اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
قانون:آقای طلبکار!قالیباف عذرخواهی که نکرد هیچ، اعتراض هم داشت!
پنجشنبه, 14ام بهمن, 1395  
اشتراک گذاری

روزنامه قانون:آقای طلبکار!قالیباف عذرخواهی که نکرد هیچ، اعتراض هم داشت.

صبح دیروز سرانجام، انتظارها به سر رسیدو محمدباقر قالیباف، راهی صحن علنی مجلس شد تا پاسخگوی نمایندگان ملت باشد. قالیباف در این حضور تنها نبود و وزیر کشور نیز در بهارستان حاضر شد تا توضیحاتی را به نمایندگان ارائه دهد.

حمایت نامحسوس وزیر از شهردار

در ابتدای این جلسه عمومی ، رحمانی فضلی برای توضیحات حاضر شد. وزیرکشوردرتوضیح گزارش خود طی ۳ مقطع قبل، حین و پس از حادثه گفت:«مطابق اعلام شهرداری تهران برای تحقق این ماموریت از طرف شهرداری و سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران تاکنون۷ اخطار به هیات مدیره ساختمان پلاسکو داده شده است. مطابق اخطارهای داده شده شهرداری تهران در سال جاری مانور عملیات امداد و نجات و اطفای حریق ساختمان را برگزار کرده است».

قالیباف عذرخواهی نکرد

پس از رحمانی فضلی نوبت به قالیباف رسید تا برای توضیح در پیشگاه نمایندگان مردم، تریبون را به دست بگیرد.محمدباقر قالیباف در نشست علنی قبل از ارائه گزارش خود پیرامون حادثه پلاسکو، فیلم کوتاهی از چگونگی وقوع این حادثه و روند مدیریت بحران به نمایش گذاشت.وی بعدازپایان این فیلم به ارائه گزارش خود در مورد این حادثه پرداخت و گفت:« ابتدا شهادت تعدادی از آتش‌نشانان را تبریک و تسلیت عرض می‌کنم و از رییس مجلس که این فرصت را در اختیار من قرار دادند تا گزارشی از روند چگونگی مدیریت بحران را ارائه کنم تقدیر و تشکر می‌کنم.قالیباف اما همچون مدیریت خاصی که در شهر تهران از وی دیده می شود و مدعی جهادی بودن آن است، در دفاع و توضیح عملکرد شهرداری در فاجعه پلاسکو، شیوه فرافکنی را در پیش گرفت. قالیباف در جلسه دیروز تمامی بلایای آسمانی و حوادث تروریستی را به میان کشید تا از خود سلب مسئولیت کند.وی با یادآوری حوادث پیش آمده در سال‌های اخیر افزود:« در سال ۷۶ یک هواپیما در اصفهان خارج از باند نشست که از ساعت ۸:۳۰ شب تا ۶ صبح نتوانستیم به مسافران دسترسی پیدا کنیم، در سال ۸۲ حادثه قطار نیشابور را داشتیم که بیش از ۳۳۰ کشته بر جای گذاشت، همچنین زلزله بم نیز گویای چنین حوادثی است که اگر بخواهیم روند تحلیلی بر آنها داشته باشیم خواهیم دید که اشکالات ساختاری زیادی در این زمینه وجود دارد».

قیاس بی معنا

محمدباقر قالیباف، اما در جریان ارائه گزارش به یک قیاس عجیب دیگر دست زد وبه مقایسه حادثه ۱۱ سپتامبر و فروریختن ساختمان پلاسکو پرداخت و به دنبال آن نتیجه گرفت که مدیریت بحران اعمال شده و عملیات آواربرداری در حادثه پلاسکو بسیار خوب و منطبق با استانداردهای جهانی بوده است!وی با اشاره به توان مدیریت بحران شهرداری تهران در مواقع بروز حادثه، بدون اشاره به ابعاد ساختمان برج های دوقلو و نوع امنیتی آن حادثه گفت که بخش عملیاتی حادثه ۱۱ سپتامبر در فاز نخست ۹۰ روز و کار آوار برداری نیز هشت ماه طول کشید. این در حالی بود که در جریان حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تعداد ۱۹ نفر از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری- مسافربری را ربودند که ۲ هواپیما به صورت عمدی به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک که در مجموع بیش از ۲۰۰ متر ارتفاع داشتند زده شدند.به دنبال آن ،همه مسافران و کسانی که در ساختمان های مذکور حضور داشتند کشته و پس از ۲ ساعت، هر دو ساختمان به طور کامل ویران شدند که در اثر این حادثه ساختمان های مجاور نیز آسیب هایی دیدند.حال آنکه ماهیت این ۲ حادثه به طور کامل با یکدیگر متفاوت است. حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۹۷۴ نفر کشته داشت و بیش از ۶۰۰۰ زخمی بر جای گذاشت و قیاس بین آنچه در ۱۱ سپتامبر رخ داد و حادثه خیابان جمهوری، آدرسی غلط و خطایی فاحش است.

واهمه آقای خلبان از عذرخواهی

اما آنچه دیروز بیش از همه در نطق قالیباف به چشم آمد، تلاش وی برای فرار از عذرخواهی بود. نباید از یاد برد، در ماجرایی همچون پرونده فیش های نجومی، رییس جمهور در حالی که شاید در جریان پرونده نبوده، اما برخود لازم دانست از بابت عملکرد دستگاه و مجموعه ای که مدیر آن است از پیشگاه ملت عذرخواهی کند. موضوعی که قالیباف خود را از آن بی نیاز می داند و نه تنها حاضر به عذرخواهی یا حتی پذیرش مسولیت نشد، بلکه سعی کرد با فرافکنی حساب اشتباه، مجموعه تحت‌کنترلش را از حساب خود جدا کند.

فراموش نشود،عذرخواهی در میان مدیران و مسئولان در جهان، نقطه ضعف به حساب نمی آید، بلکه احترامی است به رای و نظر مردم کشوری که آنان را بر صدر قدرت نشانده‌اند. اما دیروز در کشوری که ۳۸ سال پیش رهبر بزرگ معنوی‌اش، مردم را ولی نعمت خود دانسته بود، یک مسئول جزیی، حاضر به عذرخواهی از ولی‌نعمتان خود نشد.

اعتراض به غرور و دروغ

اما این برخورد،صدای اعتراض نمایندگان را نیز درآورد و جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت در هنگام گزارش محمد باقر قالیباف از حادثه ساختمان پلاسکو ،به بخشی از سخنان وی اعتراض کرد. جعفرزاده در هنگام گزارش شهردار تهران که بیان کرد آتش‌نشانان تنها ۲:۳۰ دقیقه بعد از آتش سوزی ساختمان پلاسکو، به محل رسیدندبا فریاد گفت: «اگر این موضوع درست باشد، یعنی وزیر کشور دروغ می‌گوید».وی خطاب به علی لاریجانی اظهار کرد:«وزیر کشور بیان می کند که نیروهای آتش نشانی به صحنه حادثه رسیدند ولی به دلیل کمبود تجهیزات رفتند و ۱۵ دقیقه بعد با تجهیزات برگشتند! شما برای ما مشخص کنید چه کسی دروغ می گوید. در این زمان بسیاری از نمایندگان به دور صندلی غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت جمع شدند و قصد آرام کردن وی را داشتند.همچنین سهیلا جلودارزاده، نیز نسبت به گزارش محمد باقر قالیباف و عذرخواهی نکردن وی از وقوع حادثه پلاسکو اعتراض کرد.وی در حاشیه جلسه علنی دیروز مجلس در جمع خبرنگاران با صدای بلند و عصبانی گفت:« من امروز می خواهم داد بزنم، سه سال پیش در آتش‌سوزی در خیابان جمهوری، دو زن جان باختند و آتش نشانی گفت تجهیزات و نردبان نداشتیم».وی افزود: «در جریان حادثه پلاسکو نیز به دلیل همین ضعف تخصص، آن‌قدر آب به ساختمان بستند که پلاسکو فروریخت».نماینده مردم تهران ادامه داد:« هم اکنون آتش نشانان نیز از رییس‌شان، ناراحت هستند، رییس آتش نشانی بازنشسته نظامی است و هیچ تخصصی ندارد، چرا این مسائل را در مجلس مطرح نکردند؟»جلودارزاده با بیان اینکه قالیباف در جلسه امروز حتی یک عذرخواهی نکرد، ادامه داد:«اگر همان سه سال پیش به بی‌کفایتی مدیر آتش نشانی توجه می‌شد، امروز این وضع پیش نمی‌آمد، روی آتش آب ریختن هنر نیست، بلکه باید یک فرد متخصص و باتجربه مسئولیت آتش نشانی را برعهده بگیرد که بتواند نیروهای خود را تربیت کند».وی تصریح کرد:« این موضوع که بودجه آتش نشانی برای خرید تجهیزات بی‌کیفیت هدر رفته، نکته‌ای است که مورد بی توجهی قرار گرفته است. این موضوع که تمام بودجه را صرف نردبان‌ها و تجهیزاتی می کنند که در نهایت کار نمی‌کنند، بی‌فایده است، اگر شهرداری تهران بودجه ندارد، پس چگونه این همه فرهنگسرا در سطح شهر می سازد».وی تصریح کرد: «هنگامی که برای بازدید به ایستگاه های آتش نشانی‌ می‌رویم، می گویند مشکلی ندارند و این نشان می‌دهد که مشکل اصلی در مدیریت آتش نشانی و شهرداری است».محمدرضا‌عارف،رییس فراکسیون امید مجلس نیز در پایان این جلسه در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه باید عذرخواهی‌کردن را یاد بگیریم که هنوز در فرهنگ ما جا نیفتاده است، گفت:«برخی بزرگ تر از این هستند که عذرخواهی کنند».عارف افزود:« ما راهی جز عذرخواهی از مردم عزیز که همکاری و کمک می کنند، نداریم».

حق مردم چه شد؟

با تمام این هیاهویی که روز گذشته پارلمان ایران شاهد آن بود، مشخص نشد مقصر کیست! طبق معمول برخی با حمله پیش‌دستانه، راه بهترین دفاع را در دستور کار قرار دادند و عده نیز با فریاد کشیدن، حق مردم را خواستار شدند؛ولی آیا ملت به حق خود خواهند رسید؟آیا این حقوق در میان منازعات سیاسی و جناحی، از بین نمی‌رود؟ آیا سینه‌چاکان حق ملت، تا به بار نشستن این حقوق پیش خواهند رفت یا مانند بسیاری از پدیده‌های اجتماعی و سیاسی به زودی فراموش می‌شود؟ برای اطلاع از این جزئیات و نحوه پیگیری پرونده، به سراغ نمایدگان ملت در بهارستان رفتیم.

شایبه‌ای که باقی ماند

در همین راستا، بهروز بنیادی، نماینده مردم کاشمر در مجلس با بیان اینکه جلسه دیروز مجلس بیشتر شبیه گزارشی بود که به کلی گویی پرداخته شد، اظهار داشت:‌ «رییس مجلس نیز ابراز نارضایتی خود از این موضوع را به طور رسمی از تریبون اعلام کرد». وی با اشاره به اینکه نمایندگان انتظار داشتند برنامه ریزی جلسه به گونه ای باشد که آن ها نیز بتوانند سوالات خود را از شهردار تهران و وزیر کشور بپرسند، افزود: « نکات مطرح شده بیشتر شبیه مسائلی بود که در کتاب ها نوشته می شود، ما انتظار داشتیم در این جلسه درمورد شبهاتی که توسط رسانه های غربی مطرح می شود و جزییات اتفاقاتی که در پلاسکو افتاد توضیحاتی ارائه شود که این اتفاق نیفتاد. متاسفانه ما یاد گرفته‌ایم که با یک سری اظهارات کلی همیشه خود را بی تقصیر نشان دهیم» .

دریغ از از یک عذرخواهی ساده

پروانه سلحشوری نماینده لیست امید مجلس شواری اسلامی نیز با بیان اینکه به هیچ عنوان اظهارات شهردار تهران در مجلس پیرامون موضوع حادثه پلاسکو قابل قبول نبود، گفت: « آقای قالیباف با مقایسه حادثه پلاسکو با برج های دو قلو در آمریکا که دو موضوع غیر قابل قیاس است، عملکرد شهرداری را مطلوب جلوه داد».

وی گفت:‌ « متاسفانه شهری که سال‌هاست در معرض زلزله قرار دارد و نیازمند مدیریت درلحظه برای هر بحران است، نباید در آن بازه زمانی، خاموش کردن آتش یک ساختمان به طول بینجامد و نباید در پایتخت یک کشور برای خاموش کردن آتش یک ساختمان از آتش نشانی چندین شهر کمک بخواهند». سلحشوری با بیان اینکه باید متاسف بود برای مدیر یک شهر که از عهده جمع‌کردن ریزش یک ساختمان بر نمی آیند، اظهار داشت:« فردی که بیش از ده سال است به عنوان شهردار در این شهر مسئولیت دارد، باید در قبال ناکارآمدی مدیریتی صورت گرفته در حادثه پلاسکو یک عذرخواهی ساده از مردم انجام دهد». وی با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان مجلس موضوع بیان عذرخواهی توسط شهردار تهران را به آقای قالیباف انتقال دادند، افزود:« این اتفاق در هر نقطه از جهان رخ می داد مسئول آن بخش استعفا می داد. نمایندگان سعی داشتند سوالاتی را از شهردار تهران بپرسند و همچنین موضوع استعفای ایشان را مطرح کنند که متاسفانه تریبونی در اختیارشان گذاشته نشد و پیشنهاد برگزاری جلسه دیگر با حضور شهردار تهران را طرح کردند که در خصوص زمان برگزاری این جلسه، هنوز تصمیمی توسط هیات رییسه گرفته نشده است».

پاسخگویی بی فایده

اما احمد مازنی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص حواشی جلسه حضور شهردار تهران در صحن علنی مجلس گفت:‌ «توضیحاتی که توسط شهردار تهران و وزیر کشور در مجلس مطرح شد بیشتر موضوعاتی بود که ما در رسانه ها شاهد آن بودیم و اطلاعات جدیدی در اختیار نمایندگان مردم قرار نگرفت». وی با بیان اینکه آتش سوزی ساختمان پلاسکو بیانگر این موضوع است که پیشگیری ها و پیش‌بینی های ما غلط بود، اظهار داشت: ما شاهد بودیم که مدیریت بعد از حادثه نیز به خوبی صورت نگرفت و نزدیک به ده روز طول کشید تا این بحران به اتمام برسد.

استعفا پیشکش، عذرخواهی کنید

نماینده تهران با اشاره به سوالاتی که این روزها در ذهن افکار عمومی مطرح می شود، افزود:« اگر حادثه بزرگ‌تری رخ دهد، مدیریت شهر چگونه عمل خواهد کرد و چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ مسئولان مربوط اگر استعفا نمی دهند حداقل از مردم عذرخواهی کنند». وی با اشاره به موضوع عذرخواهی توسط شهردار تهران، گفت:« بیان عذرخواهی چیزی از جایگاه و صندلی‌ کسی کم نمی کند. یک آتش سوزی در تهران رخ داد و موجب تاثر مقام معظم رهبری و مردم کشور شده است، حالا مسئولان مستقیم این حادثه به جای پاسخگویی صحیح و عذرخواهی به بیان اظهارات کلیشه‌ای می پردازند که این موضوع صحیح نیست. نمایندگان تهران موضوع حضور دوباره شهردار تهران در مجلس و پاسخگویی ایشان به سوالات نمایندگان و همچنین عذرخواهی مردم را به طور قطع پیگیر خواهند بود».

به قالیباف نمره قبولی می‌دهم

از سوی دیگر مهرداد لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان اینکه موضوع مراحل رسیدگی به حادثه پلاسکو دو مرحله داشت، اظهار کرد: «یک موضوع، بررسی مدیریت بحران و نحوه عملکرد شهرداری در این اتفاق و بحث دیگر علل این حادثه است». وی با بیان اینکه طبق گزارش‌هایی که مسئولان به صحن ارائه کردند، می‌توان گفت حادثه به خوبی کنترل شد، افزود:« در این حادثه برای اولین بار شاهد این بودیم که مدیریت یک حادثه با یک تشکیلات و به صورت واحد با شهرداری تهران بود.لاهوتی گفت:« ما درگیر دو اتفاق بودیم، یکی آتش‌سوزی و دیگر ریزش ساختمان پلاسکو که اگر ماموران آتش‌نشانی با فداکاری خود ساختمان را تخلیه نمی کردند، ممکن بود شاهد یک فاجعه انسانی می بودیم». این نماینده مجلس تصریح کرد:‌ «همگان دیدند که با حضور مدیران در صحنه حادثه و فداکاری نیروهای آتش‌نشان، مدیریت بحران به خوبی انجام شد». نماینده مردم لنگرود با اشاره به اینکه نشست مجلس در مورد بحران اولیه حادثه پلاسکو بود، گفت: «در بحث علل این اتفاق باید به سوالاتی نظیر اینکه چرا یک ساختمان تجاری به تولیدی تبدیل شده یا مسئولیت وزارت کار در مورد محیط کار چقدر است در ادامه مطرح و از نظر حقوقی و قانونی به آن پرداخته شود».وی افزود:‌ «این اتفاق یک حادثه ملی است و باید از جهات مختلف در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و این موضوع عاملی باشد که از پیش آمدن حادثه های مشابه دیگر جلوگیری شود». مهرداد لاهوتی در واکنش به اظهارات جعفرزاده ایمن آبادی که گفته بود، برخی نمایندگان مشاور قالیباف شده‌اند، گفت:«بنده فرمایش آقای جعفری ایمن آبادی در مورد حکم مشاور برخی از نمایندگان در شهرداری را رد می کنم و مطرح شدن چنین اظهاراتی در این برهه زمانی صحیح نیست».این نماینده اصلاح‌طلب گفت: «عده‌ای به ویژه نمایندگان مردم تهران سعی داشتند جلسه را به حاشیه ببرند و از آن استفاده سیاسی کنند». وی افزود:« این موضوع، اتفاق پسندیده‌ای نبود و ما باید ببینیم شهرداری در مدیریت بحران، موفق عمل کرد یا خیر؟ ما باید به دنبال آن باشیم که نقاط ضعف در چه حوزه‌ و قسمت‌هایی بوده است. علل این اتفاق باید بررسی شود؛ بعد از بررسی‌های کامل می توان در مورد قصور شهرداری و وزارت کار اظهار نظرکرد». لاهوتی در پایان گفت: «من به عنوان یک نماینده، در مدریت بحران به شهرداری تهران نمره قابل قبولی می‌دهم، زیرا این اتفاق می توانست خیلی بیشتر از این ها تلفات داشته باشد».

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی