اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
به زلزله زدگان اندیکا به بهانه اسکان دائم، کانکس نمی دهند.
چهارشنبه, ۲۱ام مهر, ۱۴۰۰  
اشتراک گذاری

زلزله زدگان اندیکا، نیاز حداقل به ۵۰۰ کانکس دارند. معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن می گوید چون ممکن است با تخصیص اعتبار به اسکان موقت و خرید کانکس، در تامین اعتبار لازم برای اسکان دائم زلزله زدگان اندیکا مشکل ایجاد شود، این بنیاد فعلا برنامه ای برای اهدای کانکس به زلزله زدگان اندیکا ندارد.

رکنا،آمارهای متفاوت از میزان تخریب خانه های روستایی در زلزله اندیکا

زلزله هفته گذشته منطقه چلگرد استان چهارمحال و بختیاری که در روز ۱۲ مهر رخ داد و پس لرزه این زمین لرزه که صبح روز ۱۷ مهر به وقوع پیوست، خسارت های زیادی را به مناطق روستایی شهرستان اندیکا وارد کرد؛ به نحوی که براساس استعلام رکنا از مسئولان قرارگاه های جهادی استان خوزستان حداقل ۱۲۰ روستا در شهرستان اندیکا دچار خسارت های جزئی و شدید بر اثر این زمین لرزه شدند.

بیشتر روستاهای زلزله زده در اندیکا به نوعی روستای عشایری محسوب می شوند که عشایر از منازل موجود در آنها برای گذراندن فصل گرما استفاده می کنند و این افراد در فصل سرما معمولا به مناطق گرمسیری کوچ می کنند. اما بازهم تعداد زیادی از ساکنان روستاهای اندیکا، به صورت ثابت در منطقه حضور دارند و البته تعمیر یا بازسازی خانه های مورد استفاده عشایر نیز باید هرچه زودتر انجام شود.

این در حالی است که براساس اظهارات ایمان محمدی نرگسی، رئیس ستاد مرکزی قرارگاه جهادی انقلاب اسلامی کشور در گفت و گو با رکنا، هم اکنون حداقل ۴۰۰ خانه در روستاهای اندیکا به طور کامل تخریب شده اند و ۱۲۴۰ منزل روستایی دیگر نیز دچار خسارت شده اند و در مجموع مردم این روستاها با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما و سرمای شدید این منطقه، حداقل به ۵۰۰ کانکس احتیاج دارند.

ارزیابی مجید جودی از بنیاد مسکن از وضعیت روستاهای زلزله زده شهرستان اندیکا می گوید براساس آخرین برآوردها به نظر می رسد بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ خانه نیاز به بازسازی و حدود ۱۰۰۰ منزل روستایی نیاز به تعمیر دارند.

بازسازی منازل روستاییان ثابت منطقه ظرف ۲ تا ۳ ماه انجام می شود

جودی می گوید: ما معتقدیم که بهتر است اعتبارات لازم برای اسکان موقت، هرچه بیشتر به اسکان دائم اختصاص پیدا کند تا بتوانیم هرچه زودتر اسکان دائم زلزله زدگان اندیکا را به نتیجه برسانیم. بنابراین چون ممکن است با تخصیص اعتبار به اسکان موقت و خرید کانکس، در تامین اعتبار لازم برای اسکان دائم زلزله زدگان اندیکا مشکل ایجاد شود، فعلا برنامه ای برای اهدای کانکس به زلزله زدگان اندیکا نداریم.

وی  با تاکید بر این که بیشتر زلزله زدگان اندیکا از عشایر محسوب می شوند، اظهار داشت: از بین حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ خانوار روستاهای اندیکا که منازل خود را از دست داده اند، تنها حدود ۵۰ تا ۶۰ خانوار به صورت ثابت در منطقه حضور دارند و بقیه این خانوارها، عشایری هستند که در فصل سرما به مناطق گرمسیری کوچ می کنند.

درباره آن ۵۰ تا ۶۰ خانوار نیز ما تلاش می کنیم که ظرف دو تا سه ماه آینده، مسکن آنها بازسازی شود تا اساسا این افراد نیازی به اسکان موقت نداشته باشند. اکنون هم اولا این افراد در چادر حضور دارند و ثانیا بسیاری از خانه ها به نحوی تخریب نشده است که سقف به طور کامل پایین آمده، بنابراین این افراد فعلا می توانند در خانه های قبلی خود زندگی کنند تا منازل جدید برایشان ساخته شود.

در استان چهارمحال و بختاری نیز ۵۰ تا ۶۰ خانوار روستایی نیاز دارند که هرچه زودتر منازل آنها بازسازی شود و امیدواریم بازسازی خانه های این افراد ظرف دو تا سه ماه انجام شود. همچنین ما تلاش می کنیم تا منازل عشایر خوزستان و چهارمحال و بختیاری هم که در فصل سرما در مناطق خود حضور ندارند، تا پایان سال بازسازی شود.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی