نسخه چاپی / وب سایت خبری - تحلیلی روزنه

 
اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
کودتای سودان، سه کشته و دهها زخمی از مردم معترض
اشتراک گذاری

با ادامه ناآرامی‌ها در خرطوم، پایتخت سودان، گزارش شده که نظامیان با شلیک به سوی معترضان دست کم سه نفر را کشته و دهها نفر دیگر را زخمی کرده‌اند.

کودتاگران از هزاران معترض که خواستار آزادی فوری نخست‌وزیر، عبدالله حمدوک و بازگشت دولت انتقالی بر سر کار هستند خواسته‎اند خیابان‌ها را ترک کنند اما رهبران معترضان از مردم خواسته‌اند برای حفاظت از قیام سال ۲۰۱۹ که به سرنگونی عمرالبشیر انجامید، در خیابان‌ها بمانند.

ناآرامی‌ها در سودان که از روز دوشنبه، ۲۵ اکتبر، و همزمان با آغاز کودتا از سوی گروهی از نظامیان ارتش آغاز شد منجر به اعلام وضعیت فوق‌العاده در این کشور شده است.

آن طور که گزارش شده نظامیان با جستجوی خانه به خانه در پی دستگیری رهبران معترضان هستند.

نظامیان عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان را در بازداشت خانگی قرار داده‌اند. گزارش‌هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر منتشر شده است. اینترنت در سودان قطع است.

در پی برکناری عمر البشیر از قدرت در سودان و تشکیل شورای حاکمیتی در این کشور، عبداالله حمدوک از سال ۲۰۱۹ به عنوان نخست وزیر انتقالی این کشور فعالیت کرده است.

همزمان بسیاری از کشورهای جهان با محکوم کردن کودتا در سودان، خواستار بازگشت دولت انتقالی بر سر کار شده‌اند.

آمریکا ضمن محکوم کردن کودتا و ابراز نگرانی از وضعیت سودان، کمک‌های ۷۰۰ میلیون دلاری خود به این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.با این حال، ژنرال عبدل فتاح برهان، علت کودتا و دخالت نظامیان را نزاع بی‌ثمر میان جناح‌های سیاسی دانسته است.از بی بی سی

 
 
https://rowzane.com/news/article=235721