اجتماعی / ایران / جهان / زنان / سیاسی / مهمترین
وکیل مهدی محمودیان: وکلای بازداشتی به‌صورت غیرقانونی در سلول انفرادی به سر می‌برند
چهارشنبه, ۲۴ام شهریور, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

RadioFarda

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، اعلام کرد مهدی محمودیان، مصطفی نیلی و آرش کیخسروی به‌رغم ارسال پرونده آن‌ها به دادگاه، همچنان به صورت غیرقانونی در سلول انفرادی به سر می‌برند.

آقای پاک‌نیا که وکالت مهدی محمودیان را برعهده دارد روز چهارشنبه ۲۴ شهریور به وب‌سایت «امتداد» گفت که با درخواست او برای تبدیل قرار بازداشت و آزادی موکلش مخالفت شده و این در حالی است که خانواده‌های این سه زندانی، آماده تودیع وثیقه هستند.

مهدی محمودیان، فعال مدنی، و مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی، مریم فرا افراز و لیلا حیدری، وکلای دادگستری، روز ۲۳ مرداد توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، در توئیتی نوشته بود که افراد بازداشت شده «در حال برگزاری جلسه‌ای به منظور شکایت از برخی مسئولان در موضوع کرونا» بوده‌اند.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه، روز ۹ شهریور اتهام بازداشت‌شدگان را «اخلال در نظم» و برخی جرایم علیه امنیت ملی اعلام کرد.

هرچند طی روزهای بعد تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شدند اما مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان همچنان بازداشت هستند و از وضعیت آن‌ها خبری در دست نیست.

بابک‌ پاک‌نیا که روز ۲۳ شهریور موفق به ثبت وکالتنامه خود برای مهدی محمودیان شده است می‌گوید هیچ اطلاعی از اتهامات مندرج در پرونده به او داده نشده و قاضی مظلوم، رئیس شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب، گفته است که پرونده را مطالعه نکرده، دستور تعیین وقت نداده و مطالعه پرونده یک ماه زمان خواهد برد.

او افزود که با موکلش ملاقاتی نداشته است و نتوانسته با او صحبت کند.

بازداشت این وکلا و فعال مدنی واکنش‌های بسیاری در پی داشته است و کاربران شبکه‌های اجتماعی روز ۲۳ شهریور با استفاده از هشتگ «دادخواهان سلامت دربند» در توئیتر، خواستار آزادی این سه فعال مدنی شدند.

اکثر توئیت‌ها با محتوای انتقادی نسبت به سیاست‌های مقامات جمهوری اسلامی در مسئله کرونا و بازداشت این سه نفر منتشر شده است.

ضیا نبوی، فعال مدنی در ایران، در صفحه خود نوشته است: «هر چه فکر می‌کنم وقاحتی غیر قابل‌باور در کارشان هست؛ ورود واکسن را ممنوع کردند، ده‌ هزار‌ نفر را به کام مرگ فرستادند، با مرگ ما و فریب واکسن ملی کاسبی کردند، کسانی که قصد طرح شکایت داشتند را یک ماه در سلول انفرادی نگاه داشتند و حالا می‌خواهند محاکمه‌شان کنند!»

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی