اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
«گروه هفت»: آمریکا می‌گوید به دنبال مهار چین نیست
سه شنبه, ۱۴ام اردیبهشت, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

وزرای خارجه کشورهای عضو «گروه هفت» شامل آلمان، کانادا، ایتالیا، ایالات متحده، فرانسه، ژاپن و بریتانیا روز سه‌شنبه در اولین نشست حضوری خود پس از مدتی بیش از دو سال، درباره امکان اتخاذ یک موضع واحد در مقابل چین که قدرتش بطور روز افزون در عرصه بین‌المللی در حال گسترش است، به بحث و گفتگو پرداختند.

چین بویژه پس از همه‌گیری ویروس کرونا به یک بازیگر اقتصادی بی‌بدیل در عرصه بین‌الملل تبدیل شده و تمایل این کشور به اعمال نفوذ بیشتر در سراسر جهان و توسعه قدرت نظامی‌، نگرانی جدی کشورهای غربی را در پی داشته است.

با این وجود آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در لندن مقابل خبرنگاران تاکید کرد: «هدف ما تلاش برای مهار چین نیست؛ برای ما حمایت از نظم بین‌المللی که بر قوانین و مقررات استوار شده مهم است یعنی چیزی که کشورهایمان در دهه‌های اخیر بسیار روی آن سرمایه گذاری کردند. این موضوع نه تنها به نفع شهروندانمان که به نفع مردم سراسر جهان از جمله مردم چین است.»

آقای بلینکن همچنین بر تعهد ایالات متحده به «همکاری قوی» با بریتانیا برای اعمال فشار بر پکن در موضوعاتی همچون سرکوب جنبش دموکراسی‌خواهی در هنگ کنگ و سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در منطقه سین کیانگ که از سوی واشنگتن «نسل کشی» توصیف شده، تاکید کرد.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا نیز که کشورش ریاست نشست «گروه هفت» را برعهده دارد، با اشاره به «رابطه ویژه» لندن و واشنگتن، بر رویکرد مشترک دو کشور در حوزه سیاست خارجی بویژه در قبال چین و روسیه تاکید کرد. با این وجود او در جریان نشست خبری اعلام کرد که درها برای بهبود روابط با چین با هدف داشتن یک همکاری سازنده بویژه در موضوعات تغییرات آب و هوایی همچنان «باز» است. آقای راب گفت که «همه چیز به رفتار و اعمال طرف مقابل بستگی دارد.»

نشست وزرای خارجه هفت کشور ثروتمند جهان تا روز چهارشنبه ادامه دارد؛ آنها باید در جریان این نشست دو روزه، درباره پاسخ‌های مشترک به تهدیدات جهانی به توافق برسند و مقدمات نشست رهبران این گروه را برای روزهای ۱۱ تا ۱۳ ژوئن در جنوب‌غرب انگلستان فراهم کنند.

بر این اساس، گفتگو درباره اقدامات روسیه، تحولات میانمار، ایران، سوریه و لیبی همچنین شیوع جهانی ویروس کرونا در دستور کار آنهاست.یورونیوز

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی