اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
سخنرانی اوباما در شیکاگو
چهارشنبه, ۲۲ام دی, ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری

باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در آخرین سخنرانی خود به دغدغه‌های خود درباره ارزش‌های آمریکا و دموکراسی در کشور پرداخت.

آقای اوباما در این سخنرانی که سه شنبه شب ۲۱ دیماه در تالار مک کورمیک شهر شیکاگو، شهری که فعالیت‌های سیاسی خود را از آنجا آغاز کرد، صورت گرفت، خطاب به مردم گفت: «شما مرا رئیس جمهوری بهتری کردید، شما مرا انسان بهتری کردید.»

او برشمردن دستاوردهای دولت خود گفت: «اگر هشت سال پیش می‌گفتم آمریکا روند رکورد را معکوس خواهد کرد، فصل جدیدی را در روابط با کوبا آغاز خواهد کرد، برنامه هسته ای ایران را بدون شلیک حتی یک گلوله متوقف خواهد کرد، مغز متفکر القاعده را از بین خواهد برد، ازدواج همجنسگرایان را قانونی خواهد کرد و اقداماتی دیگر، شما می گفتید که تو دیگر خیلی خوشبینی، اما این کارها شد. ما این کارها را با هم کردیم.»

آقای اوباما در بخش دیگری از سخنانش گفت که در هشت سال گذشته به خاطر عملکرد نظامیان و افسران اطلاعاتی، هیچ گروه تروریستی نتوانست در آمریکا عملیات تروریستی انجام دهد، ضمن اینکه داعش رو به شکست است و قلمرو او نصف شده، بن لادن هم از بین رفته است. رئیس جمهوری آمریکا با این مقدمه، اضافه کرد که افتخار می کند که در این مدت فرمانده کل قوا بوده و به سربازان آمریکا هم افتخار می کند، اما به گفته او، حراست از شیوه زندگی آمریکایی تنها با سربازان ممکن نیست.

او گفت: «ما همواره باید از شیوه زندگی و ارزشهای خود حفاظت کنیم به همین خاطر هم هست که شکنجه را متوقف کردیم و برای بستن گوانتانامو تلاش کردیم. به همین خاطر هم هست که هر گونه تبعیض علیه مسلمانان آمریکا را شدیدا رد میکنم.»

تازه ترین گزارشها و مطالب از فیس بوک صدای آمریکا:

او سپس با بیان اینکه تا ۱۰ روز دیگر جهان شاهد جلوه ای از دموکراسی آمریکا خواهد بود گفت که به دونالد ترامپ متعهد است تا فرایند انتقال قدرت را در کمال آرامش و با بهترین شکل انجام دهد. آقای اوباما گفت: «همه ما باید بدون توجه به اختلافات سیاسی و حزبی به دموکراسی کشورمان فکر کنیم. دموکراسی نیازمند یکپارچگی کامل نیست اما همه ما باید دموکراسی را با یک حس همبستگی اساسی مورد احترام قرار دهیم»

رئیس جمهوری آمریکا در آخرین سخنرانی خود بارها بر تلاش پیوسته برای حفظ دستاوردهای دموکراسی آمریکا و ارزش های آمریکایی تاکید کرد و گفت: «کسب و حفظ دستاوردها در مسیر رو به آزادی تضمین شده نیست. بلکه ما باید با تمام توان از آزادی‌ها حراست کنیم و هر چیزی که اختلافات ما را بیشتر می کند و پیوندها را از بین می برد کنار بگذاریم.»

آقای اوباما همچنین گفت: «وقتی که گفتمان سیاسی ما فاسد شود، موجب تفرقه و تضعیف پیوندها می‌شود.» و اضافه کرد: «اگر رهبرانی که انتخاب کردیم را گناهکار می‌دانیم، باید به نقش خود در انتخاب آن رهبران نیز فکر کنیم.»

عکس ها و فیلم های خبری در اینستاگرام صدای آمریکا

او در ادامه سخنان خود با اشاره به اختلافات و شکافهای سیاسی پیش آمده در آمریکا از هواداران خود و حاضران خواست که به ارزش های دموکراسی پایبند باشند و اگر نسبت به یک انتخاب ناامید یا ناراضی هستند، دست به کار شوند، امضا جمع کنند و حتی خود برای آن پست نامزد شوند.

آقای اوباما در جمع بندی سخنانش به جلوه های امید که در این هشت سال دیده بود و دستاوردهای دولت اشاره کرد و گفت که در این مدت اعتقاد او به قدرت ایجاد تغییر و تحول پاسخ داد و نزد او راسخ تر شد. او در پایان از همسرش، میشل، دخترانش و معاون خود، جو بایدن تشکر کرد.

عصر سه شنبه دهم ژانویه در آخرین سخنرانی دوران ریاست جمهوری خود از مردم خواست از دمکراسی در این کشور در مقابل چالش ها و تهدیدها محافظت کنند. آقای اوباما همچنین در این سخنرانی از دستاوردهای هشت ساله دولت خود دفاع کرد.

دوران ریاست جمهوری باراک اوباما پس از هشت سال حضور در کاخ سفید، ۱۰ روز دیگر به پایان می‌رسد. دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا، روز ۲۰ ژانویه به طور رسمی سوگند یاد می کند.

این سخنرانی درمرکز همایش «مک کورمیک» در شهر شیکاگو با حضور ۲۰ هزار نفر برگزار شد.

باراک اوباما در این سخنرانی خطاب به مردم آمریکا تاکید کرد، بزرگ‌ترین افتخارم خدمت به شما بود.

وی در ادامه گفته است: اگر هشت سال پیش من می‌گفتم، آمریکا قادر خواهد بود که روند بزرگ‌ترین رکود اقتصادی خود را معکوس کند، صنعت خودرو سازی را احیا کند، طولانی‌ترین دوران اشتغالزایی را در تاریخ را داشته باشد. اگر من می‌گفتم، فصل تازه‌ای از روابط با مردم کوبا گشوده خواهد شد، بدون شلیک حتی یک گلوله برنامه سلاح هسته‌ای ایران متوقف خواهد شد، و می‌گفتم مغز و طراح حملات یادزهم سپتامبر از بین خواهد رفت. اگر به شما می‌گفتم حق بیمه برای ۲۰ میلیون شهروند تامین خواهد شد، شما می‌گفتید اینها بلند پروازنه است.

اشاره آقای اوباما به دستاوردهای دولت او در هشت سال گذشته در عرصه داخلی و بین المللی است.

رییس جمهوری آمریکا در آخرین سخنرانی خود تصریح کرد: جهان در ده روز آینده شاهد یکی از درخشانترین نشانه‌های دمکراسی ما خواهد بود. انتقال قدرت از یک رییس جمهوری که به طور دمکراتیک و آزاد انتخاب شده است به رییس جمهور آینده به صورت مسالمت آمیز انجام خواهد شد.

آقای اوباما در سخنرانی خود از مردم خواست تا در مقابل چالش‌های پیش روی دمکراسی در آمریکا متحد باشند و بدانند که دمکراسی به کسی هدیه داده نمی‌شود، بلکه باید برای آن تلاش و کوشش کرد.

وی با این حال تصریح کرد، بدیهی فرض کردن دمکراسی، تهدیدی برای دمکراسی است.

رییس جمهوری آمریکا گفته است: آنچه که من آموخته‌ام این است که تغییر زمانی محقق می‌شود که مردم عادی نیز در آن مشارکت داشته باشند و در کنار گرد هم امده و با یکدیگر آن را درخواست کنند.

وی با این حال تصریح کرده است، یکی از خطرهای پیش روی دمکراسی در آمریکا مساله «ترس» است که باعث می‌شود تعادل نظام دمکراتیک بهم بخورد.

باراک اوباما با اشاره به چالش‌های پیش روی آمریکا گفت: هشیار باشیم اما نترسیم. داعش مردم بی‌گناه را می‌کشد. اما آنها نمی‌توانند آمریکا را شکست دهند، مگر اینکه در این جنگ، ما به قانون اساسی و اصول بنیانی خود خیانت کنیم.

وی اضافه کرد: رقبایی چون چین و روسیه نمی‌توانند مانند ما درجهان موثر باشند مگر اینکه ما آنچه را که برایش مبارزه می‌کنیم، رها کنیم و کشور خود را تبدیل کنیم به کشور بزرگی که کشور‌های کوچک در اطراف خودش را ازار می دهد و اذیت می‌کند.

باراک اوباما گفته است: دمکراسی مستلزم این نیست که همه یکپارچه و یک شکل و هم عقیده باشند. بنیانگذاران این کشور با هم اختلاف داشتند، ولی در ‌‌نهایت با یکدیگر مصالحه کردند. آنها انتظار دارند که ما نیز چنین کنیم.

وی اضافه کرده است: قانون اساسی ما «چیزی جز یک تکیه کاغذ نیست. از خودش هیچ قدرتی ندارد. ما، مردم، به آن قدرت می‌دهیم.»

رییس جمهوری آمریکا در ادامه به تهدیدهایی مانند نابرابری، تبعیض نژادی و فرصت‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: دمکراسی ما نتیجه نخواهد داد، مگر اینکه برای همه فرصت اقتصادی مهیا کند.

وی با این حال تاکید کرد که آمریکا نسبت به هشت سال گذشته جای بهتری شده، و در موقعیت قوی تری قرار گرفته است.

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرد، نسبت به آینده کشور در مقایسه با زمانی که روی کار آمد، خوش بین تر است.

آقای اوباما در انتهای سخنرانی خود از میشل اوباما، همسرش برای همراهیش طی ۲۵ سال گذشته تشکر کرد.

وی همچنین از جو بایدن، معاون اول رییس جمهوری امریکا تمجید کرد و گفت، طی این سال ها او را مانند برادر خود می داند.رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com