اجتماعی / اخبار / ایران / زنان / مهمترین
شایعه پراکنی و توهین سایت ایمنا به زنان.۱۰ هزار آرایشگاه “غیرمجاز”و..
یکشنبه, ۴ام دی, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

حکایت مثلث مرگ درگفته‌های مسئولان از آرایشگاه‌ها !۱۰ هزار آرایشگاه غیرمجاز در کشور. عنوان گزارش سایت ایمنای اصفهان از وضعیت آرایشگاههای زنانه در کشور می باشد. گزارش ضمن تکرار ادعاهای پوچ حکومتی در باره این موضوع، اقدام به توهین و فحاشی بر علیه زنان و متهم کردم صاحبان این آرایشگاهها به فساد و قاچاق کرده است. گزارش این سایت ضمیمه است .روزنه

ایمنا: ۱۰ هزار آرایشگاه غیرمجاز در کشوربرای زنان و دختران جوان دام پهن کرده‌اند و ‌آنان را مورد هدف قرار داده اند. این آرایشگاه‌ها گاهی مبدأ باندهای فساد و قاچاق دختران هستند و رتبه دوم ایران در مصرف لوازم آرایشی، بازار این واحدهای غیر مجاز را حسابی سکه کرده است.

شبکه‌های فساد و قاچاق زنان و دختران در گوشه و کنار شهر و تحت عنوان آرایشگاه‌های زنانه مشغول فعالیت‌اند و فقدان نظارت بر این صنف، در تغییر فرهنگ دختران و زنان ایرانی تاثیرگذار بوده است.
انجام کارهای غیرصنفی یا تداخل صنفی همچون انجام تاتو (خالکوبی)، بوتاکس، پیلینگ (پاکسازی) پوست و انجام تجویزهای پزشکی توسط افراد غیر متخصص، گرانفروشی (دریافت وجوه گزاف خارج از تعرفه)، استفاده از لوازم آرایشی قاچاق، غیربهداشتی و تقلبی که موجب بیماری و آسیب‌های پوستی بانوان شده است از مهم‌ترین شکایات مردمی علیه صنف آرایشگاه های زنانه بوده است.
حکایت مثلث مرگ درگفته‌های مسئولان از آرایشگاه‌ها !
آرایشگاه‌های زنانه با توجه به تغییر سبک زندگی و رکورد‌دار شدن ایرانی‌ها در استفاده از لوازم آرایشی به کانونی برای تخلفات متعدد تبدیل شده‌اند. دیگر تقلب و قاچاق در محصولات آرایشی بهداشتی، بخش کوچکی از تخلفاتی است که در حوزه آرایش و آرایشگاه‌های زنانه صورت می‌گیرد. این تخلفات از تتو و خالکوبی‌های غیرمجاز گرفته تا تجویز شیشه برای لاغری و راه‌اندازی باندهای فساد و قاچاق دختران با سرکردگی آرایشگاه‌های زنانه امتداد دارد.
در این زمینه رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کشور در نشست «طرح ملی ساماندهی و نظارت بر آرایشگاه‌های زنانه سراسر کشور» گفته است: طبق تحقیقی که صورت گرفته است ۱۰ هزار آرایشگاه غیر مجاز در حال فعالیت هستند که در این آرایشگاه‌ها

معاون بهداشت وزارت بهداشت از این آرایشگاه‌ها در کنار باشگاه‌های بدنسازی و ماهواره به مثلث مرگ تعبیر می‌کند؛‌ آرایشگاه‌هایی که مشوق مصرف بیشتر لوازم آرایشی در کشورند.

هم کالاهای آرایشی توزیع می‌شود و بعضا باندهای فسادی که با رهبری آرایشگاه‌ها دنبال می‌شود و حتی دختران را به خارج از ایران می‌فرستند.
جمشیدی درباره آرایشگران مردی که در برخی آرایشگاه‌های زنانه کار می‌کنند، گفت: «امروز در تهران به وفور و گاهی در برخی استانها گزارش داریم که مردان آرایش زنان را در آرایشگاه‌ها انجام می‌دهند.»
وی با اشاره به اینکه بسیاری از آرایشگاه‌های زنانه در خانه‌های مسکونی اداره می‌شوند، گفت: قصد داریم با هماهنگی قوه قضائیه حکم ورود به این آرایشگاه‌های خانگی هم اخذ شود و این آرایشگاه‌ها مورد بازرسی قرار گیرند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت هم این آرایشگاه‌ها را در کنار باشگاه‌های بدنسازی و ماهواره به مثلث مرگ تعبیر می‌کند؛‌ آرایشگاه‌هایی که مشوق مصرف بیشتر لوازم آرایش در کشورند. با این همه رئیس سازمان غذا و دارو معتقد است: «رشد مصرف لوازم آرایشی در کشور زیاد است و در خاورمیانه دومین رتبه را داریم که از این میزان ۵۰ درصد آن قاچاق و از راه‌های غیرمجاز وارد می‌شود.»
به گفته دیناروند قاچاق و تقلب برندهای معتبر محصولات آرایشی به قدری جدی است که برخی از این برندها حتی هفت نوع تقلبی دارند!
انواع موارد تخلف در آرایشگاه‌ها
دخالت در امور پزشکی
در برخی از آرایشگاه‌های زنانه شاهد هستیم که با انجام خدمات پزشکی درمانی مانند بوتاکس، تزریق ژل، تاتو، پاکسازی پوست و همچنین استفاده از کرم‌های ضد چروک، ویتامینه و تقویت مو در امور پزشکی دخالت می‌کنند که این امر باعث می‌شود سلامت بانوان به خطر بیفتد. تزریق ژل یک کار پزشکی است و آرایشگر نمی‌تواند عملی را مرتکب شود که در حوزه خدمات ارائه‌ شده آن نیست. بنابراین، اگر آرایشگری مرتکب چنین عملی شود، این کارش «دخالت در امر پزشکی» محسوب می‌شود و در صورتی که اداره اماکن از آن مطلع شود، می‌تواند ضمن جلوگیری از ادامه فعالیت، به طرح شکایت و اعلام جرم در مراجع قضائی اقدام کند و آن مراجع به این موضوع رسیدگی خواهند کرد.
تشویق زنان به استفاده از شیشه
چاقی و اضافه‌ وزن از دغدغه‌های فکری بسیاری از زنان محسوب می‌شود. بسیاری از مردم به ویژه زنان تصور می‌کنند که شیشه اعتیادآور نیست، اما کارشناسان اعتیاد معتقدند

این‌بار این آرایشگاه‌های زنانه پا را فراتر گذشته‌اند و خطرشان بالاتر از مشکلات پوست و مو شده است برخی از این آرایشگاه‌ها با تشکیل باندهایی، دختران را فریب می‌دهند و ایجاد فساد می‌کنند.

که شیشه به همان اندازه که موجب بالا رفتن حس هوشیاری و سرخوشی می‌شود و فرد را به اوج می‌رساند، به همان سرعت افول می‌کند و موجب بروز افسردگی، خستگی شدید و ناتوانی می‌شود. هر چند مصرف شیشه در برخی آرایشگاه‌های زنانه تا همین چند سال پیش تکذیب می‌شد، اما واقعیت‌هایی که در این باره وجود دارد باعث شده است مسئولان به این معضل اذعان کنند. برخی از آرایشگاه‌های زنانه به صورت غیر قانونی اقدام به عرضه و فروش ‏موادی تحت عنوان «مواد تنظیم‌کننده اندام و برای کاهش وزن و اشتها» و یا «بالا بردن روحیه» به مراجعان خود می‌کنند. این مواد حاوی مواد محرک و صنعتی به ویژه شیشه است. با مصرف این مواد فرد به تدریج دچار اعتیاد می‌شود و درمانشان کار سختی است و بیشتر در آرایشگاه‌هایی دیده ‏می‌شود که مجوز قانونی ندارند و به صورت غیر قانونی کار می‌کنند.
سولاریوم در آرایشگاه‌های زنانه
سولاریوم نه تنها خطرناک و سرطانزاست، بلکه در کشور ما انجام آن قانونی نیست، بنابراین هیچ‌گونه نظارتی ‏هم بر مراکزی که به طور غیرقانونی این عمل را انجام می‌دهند صورت نمی‌گیرد. افراد توجه داشته باشند که ‏مصرف برخی داروها و همچنین برخی مواد و کرم‌های مالیدنی، مثلا آبلیمو یا کرفس به پوست که در سالن‌ها ‏توصیه می‌شود، احتمال سوختگی پوست در سولاریوم را افزایش می‌دهد.
وزارت بهداشت استفاده از این دستگاه را در آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی برای برنزه کردن پوست ممنوع کرده است؛ زیرا استفاده از دستگاه سولاریوم آسیب‌های شدیدی بر پوست و سایر اندام‌های بدن مانند چشم و کبد و کلیه وارد می‌کند.
باند‌های اغفال دختران
این‌بار این آرایشگاه‌های زنانه پا را فراتر گذشته‌اند و خطرشان بالاتر از مشکلات پوست و مو شده است. رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کشور درباره تخلفات آرایشگاه‌های زنانه و بازرسی از این آرایشگاه‌ها اظهار داشت: برخی از این آرایشگاه‌ها با تشکیل باندهایی، دختران را فریب می‌دهند و ایجاد فساد می‌کنند.
وی افزود: برای مقابله با ایجاد باند برای اغفال دختران، بحث پیشگیری گسترده‌ای داریم و با صنف آرایشگرها جلسات متعددی برگزار کرده‌ایم.
آرایشگاه‌ یا فروشگاه ؟!
براساس بخشنامه‌ای که در سال ۹۰ صادر شده، آرایشگاه‌ها اجازه کاشت ناخن و انجام تتو را در سالن‌های

فعالیت‌ آرایشگاه‌های زنانه تنها به آرایشگاه‌های غیرمجاز و زیرزمینی محدود نمی‌شود و این آرایشگاه‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام هم برای خودشان مشتری جمع می‌کنند.

آرایشی ندارند که البته خلاف این امر در بسیاری از آرایشگاه‌های زنانه ثابت شده است. امروزه برخی از آرایشگاه‌های ویژه بانوان تبدیل به فروشگاه، کلینیک خدمات پزشکی یا مدلینگ شده‌اند. یعنی آرایشگران مبادرت به فروش کالاهایی نظیر لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک، کیف و کفش، بدلیجات و همچنین ایجاد آتلیه عکاسی در محل آرایشگاه ویژه عروسان و غیره کرده‌اند که این موضوع مطابق با مواد ۳۷ و ۶۸ قانون نظام صنفی با عنوان تخلف تداخل صنفی تعریف شده است. فعالیت‌های آرایشگاه‌های زنانه تنها به آرایشگاه‌های غیرمجاز و زیرزمینی محدود نمی‌شود و این آرایشگاه‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام هم برای خودشان مشتری جمع می‌کنند.
وضعیت آرایشگاه‌های اصفهان از نگاه اتحادیه آرایشگاه‌ها
نایب رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه اصفهان در گفتگو با ایمنا در مورد آمار واحدهای مجاز و غیرمجاز گفت: آرایشگاه‌های مجوزدار حدود ۱۵۰۰ واحد است اما آرایشگاه‌های زنانه زیرزمینی بسیاری به دور از چشم نهادهای نظارتی به فعالیت مشغول هستند و تعداد آنها چندین برابر واحدهای مجاز و مجوزدار است. محمودی در ادامه گفت: شکایاتی از سوی مردم درباره کیفیت و نحوه کار آرایشگران غیرمجاز و مجاز به اتحادیه گزارش می‌شود که ناشی از عدم مهارت آرایشگران در ارائه خدمات است. همچنین این واحدها خدمات خود را با قیمت کمتری در اختیار مشتری قرار می‌دهند و از این طریق جذب مشتری می‌کنند. این واحدهای بدون تابلو در خانه‌ها و زیرزمین‌ها بدون گواهی‌های تخصصی اقدام به کار می‌کنند.
نایب رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه اصفهان با ابراز نگرانی از وضعیت بهداشتی آرایشگاه‌های زنانه گفت: هر چند موضوع تتو از طرف سازمان فنی‌ و حرفه‌ای با دایر کردن آموزشگاه‌های مجاز تا حدودی مرتفع شده است اما در سال‌های اخیر که با افزایش تقاضا برای تتو، پروتز، بوتاکس، کاشت ناخن و اپیلاسیون در آرایشگاه‌ها روبرو بوده‌ایم، متاسفانه باز هم واحدهای غیرمجاز بدون گواهی‌های تخصصی و بدون مجوزهای لازم اقدام به انجام این کارها در منازل و زیرزمین‌ها می‌کنند.
معاون اتحادیه آرایشگران زنانه اصفهان با اشاره به افزایش تقاضا برای خدمات ارائه شده سالن‌‌های آرایشی زیرزمینی، تصریح کرد: سوختگی موها، تبخال، گوشت اضافی، پریدن سوزن تتو در چشم و گودی

تعداد ۴۴ واحد آرایشگاه زنانه متخلف پلمب و به ۸۷ واحد دیگر نیز اخطاریه پلمب داده شده است.

پوست از جمله تبعات شایع ناشی از ارائه این خدمات به صورت غیربهداشتی و غیرحرفه‌ای در سالن‌های آرایشی غیرمجاز است.
محمودی با انتقاد از دست‌ و پاگیر بودن مراحل گرفتن مجوز کار گفت: مجوز آرایشگران درپی هر نقل مکان و تغییر آدرسی باطل شده و باید مجوز جدید دریافت کنند و متاسفانه مکان‌های اداری، تجاری یا دفاتر کار اجاره بسیار بالایی دارند که این خود موجب رشد قارچ‌گونه آرایشگاه‌های بدون مجوز می‌شود چرا که توان طی کردن مراحل اداری دست‌ و پاگیر و هزینه‌ها را ندارند.
مخدر شیشه، مدلینگ و نرخ‌شکنی در آرایشگاه‌های اصفهان!
نایب رئیس اتحادیه آرایشگران در مورد تخلفات آرایشگران اصفهانی گفت: گاها مواردی همچون مصرف یا تجویز شیشه و موضوع مدلینگ در آرایشگاه‌های اصفهان داشته‌ایم که در بازرسی‌هایی که دستگاه‌های نظارتی همچون اداره اماکن، تعزیرات، بازرسی اصناف و البته ستاد احیای امربه معروف در کنار اتحادیه داشته‌اند با آن برخورد کرده‌اند، هرچند آمار تخلفات اصفهان به اندازه تهران نیست اما باید به جامعه زنان هشدارهای لازم داده شود که در دام اینگونه افراد نیفتند این مقام اتحادیه با انتقاد شدید از گستردگی نرخ‌شکنی آرایشگران گفت: متاسفانه نرخ‌شکنی وسیعی را شاهد هستیم و از بهمن‌ماه بازرسی‌های مجدد ما برای نوروز شروع می‌شود و تمام واحدها باید نرخ مصوب را نصب کنند و هرگونه تمرد از آن مورد پیگیری خواهد بود.
آسیب‌هایی که آرایشگاه‌ها را تهدید می‌کند
رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان  به خبرنگار ایمنا گفت: در ماه‌های گذشته ، ۲۴ طرح مشترک توسط ماموران اداره اماکن این پلیس و کارشناسان اتحادیه آرایشگران زنانه در سطح شهر اصفهان اجرا شده است.
سرهنگ اکبر عاصمی در ادامه گفت: در این مدت تعداد ۴۴ واحد آرایشگاه زنانه متخلف پلمب و به ۸۷ واحد دیگر نیز اخطاریه پلمب داده شده

مواردی همچون مصرف یا تجویز شیشه و موضوع مدلینگ در آرایشگاه‌های اصفهان داشته‌ایم که در بازرسی‌هایی که دستگاه‌های نظارتی همچون اداره اماکن، تعزیرات، بازرسی اصناف و البته ستاد احیای امربه معروف در کنار اتحادیه داشته‌اند با آن برخورد کرده‌اند.

است.
این مقام مسئول تصریح کرد: از جمله جرایم و آسیب‌هایی‌که آرایشگاه‌های زنانه را تهدید می‌کند، سرقت‌های عادی، سرقت به عنف و زورگیری، تردد آقایان به این اماکن و فیلم‌برداری‌های نامحسوس از ترددهای داخل آن است که در این زمینه کارشناسان اداره اماکن پلیس امنیت عمومی استان، هشدارهای لازم را به متصدیان این واحدها ارائه می‌کنند.
آرایشگاه‌ها اقدامات حفاظتی را جدی بگیرند
این مقام انتظامی استان در مورد اقدامات امنیتی و حفاظتی آرایشگاه‌ها هم توصیه کرد: متصدیان آرایشگاه‌های زنانه از آیفون‌های تصویری استفاده کرده و در آرایشگاه‌ها را ببندند و از دوربین مداربسته در مقابل در ورودی استفاده کرده  و ورود و خروج‌ها را کنترل کنند. علاوه بر این، اجازه فروش اجناس غیرمجاز و افراد سیگاری را به آرایشگاه ندهند و در صورت بروز هرگونه مشکل و یا مشکوک شدن به افراد حتما موضوع را با پلیس در میان بگذارند.
لوازم آرایش قاچاق در فروش‌های اینترنتی و فروشگاه‌های غیرمجاز
رئیس اتحادیه لوازم آرایشی و بهداشتی اصفهان در گفتگو با ایمنا گفت: در سالهای اخیر برندها و تولیدات آرایشی باکیفیتی در کشور داریم که چند قلم از لوازم آرایش پرمصرف را در کشور تولید می‌کنند اما در اصفهان تولید لوازم آرایش به شدت پایین است و تنها در حد دو یا سه تولیدکننده جزء بوده که فروش آنها هم در فروشگاه‌های سطح پایین است.
حسن شوق با انتقاد از فروشگاه‌های حوالی بازار بزرگ و میدان امام علی(ع) اصفهان گفت: در این محدوده‌ها حراجی‌ها و فروشگاه‌هایی وجود دارد که عامل فروش اجناس بی‌کیفیت‌اند و متاسفانه با سلامت مردم بازی می‌کنند. بازرسان ما هشدارهای لازم را به ‌آنها داده‌اند و مکاتبات لازم با اتحادیه صنف خرازی انجام شده است. به گفته شوق مردم باید با کاهش تقاضا و عدم خرید محصولات بی‌کیفیت به موضوع قاچاق پایان دهند، چرا که هرچه سخت‌گیری‌های دولت و اتحادیه‌ها بیشتر شود تا زمانی‌که مردم از فروشگاه‌های معتبر خرید نکنند روند قاچاق ادامه دارد.
به گفته رئیس اتحادیه لوازم آرایش باید مردم یکبار خرید با کیفیت را به چندبار خرید بی‌کیفیت ترجیح دهند. به گفته حسن شوق فروشگاه‌های غیرمجاز تنها محل فروش لوازم آرایش بی‌کیفیت و درجه ۳ و ۴ نیست بلکه فروشگاه‌های اینترنتی غیرمجاز و فروش‌های در منازل هم از دیگر مشکلات عمده این صنف است.
به گفته شوق، در سایت‌های اینترنتی کالاهای آرایشی بی‌کیفیت بصورت گسترده بفروش می‌رسد در حالی که این کالاها بسیار مشابه اصل هستند و کسی توان تشخیص آن را ندارد و تنها قیمت بسیار پایین آن مردم را به خود جلب می‌کند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com