اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
افزایش قیمت گوشت قرمز و خالی تر شدن سبد مصرفی مردم
دوشنبه, ۲۰ام دی, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

ایران اکونومیست:حباب قیمت ها؛ این بار گوشت قرمز! روند تصاعدی قیمت گوشت قرمز و خالی تر شدن سبد مصرفی مردم

گوشت قرمز در سال جاری چند بار با افزایش قیمت مواجه شده، اما رشد تصاعدی آن در هفته های اخیر بیش از سایر اوقات مشهود است. به نحوی که میانگین نرخ هر کیلوگرم گوشت قرمز از ۳۰ هزار تومان در آبان ماه امسال به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده است.
برخی کارشناسان حوزه گوشت، مسائلی چون صادرات، قاچاق دام سبک، قاچاق دام، سرما، یخبندان جاده ها و دیر رسیدن دام های وارداتی از کشورهای آسیایی را از دلایل کمبود و گرانی گوشت می دانند.
بر اساس آمارها ۲۲ میلیون راس بز و ۴۸ میلیون راس گوسفند در بخش دام سبک وجود دارد که تنها هفت میلیون راس آن در بازار مصرف می شود و مابقی به صورت مازاد است.
در حال حاضر با توجه به افزایش غیر منطقی قیمت گوشت قرمز، دهک های ضعیف و کم درآمد جامعه امکان خرید ندارند و این مسئله شرایط ناعادلانه ای را در جامعه بوجود آورده است.
نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور ۹۰۰ هزار تن در سال است که بیش از ۸۰۰ هزار تن آن از تولیدات داخلی و کمتر از ۱۰ درصد از راه واردات تامین می شود.
بر اساس آمارها، سرانه تولید گوشت قرمز کشور برای هر نفر ۱۰ کیلو و ۵۰۰ گرم و سرانه مصرف آن ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم است؛ در حالی که سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز به ازای هر نفر بدون احتساب گوشت خوک ۱۳ کیلوگرم است.
اکنون ۷۵ کشتارگاه صنعتی و ۳۰۵ کشتارگاه سنتی در کشور فعالیت می کنند. در حال حاضر موجودی گوشت قرمز بخش خصوصی ۲۰ هزار تن و شرکت پشتیبانی امور دام نزدیک به ۵ هزار تن است.
از سویی، میزان تولید داخلی گوشت قرمز بالای ۸۰۰ هزار تن است و با توجه به نیاز سالانه ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز تنها به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن واردات این محصول نیاز است و بیش از ۸۰ درصد کسری گوشت قرمز توسط بخش خصوصی از برزیل به صورت منجمد وارد و با قیمت مورد تایید ستاد تنظیم بازار عرضه می شود.
یادآور می شود: در حال حاضر  هر کیلوگرم دام زنده کشور ۸۰ هزار ریال(هشت هزار تومان) گران تر از دام زنده تولیدی کشورهای منطقه به فروش می رسد که این منصفانه نیست و سودجویان به دنبال رساندن قیمت دام زنده صادراتی به ۱۴۰ هزار ریال(۱۴ هزار تومان) هستند.
منصور پوریان رییس شورای تامین کنندگان دام زنده با تاکید بر اینکه نهادهای نظارتی باید وضعیت عرضه را مراقبت کنند، گفت: سودجویان و دلالان قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز را به بیش از ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار ریال (۵۰ تا ۵۵ هزارتومان) رسانده اند که دارای بیش از ۲۰ هزار تومان حباب است و تلاش دارند این قیمت را در بازار تثبیت کنند.
به گفته وی، قیمت واقعی گوشت قرمز بین۲۸۰ تا ۳۲۰ هزار ریال(۲۸ تا ۳۲ هزار تومان) است و عرضه این محصول با نرخی بیش از آن اجحاف به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به شمار می رود.
به گفته وی، افراد سودجو برایشان مهم نیست که با افزایش غیرمنطقی نرخ گوشت قرمز باعث کاهش سرانه مصرف این محصول می شوند و در دراز مدت می تواند این موضوع در کاهش تولید نیز موثر باشد.
موضوع صادرات دام زنده در فصلی که مصرف گوشت قرمز بیش از سایر ایام سال است، یکی از مسائلی است که برخی فعالان حوزه گوشت قرمز مطرح می کنند، اما رییس انجمن ملی صادرکنندگان دام زنده نظر دیگری دارد.
وی با تاکید بر این که دام زنده در کشور موجود است و کمبودی برای تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور نداریم، گفت: در حالی که ما در حال حاضر با کمبود دام زنده و گوشت در بازار مواجه نیستیم، هر روز شاهد روند افزایشی قیمت این محصولات در بازار مصرف هستیم.
به گفته وی، در حال حاضر سودجویان گرانی گوشت قرمز را به صادرات بره به کردستان ارتباط می دهند و می گویند بازار تهران خواستار بره لوکس است، اما همه این دام به کردستان صادر می شود. سالیانه حداکثر یک هزار و ۸۰۰ راس گوسفند به کردستان صادر شود که این امر نمی تواند تاثیری در قیمت گوشت در بازار مصرف داشته باشد.
وی معتقد است بخش عمده این سودجویان، دلالان و توزیع کنندگان گوشت به دنبال وادارت گوشت قرمز هستند، به طوری که بخش عمده گوشت عرضه شده در فروشگاه های بزرگ شهروند و رفاه و غیره از گوشت های وارداتی است که می توانند سود کلانی را از این محل کسب کنند.
اما رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان  و تولید کنندگان درباره گرانی گوشت قرمز تا ۲۰ هزار تومان در هر کیلوگرم گفت: در سال ۹۱ بر مبنای قانون تمرکز بخشی از وظایف بازرگانی در حوزه صنعت و معدن به وزارت جهاد کشاورزی محول شد؛ بنابراین تأمین و صادرات فرآورده‌های کشاورزی ازجمله گوشت قرمز به عهده وزارت جهاد کشاورزی است.
محمود نوابی اظهار کرد: نرخ گوشت قرمز در بازار متصل به نرخ عرضه دام است و باید دید عرضه دام به چه قیمتی صورت می‌گیرد.
نوابی با بیان اینکه با رصدهای انجام شده به این نتیجه دست یافته‌ایم که عرضه دام زنده کافی نیست، ادامه داد: بنابراین اگر جاهایی لازم است، باید با واردات کاهش تولیدات داخلی جبران شود.
وی عنوان کرد: اگر تقاضا بیش از عرضه باشد، یک گرانی طبیعی به‌وجود می‌آید و قطعا این گرانی گرانفروشی نخواهد بود.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com