اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
سرمایه گذار ” پروژه پردیسبان” فاقد صلاحیت اعلام شد
پنجشنبه, ۲۸ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رئیس گروه شهرسازی استانداری قزوین تاکید کرد: به دلیل این که سرمایه‌گذار این پروژه با وجود فرصت های متعددی که به وی داده شد نتوانست تعهدات خود را عملی ومدارک و استعلامات موردنیاز را ارائه کند از طرف ما فاقد صلاحیت معرفی شد.

به گزارش صبحانه، «۶۶ طبقه با ارتفاع ۲۳۰ متر،۵۰۰۰ واحد تجاری، سالن همایش ۵۰۰۰ نفره، شش تالار عروسی، پارک برف و یخ، پارک آبی، پارک دلفین، باغ پرندگان، باغ گل، باغ‌موزه مینیاتور، دریاچه مصنوعی، سالن‌های ورزشی تفریحی و سرگرمی‌های کودکان و نوجوانان، رستوران گردان و ۶۰ رستوران و محل پذیرایی.»

این همه آن اطلاعاتی است که باعث شد حدود هفت هزار نفر در سال ۹۲ و به دنبال تبلیغات گسترده احداث پروژه ای در شمال آزادراه آبیک استان قزوین، اعتماد کنند و سرمایه خود را به مدعیان ساخت پروژه پردیسبان بسپارند و از آن زمان تاکنون به دنبال وجوه خود یا ثمره سرمایه گذاری شان سرگردان باشند .

باوجود این‌که وقوع جرایم اصلی در تهران و قزوین صورت گرفته اما شعبه‌ای در دادگاه خراسان رضوی به بخش کوچکی از جرایم رسیدگی کرد.

۸ دی‌ماه ۹۳ بود که غلامعلی صادقی دادستان عمومی و انقلاب مشهد خبر از پلمب دفاتر دلالی پردیسبان در مشهد داد. ۱۴ دی‌ماه همان سال حجت‌الاسلام علی مظفری رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی گفت: «به‌زودی تصمیمات قضایی درباره پرونده پردیسبان اعلام خواهد شد»

از همان زمان سهامداران پردیسبان تجمعاتی در مقابل دادگستری‌ها و سازمان‌های دولتی و رسانه‌ها برگزار کردند و خواستار پیگیری مسئولان برای دریافت مطالباتشان شدند. پرونده پردیسبان هم در قوه قضاییه در حال پیگیری بود و همزمان به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارجاع شد تا نمایندگان در کسوت مسئولیتی که دارند این مسئله را پیگیری کنند.

۲۶ آبان ۹۴، مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ گفت: بنابراین شد کمیسیون اصل ۹۰ به‌صورت میدانی به موضوع شرکت پردیسبان ورود کند و هیئتی از کمیسیون در استان‌های خراسان رضوی و قزوین حضور یابد و از نزدیک مشکلات مربوط به این پروژه را بررسی کنند و اقدامات لازم برای احقاق حقوق مردم و بررسی عملکرد مسئولان دستگاه‌های اجرایی، قضایی و طرز کار آن‌ها انجام شود.

در این مدت قاضی حیدری بازپرس پرونده پردیسبان در مصاحبه‌های مختلفی خبر از پیگیری‌های قوه قضاییه برای احقاق حق مالباختگان داده بود.از آن روزها حدود چهار سال گذشت و پرونده پردیسبان در هیاهوی پرونده‌هایی مانند پدیده شاندیز، کاسپین و میزان گم شد.

از آن جایی‌ که اصل تخلف در استان قزوین صورت گرفته بود سعی کردیم با نمایندگان این استان در مجلس تماس بگیریم اما تلاش چندروزه و تماس‌های مکرر ما به نتیجه‌ای نرسید. تلاش خراسان برای برقراری ارتباط با داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ که خود نماینده استان قزوین بود نیز بی‌نتیجه ماند. برای همین سرنوشت این موضوع را از دیگر نمایندگان جویا شدیم.

هیچ اقدامی صورت نگرفته است

پژمان فر نماینده مردم مشهد و کلات درباره پرونده پردیسبان و پیگیری‌های صورت گرفته در مجلس به خراسان رضوی گفت: هیچ اقدامی درباره این پرونده صورت نگرفته است. بنده چندین نامه به مسئولان و حتی دادستانی کشور دراین‌باره نوشته‌ام اما تا امروز پاسخی دریافت نکرده ام.

وی گفت: پردیسبان با تبلیغات گسترده پول زیادی را از مردم جمع کرد و بنا بود مجموعه‌ای ساخته شود اما هیچ چیزی روی زمین وجود ندارد. مردم گناهی نکرده‌اند و باید مشکل آن‌ها حل شود.

پژمان فر تصریح کرد: مسئولان و حتی نمایندگان استان قزوین در تبلیغات این پروژه مشارکت داشته‌ و فعال بوده‌اند .طبیعتا در این زمینه باید پاسخ گو باشند.

بررسی آخرین وضعیت پروژه «پردیسبان»/ سرمایه گذار «فاقد صلاحیت» اعلام شد +جزییات

یک نماینده: نمی دانیم از کدام دادگستری سوال کنیم!

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده پردیسبان در این کمیسیون گفت: اگرچه پرونده پردیسبان در کمیسیون اصل ۹۰ هم مطرح شده است اما پیگیری اصلی این پرونده در قوه قضاییه صورت می گیرد و پرونده‌هایی که وارد فرایند قضایی می‌شوند، در کمیسیون اصل ۹۰ معمولا مورد بررسی قرار نمی‌گیرند.

میرحسنخانی افزود: آن چه مهم است این که با توجه به تعدد سهامداران این پروژه و حضورشان در اقصی نقاط کشور دقیقا برای ما مشخص نیست پرونده آن در دادگستری کدام استان در حال پیگیری است. برخی می‌گویند در مشهد در حال پیگیری است و عده‌ای می‌گویند پرونده در دادگستری تهران درجریان است. با وجود این ابهام روشن نیست موضوع را از کجا باید سوال کنیم .

وی تصریح کرد: درصورتی‌که درباره پرونده پردیسبان در کمیسیون اصل ۹۰ به یک جمع‌بندی برسیم در صحن علنی مجلس آن را قرائت خواهیم کرد.

وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعاتی که داریم مسئول اصلی در این پرونده دستگیر شده است و در زندان به سر می‌برد و با پولی که از مردم جمع کرده فعالیت چندانی انجام نداده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره این که آیا در این کمیسیون به این پرونده رسیدگی می‌شود یا خیر؟ به خراسان رضوی گفت: پرونده پردیسبان در کمیسیون اصل ۹۰ پیگیری می شود اما تا زمانی که گزارشی از طرف کمیسیون اصل ۹۰ به کمیسیون قضایی مجلس ارسال نشود ما نمی توانیم در این کمیسیون پرونده را پیگیری کنیم.

سرمایه‌گذار فاقد صلاحیت است

برای پیگیری موضوع به سراغ استانداری قزوین نیز رفتیم. بعد از این که ارتباط ما برای رصد آخرین وضعیت پردیسبان با چند معاونت برقرار شد و البته بی پاسخ ماند درنهایت، رئیس گروه شهرسازی استانداری قزوین که ظاهرا مسئول مستقیم این پرونده در استانداری است، درباره آخرین وضعیت پرونده پردیسبان گفت: شورای تأمین استان قزوین از معاونت عمرانی استانداری درباره آینده این پروژه استعلام کتبی کرده اند و در جلسه‌ای که پیش از سال در این معاونت برگزار شد به این نتیجه رسیدیم که این سرمایه‌گذار برای ادامه کار فاقد صلاحیت های لازم است.

محرمانه است!

نفیسه مصلایی افزود :البته اخبار و اطلاعات راجع به این موضوع محرمانه است و بیشتر از این نمی‌توانم اطلاعاتی در اختیار شما قرار بدهم.

وی افزود: به دلیل این که سرمایه‌گذار این پروژه با وجود فرصت های متعددی که به وی داده شد نتوانست تعهدات خود را عملی ومدارک و استعلامات موردنیاز را ارائه کند از طرف ما فاقد صلاحیت معرفی شد.

سرمایه‌گذار جایگزین…

مصلایی افزود: اگر یک گروه دیگر یا سرمایه‌گذار دیگری بیاید و حق‌وحقوق سهامداران را بپردازد و به شکل جدی تری فعالیت کند استانداری قزوین نیز از اجرای این پروژه حمایت خواهد کرد.

وی در خصوص آخرین وضعیت پروژه پردیسبان نیز گفت: فقط یک ساختمان دوطبقه ساخته‌شده و هیچ فعالیت عمرانی و ساختمانی دیگری در این پروژه انجام‌نشده است.

مصلایی افزود: برای ما جالب است که چگونه مردم راحت به چنین شخصی که هیچ شناختی از آن ندارند اعتماد می‌کنند و سرمایه‌هایشان را در اختیارش قرار می‌دهند.

پردیسبان پروژه بزرگی نیست و اگرچه در مدت زمانی کم با تبلیغات وسیع توانست سرمایه های مردم را جذب کند اما عدد و رقم این پرونده و تعداد سهامداران آن به تعداد سهامداران پدیده و سپرده گذاران میزان و ثامن الحجج نیست .

شاید برای همین صدایشان تا کنون شنیده نشده است، با این حال به نظر می رسد باز کردن گره های کوچک باید آسان تر باشد البته اگر پرونده ای در این سطح میان دستگاه های مختلف پاسکاری نشود.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com