اجتماعی / اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
سازمان ملل: تعداد کودکان کار رو به افزایش است
پنجشنبه, ۲۰ام خرداد, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۲۰ خرداد، گفت که جهان پس از ۲۰ سال موفقیت در کاهش تعداد کودکان کار، اکنون بار دیگر با افزایش تعداد این کودکان روبه‌رو است.

سازمان ملل همچنین هشدار می‌دهد که بحران ویروس کرونا میلیون‌ها کودک دیگر را هم به سمت همین سرنوشت سوق خواهد داد.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و سازمان بین‌المللی کار در یک گزارش مشترک جدید می‌گویند که تعداد کودکان کار در سراسر جهان، با افزایشی چشمگیر طی چند سال اخیر، به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده است.

بنا بر این گزارش، شمار کودکان کار در چهار سال گذشته ۸.۴ میلیون نفر افزایش یافته و میلیون‌ها کودک دیگر به خاطر تأثیرات منفی بحران کرونا در معرض خطر هستند.

این گزارش که در آستانه ۲۲ خرداد، یعنی روز جهانی مبارزه با کار کودکان، منتشر شده هشدار می‌دهد که در حال حاضر پیشرفت‌ها در مسیر پایان دادن به کار کودکان برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته متوقف شده است.

پیش از این اعلام شده بود که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ میلادی تعداد کودکان کار، ۹۴ میلیون نفر کاهش یافته است، اما این گزارش جدید نشان می‌دهد که این روند اکنون معکوس شده است.

درست پیش از آغاز بحران کرونا، تقریباً از هر ۱۰ کودک در جهان یک نفر کودک کار بود و منطقه آفریقایی جنوب صحرا از این نظر بیشترین آسیب را نشان می‌داد.

روز پنج‌شنبه هِنریتا فور، رئیس یونیسف، در گفت‌وگو با خبرنگاران با ذکر این‌که «در مبارزه برای پایان دادن به کار کودکان در حال شکست خوردن هستیم» تأکید کرد: «اکنون، با قرار گرفتن در سال دوم شهربندان جهانی، تعطیلی مدارس، اختلالات اقتصادی و کاهش بودجه‌های ملی، خانواده‌ها مجبور به تصمیم‌گیری‌های غم‌انگیزی می‌شوند.»

بنا بر گزارش سازمان ملل، رشد سریع جمعیت، به‌ویژه در آفریقا، درصد کودکان کار را بالاتر می‌برد و این گزارش هشدار می‌دهد که اگر اقدامات فوری برای کمک به فقرزدایی خانوارها انجام نشود، می‌توان طی دو سال آینده شاهد ورود نزدیک به ۵۰ میلیون کودک دیگر در سطح جهان به عرصه کار اجباری بود.

مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر کار کودکان در بخش کشاورزی متمرکز است که ۷۰ درصد از آمار جهانی کودکان کار، یا ۱۱۲ میلیون کودک، را تشکیل می‌دهد.از رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی