اخبار / ایران / کارگری / مهمترین
اعتراض کارگران پیمانکاری آب وفاضلاب اهواز
یکشنبه, ۱۲ام مرداد, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

کارگران پیمانکاری آب وفاضلاب اهواز از اختلاف دستمزد، پاداش و مزایای بین خود و کارکنان رسمی و قراردادی این شرکت انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران پیمانکاری شاغل در شرکت آب وفاضلاب اهواز خواستار رفع تبعیض در پاداش، حقوق و مزایای مزدی نسبت به کارگران رسمی و قرارداد مستقیم هستند.این کارگران روز گذشته (۱۱ مرداد ماه)در اعتراض به این موضوع مقابل ساختمان اداره کل آب و فاضلاب خوزستان دست به تجمع صنفی زدند.

به ادعای این کارگران، اختلاف زیادی در حقوق کارگران پیمانی مجموعه شرکت آب و فاضلاب که زیرمجموعه شرکت پیمانکاری کار می‌کنند، نسبت به کارگران رسمی و قراردادی وجود دارد. ما خواستار دریافت حقوق قانونی وزارت نیرو هستیم که کارکنان رسمی دریافت می کنند.

آنها اظهار داشتند: تعداد کارگران پیمانی شرکت آب و فاضلاب اهواز که شامل مشاغلی همانند تلمبه چی ، اپراتور ایستگاه های آب وفاضلاب و غیره … می‌شود، دست‌کم به ۳۰۰ نفر در شهر اهواز می‌رسد. این کارگران برخلاف نیروی کار رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه آب و فاضلاب از مزایایی همانند اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن‌ ، حق لباس و سایر خدمات عرفی محروم هستند.

این کارگران گفتند: ما پیمانکاری‌ها بسیار کمتر از رسمی‌ها درآمد داریم. وقتی  در یک محیط و کارگاه کار می‌کنیم و می‌بینیم که رسمی‌ها از انواع مزایای مزدی و رفاهی بسیاری بهره‌مند هستند ولی ما هیچ کدام از این مزایا را نمی‌گیریم، با وجود این همه تبعیض چه انگیزه‌ای برای کار کردن داریم؟

به گفته یکی از کارگران آب و فاضلاب اهواز که به عنوان تلمبه چی در یکی از مناطق شهر اهواز مشغول کار است،  فاصله دریافتی یک کارگر پیمانی تلمبه چی  با یک کارگر رسمی آب و فاضلاب که در یک کارگاه کار می‌کنند حداقل حدود دو تا سه میلیون  میلیون تومان است. این درحالیست که سایر کارگران پیمانی با عناوین شغلی مختلف در شرکت آبفای اهواز با میانگین ۱۶ تا ۱۷ سال سابقه کاری کمترین دریافتی را در بین دیگر کارگران دارند.

به گفته  این کارگر ، سالهاست به همراه همکارانم تحت مسئولیت یک شرکت واسطه‌ای مشغول کار هستم. در عین حال حقوق و بیمه ما را آب وفاضلاب پرداخت می‌کند. در این بین شرکتی که به بهانه تامین نیرو عملا هیچ نقشی در ارائه خدمات ندارد چرا باید به واسطه کار کارگران (با کسر هر ماه چندین میلیون تومان) به سودهای کلان دست پیدا کند.

او با بیان اینکه ما خواهان حذف پیمانکار در بخشهای مختلف آب وفاضلاب هستیم، در خاتمه تصریح کرد: حقوقی که از شرکت‌ واسطه‌ای دریافت می‌کنیم کفاف زندگی‌‌مان را نمی‌دهد در عین حال با وجود نزدیکی که میان حرفه ما با برخی نیروهای قرارداد مستقیم و حتی رسمی، دستمزدهایی که به آنها پرداخت می‌شود به هیچ وجه قابل مقایسه با ما نیست.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی