اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
پساب پتروشیمی را به خور می‌ریزند
یکشنبه, ۴ام آبان, ۱۳۹۹  
اشتراک گذاری

پتروشیمی فجر یکی از پتروشیمی‌های استان خوزستان است که یکی از مخاطبان انصاف نیوز از ریختن پساب این پتروشیمی به خور خبر داد. گفته می‌شود پسابی که به آب خور ریخته می‌شود با TDS بالای ۱۰۰ هزار و COD بالای ۷ هزار است که این مقدار ۷۰ برابر استاندارد است.

محمد جواد اشرفی، مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان در مورد پتروشیمی فجر به انصاف نیوز گفت: «پتروشیمی فجر واحد UTVC منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی است که شرکت‌ها و تعدادی از پتروشیمی‌ها بخشی از پساب خود را به شرکت فجر می‌فرستند و شرکت فجر تصفیه و رهاسازی می‌کند. طی این فرآیند گاهی مشکلی پیش می‌آید یا بیش از حد مجاز از پتروشیمی‌ها پساب می‌گیرد، این باعث می‌شود که دیگر نتواند خوب تصفیه کند و گاهی پساب بیشتر از رنج مجاز مواد شیمیایی را به خور رها کند.

پساب‌های پتروشیمی COD، VOD و اکسیژن‌خواهی بالایی دارند و ما هم واقف هستیم که جزو واحدهای آلاینده محسوب می‌شود و در پاره‌ای از موارد به مراجع قضایی ارجاع می‌شود اما این اتفاق مستمر نیست.

یک بخشی برای این است که بیشتر از ظرفیت مجازش پساب می‌گیرد لذا در حال حاضر نمی‌پذیریم که واحد پتروشیمی جدیدی در برنامه‌اش بگذارد که پسابش را برای تصفیه به پتروشیمی فجر دهد. چون پتروشیمی فجر ظرفیت ندارد، پتروشیمی‌های جدید را الزام کردیم که حتما خودشان سیستم تصفیه داشته باشند. از این ۲۳ پتروشیمی‌ای هم که در منطقه فعال هستند تعدادی سیستم تصفیه دارند. تعدادی هم به همین پتروشیمی فجر می‌فرستند. به دنبال پیگیری‌هایی هم که کردیم تعدادی آز آنها مثل پتروشیمی امام و تندگویان  هم در حال احداث تصفیه‌خانه هستند.»

او  در مورد اقدامات انجام شده گفت :«اقدامی که ما می‌توانیم کنیم این است که در کنار جریمه کردن پتروشیمی که تلاش کند آلودگی‌هایش را کمتر کند و به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم این روش‌ها را هم به کار می‌گیریم که کمترین آلودگی را داشته باشند.»

اشرفی در پایان افزود: «در گذشته رویکرد محیط‌زیستی صنعت مثل الان نبود و این باعث می‌شد که خیلی از پتروشیمی‌ها تصفیه‌خانه نداشته باشند یا اینکه در قالب طرح‌های توسعه، پساب‌های تولیدی آنها بیشتر از تصفیه‌خانه‌هایی بود که ساخته شده بود. خب نتیجه همین می‌شود. ولی در عین حال خیلی از پتروشیمی‌ها اقدام کردند و حرکت رو به رشدی داشتند. الان در خوزستان فقط در ماهشهر پتروشیمی داریم در آبادان هم پالایشگاه داریم که تصفیه‌خانه دارد اما نیاز به افزایش ظرفیت دارد. در منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی هم ۲۳ پتروشیمی داریم که بخشی ازآنها هم تصفیه‌خانه دارند.»

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی