اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
پیش نویس طرح “استقرار ناظران سازمان ملل” در لیبی
جمعه, ۲۷ام فروردین, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

العربیه،شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است پیش‌نویس قطعنامه‌‌ای را به رای بگذارد که به موجب آن همه نیروها و مزدوران خارجی از لیبی خارج خواهند شد.

به موجب پیش‌نویس این قطعنامه تیمی از کارشناسان سازمان ملل متحد، مسئولیت نظارت بر اجرای آتش‌بس که در اکتبر گذشته به امضا رسیده است را بر عهده خواهند داشت.

در پیش‌نویس این قطعنامه که از سوی بریتانیا ارائه شده، با پیشنهاد آنتونی گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل برای ایجاد و راه‌انداری مکانیسم‌های نظارت بر آتش‌بس که در نامه‌ای به شورای امنیت ذکر شده است، موافقت شد.

در نامه‌ای به تاریخ ۷ آوریل که «آسوشیتد پرس» از محتوای آن آگاه شده، دبیرکل سازمان ملل متحد پیشنهاد داد تعدادی ناظر، «حداکثر ۶۰ ناظر» برای استقرار تدریجی بر آتش‌بس که بخشی از نمایندگی دیپلماتیک سازمان ملل در لیبی موسوم به «نمایندگی سازمان ملل برای حمایت از لیبی» خواهند بود در این کشور مستقر شوند.

طبق این نامه به محض فراهم شدن نیازها برای حضور دائمی سازمان ملل از جمله در زمینه‌های امنیتی، لوجستیک، پزشکی و راه‌اندازی، ناظران بین‌المللی نیز در شهر استراتژیک سرت دروازه میادین اصلی نفت لیبی و ایستگاههای صادرات نفت در این کشور، مستقر خواهند شد.

به موجب این طرح چنانچه شرایط اجازه دهد، تعدادی از ناظران بین‌المللی نیز در طرابلس پایتخت لیبی مستقر خواهند شد.

گوتیرش همچنین گفت که تعداد پیشنهادی کارشناسان بین‌المللی ناظر بر آتش‌بس در لیبی علاوه بر تدابیر مربوط به نوبت‌ کاری منظم افراد در داخل و خارج از لیبی با توجه به درخواست دولت لیبی و همچنین پوشش مناطق جغرافیایی تحت نظارت، تعیین خواهد شد.

آنتونی گوتیرش در اوایل ژانویه سال جاری پیشنهاد اعزام ناظران بین‌المللی برای حمایت از برقراری آتش‌بس در لیبی تحت نظارت سازمان ملل را ارائه داد که راه را برای برقراری صلح در کشوری هموار می‌کند که سال‌های جنگ خسارت‌های زیادی را به آن وارد کرده است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین افزود که تیم ناظران بین‌المللی ممکن است شامل غیرنظامیان و نظامیان سابق از اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب باشند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی