اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
تعطیلی۵۱۰۰ واحد صنعتی
سه شنبه, ۱۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌دنبال انتشار خبری تحت عنوان “سند جدید از تعطیلی چندهزارتایی واحدهای صنعتی در دولت رکود” به ارائه توضیحاتی پرداخته است.متن توضیحات وزارت صنعت درباره خبر تسنیم به‌شرح زیر است:
چه کارخانه‌هایی تعطیل شدند / چه کارخانه‌هایی راه‌اندازی؟
ــ در دولت یازدهم و تا پایان سال ۱۳۹۵ حدود ۵ هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی به‌دلایل مختلف از جمله مشکلات تکنولوژیکی؛ نداشتن بازار مناسب، سیاست‌های غلط دولت گذشته و روشهای نادرست در حوزه تولید و تجارت، ضعف مدیریت، نبود توان مالی و تخصص لازم و… تعطیل شده است.

ــ طی همین مدت ۵ هزار واحد نیز با اقدام به‌موقع دولت از توقف خارج شده به چرخه تولید بازگشتند و می‌توان گفت برآیند توقف و احیا، صفر است و هیچ واحد متوقفی اضافه نشده است.

ــ طی مدت زمان استقرار دولت، بیش از ۳۰۰ هزار فرصت شغلی و اشتغال مستقیم ناشی از بهره برداری از طرح‌های نیمه‌تمام (اعم از ایجادی و توسعه‌ای) ایجاد شده است.

ــ از ابتدای شهریور ۱۳۹۲ تا پایان اسفند ۱۳۹۵، ۱۹ هزار و ۷۴ پروانه بهره برداری صنعتی صادر شده و در همین خصوص حدود ۷۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی انجام شده است. به‌طور مشخص در سال ۱۳۹۵ حدود ۵ هزار و ۶۹۹ پروانه بهره برداری صادر شد که حجم سرمایه گذاری در این واحدها ۲۹.۲ هزار میلیارد تومان با اشتغال مستقیم ۹۱ هزار و ۴۵۳ نفر بوده است.

ــ طی زمان استقرار دولت یازدهم،‌ حدود ۶۶ هزار تقاضای جدید برای سرمایه گذاری‌های صنعتی و معدنی ثبت و جواز تأسیس آنها صادر شده است.

ــ طی استقرار دولت یازدهم حدود ۱۲۲۰۰ واحد تولیدی جدید تکمیل، راه‌اندازی شده و به بهره برداری رسیده و با لحاظ واحدهای احیاشده حدود ۱۷۲۰۰ واحد به چرخه تولید کشور اضافه شده است (۳.۵ برابر واحدهایی که طی این مدت تعطیل شده‌اند).

ــ اگر واحدهای توسعه‌یافته نیز به این تعداد اضافه شوند بیش از ۲۴ هزار فعالیت تولیدی به این بخش اضافه شده است (حدود ۵ برابر واحدهایی که طی این مدت تعطیل شده‌اند).تسنیم

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com