نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
جنگ یمن، فاجعه بزرگ، دو میلیون آواره در استان مارب
اشتراک گذاری

بر اساس آمار دولت یمن در استان مارب ۱۳۹ اردوگاه آوارگان قرار دارد و در حال حاضر دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند.

در پی بالا گرفتن جنگ در استان مارب در یمن، سازمان ملل روز جمعه از طرفین درگیری خواست به دلایل شرایط بسیار ناگوار انسانی که در این منطقه پدید آمده، آتش‌بس اعلان کنند.

دیوید گرزلی، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه یمن در سازمان ملل گفت بالاگرفتن درگیری‌ها در استان‌های مارب، شبوه و البیضا، “اثرات ویرانگری بر غیرنظامیان” داشته است.

به گفته سازمان ملل، شرایط امنیتی به طور مشخص در استان مارب بسیار دشوار است و در منطقه عبدیه در این استان، دسترسی حدود ۳۵ هزار نفر به کمک‌های بشردوستانه “به شدت محدود شده است.”بر اساس برآوردهای سازمان ملل، ۱۷ هزار نفر از این جمعیت در واقع آوارگانی هستند که به دلیل درگیری در مناطق دیگر به منطقه عبدیه پناه برده بودند.

آقای گرزلی از همه طرفین درگیری خواست که با پذیرش آتش‌بس اجازه بدهند که به این گروه از آوارگان کمک‌های بشردوستانه برسد یا این امکان فراهم شود که آنها به جای دیگری منتقل شوند.

شهر مارب که مرکز استانی به همین نام است، آخرین شهر مهم شمال یمن است که در کنترل دولت مرکزی این کشور قرار دارد.

گروه حوثی‌ها در هفته‌های اخیر برای به دست گرفتن این شهر تلاش قابل ملاحظه‌ای را آغاز کرده‌اند که تنها در ماه سپتامبر به آواره شدن ۱۰ هزار نفر منجر شد.استان مارب از جمله مناطق نفت‌خیز یمن محسوب می‌شود.

جمعیت عبدیه که در ۱۰۰ کیلومتری شهر مارب قرار دارد، پیش از جنگ حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر بود. اما به مرور با ورود آوارگان جنگ، جمعیت این منطقه به صدها هزار نفر رسیده است.هشدارهای سازمان ملل همزمان با سفر فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان به آمریکا منتشر شده‌اند.عربستان بارها از سوی سازمان ملل متهم شده که در جریان جنگ یمن در کشتار غیرنظامیان دست داشته است.از بی بی سی

 
 
https://rowzane.com/news/article=234852