اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
پنتاگون:حملات به طالبان در حمایت از ارتش افغانستان بود
جمعه, ۱ام مرداد, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که طی روزهای اخیر و هم‌زمان با خروج نظامیان آمریکا از افغانستان نیروی هوایی ایالات متحده برخی از مواضع طالبان را هدف قرار داده است. از سوی دیگر، یکی از سخنگویان و عضو هیئت مذاکره‌کننده گفته است شرط تحقق صلح، نبود اشرف غنی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان است.  

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پنج‌شنبه ۳۱ تیر در پنتاگون به خبرنگاران گفت که نیروهای هوایی آمریکا طی چند روز گذشته در پشتیبانی از نیروهای امنیتی – نظامی افغانستان برخی از مواضع گروه طالبان را هدف قرار داده است.  او جزئیاتی از این اهداف ارائه نکرد.  

آمریکا روند خروج نیروهای نظامی خود را بنا به دستور پرزیدنت بایدن از ماه آوریل آغاز کرده است و تاکنون ۹۵ درصد این روند تکمیل شده است.   

گروه طالبان که طی ماه‌های اخیر و حتی به اذعان مقامات دولت بایدن بر تعدادی از شهرها افغانستان مسلط شده است، حملات نیروی هوایی آمریکا را محکوم کرده و آن را ناقض توافق‌های مذاکرات دوحه اعلام کرد.  

مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان تاکنون به نتیجه ملموسی برای آینده افغانستان دست نیافته است.  

سهیل شاهین، یکی از سخنگویان هیئت مذاکره‌کننده طالبان، در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس، نبود محمداشرف غنی در سمت ریاست جمهوری افغانستان را یکی از شرایط تحقق صلح عنوان کرد.  

روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با همتای قطری در واشنگتن از تلاش‌های این کشور برای میزبانی مذاکرات صلح افغانستان قدردانی کرد.

آقای بلینکن گفت: «قطر یک شریک حیاتی برای ایالات متحده در زمینه‌های مختلف است، میزبان حدود ۱۲ هزار نفر از پرسنل نظامی ماست و یک شریک اقتصادی قوی است. اما فراتر از آن، واقعا یک شریک در تلاش برای پیشبرد صلح و پیشرفت در منطقه و البته ایستادگی در برابر تروریسم، متحدی حیاتی در تلاش علیه داعش و میزبان گفت‌وگوهای بین‌الافغان است.»دویچه وله

پایگاه هوایی العدید در قطر میزبان بخشی از نیروی هوایی آمریکا در منطقه تحت پوشش ستاد فرماندهی مرکزی، سنتکام است. دولت بایدن امیدوار است سوابق افرادی را که در فرآیند ورود به آمریکا در مراحل ابتدایی‌تری قرار دارند، در پایگاه‌هایش در برخی کشورهای دیگر مانند قطر و کویت بررسی کند.  

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی