اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
پیشنهاد آمریکا برای برنامه آموزشی درازمدت ناتو در عراق
پنجشنبه, ۲۸ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیشنهاد داده که ناتو پس از پیروزی بر “دولت اسلامی” نیروهای نظامی عراقی را برای مدتی طولانی تعلیم دهد. به گفته او، نخست وزیر عراق گفته است که کشورش پس از بیرون راندن داعش هم به کمک نیاز دارد.

آمریکا پیشنهاد کرده است که ناتو ماموریت آموزشی طولانی‌مدتی را در عراق بر عهده گیرد. ژنرال جو دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، شامگاه چهارشنبه (۱۸ مه / ۲۸ اردیبهشت) در راه بازگشت از اجلاس ناتو در بروکسل به خبرنگاران گفت که پیمان آتلانتیک شمالی می‌تواند پس از یک پیروزی بر شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” (داعش) به “موقعیتی مطلوب” دست یابد تا برای مدتی طولانی به نیروهای امنیتی عراق آموزش بدهد.

به گفته ژنرال دانفورد، حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، تصریح کرده که نیروهای نظامی این کشور پس از شکست “دولت اسلامی” هم به کمک نیاز خواهند داشت؛ البته دولت عراق نیازهایش را هنوز به روشنی اعلام نکرده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیش‌بینی کرد که ناتو بتواند به ارتش عراق در زمینه‌های لجستیک، گزینش نیروها و آموزش کادر فرماندهی یاری برساند.

دانفورد گفت که ناتو طرف مشاوره مستقیم واحدهای رزمی نخواهد بود، بلکه در این مورد ائتلاف ضد داعش مسئول خواهد بود. به گفته او، در حال حاضر موضوع انتقال وظایف ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به ناتو مورد بحث نیست.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به ناتو فشار می‌آورد تا بر شدت عملیات خود در خاورمیانه و شمال آفریقا بیفزاید. قرار است در اجلاس آتی ناتو در بروکسل در روز پنج‌شنبه آینده (۲۵ مه) درباره تقسیم جدید وظایف رایزنی شود. دونالد ترامپ نیز در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

ناتو به صورت بخشی از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش عمل نمی‌کند، اگر چه تمامی ۲۸ کشور عضو آن در ائتلاف نیز عضو هستند. حمایت ناتو از ائتلاف بین‌المللی با آموزش سربازان عراقی و اردنی و هواپیماهای تجسسی آواکس صورت می‌گیرد.

آمریکا مایل است که ناتو به ائتلاف ضد داعش بپیوندد. اما دبیرکل ناتو گفته که رایزنی در این باره هنوز ادامه دارد. اما برخی از اعضای ناتو خواستار آن‌اند که حمایت این پیمان از ائتلاف داعش که در آن کشورهای غیر عضو ناتو هم همکاری دارند، بیشتر باشد. در اجلاس هفته آینده ناتو در بروکسل در این باره بحث خواهد شد.

در عین حال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هفته گذشته حین دیدار با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، مخالفت خود را با افزایش مشارکت آلمان در ماموریت‌های هواپیماهای آواکس اعلام کرد.

فرار مردم موصل از جنگ

در این میان جنگ میان نیروهای نظامی عراقی و شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” ادامه دارد. سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه (۱۸ مه) اعلام کرد که با شدت گرفتن کشمکش میان نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان داعش در موصل، امکان دارد که نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از مردم از این شهر فرار کنند.

به گزارش رویترز، لیزا گراند، هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در عراق، گفت که با شدت گرفتن عملیات نظامی و نزدیکتر شدن آن به بخش قدیمی شهر موصل، انتظار می‌رود که نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از این شهر بگریزند.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com