اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
پنتاگون، نگرانی خود از فعالیت سپاه را به ایران خبر داده‌ایم
سه شنبه, ۱۴ام اردیبهشت, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد ناخرسندی و نگرانی پنتاگون از فعالیت‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران به تهران منتقل شده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت، در نشست خبری خود با تأکید بر این که خط ارتباطی کشتی به کشتی میان نیروهای آمریکا و ایران همیشه برقرار است، گفت: «خطر واقعی در چنین مواردی، خطای محاسباتی است.»

به گفته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیروی دریایی سپاه، نیروی دریایی دولت ایران نیست و ساختار گزارش دادن را مانند نیروی دریایی ایران انجام نمی‌دهد.

از زمان شروع مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران در چارچوب گروه پنج به علاوه یک در وین، دو مورد آزار کشتی‌های آمریکایی از سوی قایق‌های تندروی سپاه پاسداران منتشر شده است.

جان کربی با اشاره به این‌گونه فعالیت‌های سپاه پاسداران تأکید کرد که «به وضوح به تهران نگرانی و ناراحتی خود از این مسئله را منتقل کرده‌ایم و به این کار ادامه می‌دهیم ولی فکر نمی‌کنم نیاز یا حتی علاقه‌ای به نوعی از ارتباط عملیاتی استراتژیک با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشد.»

او افزود که «ما کانال‌های دپیلماتیک داریم که به شکل مقتضی از آن استفاده می‌کنیم تا ناخرسندی خود را به تهران منتقل کنیم. البته حضور دیپلماتیک نداریم ولی کانال‌های دیپلماتیک در اختیار داریم که از آن استفاده کنیم.»

یروی دریایی آمریکا روز هفتم اردیبهشت اعلام کرد بار دیگر قایق‌های سپاه پاسداران یک شب پیش از آن به یک کشتی این کشور در آب‌های خلیج فارس نزدیک شدند که یک کشتی گشتی آمریکا تیرهای اخطار شلیک کرد.

پیش از آن هم، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکایی گفته بود که یک شناور نیروی دریایی سپاه پاسداران اوایل ماه آوریل به مدت سه ساعت بر سر راه کشتی گشت‌زنی «مانوموی» قرار گرفته، تا فاصله ۶۴ متری به این کشتی نزدیک شده و آن را وادار به توقف کرد.

بر اساس آن گزارش، کشتی‌های آمریکایی برای جلوگیری از برخورد اقدام به انجام مانورهایی کرده، دست به تغییر مسیر زده و اخطارهای متعدد به شناور ایرانی داده‌اند.

نیروی دریایی آمریکایی پیش از این، بارها گفته است که این‌گونه تحرکات نیروی دریایی سپاه، اقداماتی «ناامن وغیر حرفه‌ای» است و که می‌تواند «خطر اشتباه محاسباتی و برخورد» را افزایش دهد و با کنوانسیون‌های شناخته‌شده جهانی درباره مقررات بین‌المللی اجتناب از برخورد دریایی مغایر است.

نیروی دریایی آمریکا همچنین اعلام کرده است که ورود هر کشتی‌ و شناور به شعاع صد متری ناوهای جنگی این کشور در این منطقه، تهدید تلقی می‌شود و علیه آن دست به اقدامات «دفاعی قانونی» زده خواهد شد.رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی