اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
سه کشوراروپایی: ایران کار جامعه بین‌الملل را سخت‌تر می‌کند
پنجشنبه, ۲۰ام خرداد, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

سه کشور اروپایی حاضر در برجام با انتقاد از افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران و ایجاد محدودیت برای بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داده‌اند که جمهوری اسلامی کار جامعه بین‌الملل را برای اطمینان از صلح‌آمیز بودن اقدامات ایران “سخت‌تر می‌کند.”

بریتانیا، فرانسه و آلمان در این بیانیه که خطاب به شورای حکام آژانس صادر شده از ایران خواسته‌اند که فرصت دیپلماتیک در مذاکرات وین را برای احیای برجام غنیمت بشمرد.

آنها گفته‌اند “باعث تاسف است که بعضی از این گام‌ها (از سوی ایران) در زمانی برداشته می‌شود که تمام طرف‌های حاضر در برجام و ایالات متحده در مذاکراتی جدی حضور دارند.”

دور ششم مذاکرات وین برای احیای برجام و رفع تحریم‌های ایران از روز شنبه آینده آغاز می‌شود. مقام‌های کشورهای حاضر در مذاکرات وین اظهار نظرهای متفاوتی درباره احتمال موفقیت این گفت‌وگوها کرده‌اند.

سه کشور اروپایی با برشمردن اقدامات هسته‌ای ایران و ابراز نگرانی از این فعالیت‌ها، درباره “پیامدهای برگشت‌ناپذیر” آن هشدار داده‌اند و این فعالیت‌ها را خطری جدی برای بازدارندگی هسته‌ای خوانده‌اند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در این بیانیه به اقداماتی مانند نصب تجهیزات ساخت اورانیوم فلزی و غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم اشاره کرده‌اند.

آنها گفته‌اند ایران اولین کشور جهان است که در تاسیسات تحت نظر آژانس اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید می‌کند و هشدار داده‌اند که این اقدام “گامی مهم در تولید تسلیحات هسته‌ای و دستیابی غیرقابل بازگشت به دانش مربوط به سلاح‌های هسته‌ای” است.

سه کشور بزرگ اروپایی از محدودیت‌هایی که به گفته آنها ایران برای نظارت آژانس به وجود آورده هم انتقاد کرده‌اند.این کشورها از ایران خواسته‌اند که این اقدامات را متوقف کند، به تعهدات کامل خود در برجام برگردد و دسترسی کامل برای آژانس در تمام تاسیسات مربوط را فراهم کند.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی