نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
آمار مهاجرت از کشور ۳۰ درصد بالاتر از آمار رسمی
اشتراک گذاری

رکنا: با توجه به این که شرایط مهاجرت قانونی برای تمام ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند، فراهم نمی شود، بنابراین باید آمار واقعی مهاجرت ایرانیان را ۳۰ درصد بیشتر از آمارهای رسمی در نظر گرفت؛ چون بخش زیادی از ایرانیان مهاجر چه با داشتن پاسپورت و چه بدون پاسپورت به صورت غیرقانونی از مرزهای کشورمان خارج می شوند

۳ برابر شدن آمار مهاجرت ایرانیان در ۴ سال گذشته

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، آخرین آمارهای مربوط به مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور که توسط «رصدخانه مهاجرت ایران» زیر نظر پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف منتشر شده است، نشان می دهد که در سال ۲۰۲۰، جمعیت ایرانیان مهاجرت نسبت به سال ۱۹۹۰ حدود ۴ برابر شده و همچنین میزان مهاجرت ایرانیان در چهار سال گذشته ۳ برابر رشد داشته است.

در گزارش رصدخانه مهاجرت ایران همچنین از ترکیه به عنوان مقصد نخست مهاجرت ایرانیان در چهار سال گذشته یاد شده و تاکید شده است که تعداد جمعیت مهاجران با تابعیت ایرانی در ترکیه براساس سال اخذ اقامت در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۷ حدودا چهار برابر شده است. همچنین براساس آمارهای وزارت امور خارجه، هم اکنون بیش از ۱۲۶ هزار مهاجر با تابعیت ایرانی ساکن ترکیه هستند.

البته باید توجه داشت که بسیاری از ایرانیان، ترکیه را به عنوان هدف نهایی مهاجرت در نظر ندارند و تنها به عنوان اولین گام برای خروج از ایران انتخاب می کنند؛ به نحوی که مطابق گزارش رصدخانه مهاجرت ایران، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۸ هزار ایرانی از ترکیه به مقاصد دیگری خارج شدند.

همچنین در گزارش این نهاد وابسته به دانشگاه شریف به آمارهای مربوط به پناهجویی ایرانیان در کشورهای مختلف نیز پرداخته و تاکید شده است که در پایان سال ۲۰۲۰، ۷۷ هزار و ۲۱۷ ایرانی در کشورهای گوناگون در وضعیت پناهجویی قرار داشتند. بیشترین تعداد ایرانیان در وضعیت پناهجویی نیز به ترتیب در کشورهای ترکیه، آلمان، بریتانیا، عراق و استرالیا حضور دارند.

آینده اقتصادی مبهم؛ مهمترین علت رشد مهاجرت ایرانیان

البته آمارهای ذکرشده، همگی از منابع قانونی و رسمی به دست آمده اند و شکی وجود ندارد که با توجه به این که بخش زیادی از ایرانیان مهاجر به صورت غیرقانونی از مرزهای ایران خارج می شوند، طبیعتا مجموع آمار مهاجرت قانونی و غیرقانونی ایرانیان را باید بیش از اعداد و ارقام ذکرشده در گزارش رصدخانه مهاجرت ایرانیان دانست.

این نکته ای است که رضا موسوی، کارشناس حوزه مهاجرت در گفت و گو با رکنا روی آن دست گذاشت و عنوان کرد: با توجه به این که شرایط مهاجرت قانونی برای تمام ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند، فراهم نمی شود، بنابراین باید آمار واقعی مهاجرت ایرانیان را ۳۰ درصد بیشتر از آمارهای رسمی در نظر گرفت؛ چون بخش زیادی از ایرانیان مهاجر چه با داشتن پاسپورت و چه بدون پاسپورت به صورت غیرقانونی از مرزهای کشورمان خارج می شوند.

این نماینده رسمی شرکت های مهاجرتی کانادا، استرالیا و نیوزیلند درباره نحوه مهاجرت ایرانیان در سال های اخیر توضیح داد: ایرانیان اساسا به سه روش مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق تخصص یا مهاجرت به روش سرمایه گذاری از ایران خارج می شوند. همچنین بعضا نویسندگان، هنرمندان، ورزشکاران و افراد سیاسی هم به دلایل مختلف از ایران مهاجرت می کنند که البته تعداد این افراد در مقایسه با کل آمار مهاجران ایرانی بسیار اندک است.

وی درباره علل رشد آمار مهاجرت ایرانیان در سال های اخیر گفت: شکل گیری ذهنیت های منفی درباره آینده فضای اقتصادی جامعه مهمترین علتی است که افراد مختلف را به مهاجرت متمایل می کند. همچنین برخی افراد به دلیل تبلیغات رسانه ای کشورهای مختلف احساس می کنند که در صورت مهاجرت از ایران، شرایط زندگی بهتر و آزادانه تری را تجربه خواهند کرد.

زنان خانواده بیشتر از مردان به مهاجرت تمایل دارند

موسوی با بیان این که مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور بیشتر به صورت خانوادگی اتفاق می افتد، عنوان کرد: در سال های اخیر مهاجرت ها بیشتر از حالت مهاجرت انفرادی به مهاجرت خانوادگی تبدیل شده است؛ یعنی بسیاری از خانواده ها چون احساس می کنند که در صورت ماندن در ایران، آینده مبهمی از نظر اقتصادی پیش رویشان خواهد بود، ترجیح می دهند که همراه با تمام اعضای خود از کشور خارج شوند.

این کارشناس حوزه مهاجرت با تاکید بر این که زنان خانواده عمدتا بیشتر از مردان برای مهاجرت پیش قدم می شوند، گفت: با توجه به این که زنان خانواده عمدتا نگرانی بیشتری نسبت به آینده احتمالا نامناسب فرزندان خود در ایران دارند، بنابراین این خانم ها هستند که بیشتر شوهران خود را به فراهم کردن شرایط برای مهاجرت ترغیب می کنند. البته مسائل فرهنگی و اجتماعی حاکم بر جامعه ایران و احساس عدم برخورداری از آزادی های اجتماعی در میان برخی زنان ایرانی نیز در بیشتر بودن تمایل آنان به مهاجرت نسبت به زنان تاثیر می گذارد.

 
 
https://rowzane.com/news/article=234838