی از مردم به خصوص افراد مسن و یا کسانی که بیماری‌های مزمن دارند در برابر ویروس کرونا آسییب‌پذیرتر هستند و احتمال مرگ آنها بر اثر ابتلا به این ویروس بالاتر است. برخی از زندانیان در ایران از جمله این گروه آسیب‌پذیر هستند.

عفو بین الملل می‌افزاید تعدادی از زندانیان در ایران به طور سیستماتیک از خدمات پزشکی محروم شده‌اند و این می‌تواند آنها را در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیرتر کند. این نهاد موارد متعددی از محرومیت زندانیان از خدمات پزشکی و درمانی را مستند کرده است.

این نهاد در ادامه نامه سرگشاده خود خطاب به رییس قوه قضایی ایران می‌نویسد بسیاری از زندانیان در زندان‌های مختلف ایران از مسئولان خواسته‌اند در مورد شرایط بد نظافت و شلوغ بودن محیط زندان‌ها کاری انجام دهند. این شرایط احتمال شیوع ویروس کرونا و ابتلا زندانیان به این ویروس را افزایش خواهد دا . گزارش‌های دیگری منتشر شده حاکی از آن که صابون و مواد بهداشتی کافی در اختیار زندانیان قرار نمی‌گیرد.

بسیاری از خانواده‌ها درمورد سلامت اعضای زندانی خانواده خود نگران هستند و معتقدند که نهادهای مسئول باید به طور برنامه‌ریزی شده آن دسته از زندانیانی را که عوارض بیماری کووید-۱۹ دارند تست کنند.

عفو بین الملل در پایان این نامه از رییس قوه قضاییه ایران می‌خواهد که تمامی زندانیان سیاسی از جمله مدافعان حقوق بشر و افرادی را که به دلیل شرکت در اعتراضات ماه‌های گذشته در ایران بازداشت شده‌اند بلادرنگ و بدون قید و شرط آزاد کند.رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com