اخبار / جهان / مهمترین
جیمز کومی به طور علنی در سنای آمریکا شهادت می‌دهد
شنبه, ۳۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی موافقت کرده در جلسه‌ای علنی برابر کمیته امنیت و اطلاعات مجلس سنا حاضر شود. تاریخ این جلسه هنوز اعلام نشده است.

ریچارد بر، دبیر کمیته اطلاعات و امنیت سنای آمریکا گفته: “ما مشتاق شنیدن شهادت رئیس سابق اف‌بی‌آی درباره تحقیق و تفحص از تلاش مسکو برای تاثیرگذاری بر انتخابات ۲۰۱۶ هستیم.”

سناتور ریچارد بر همچنین تاکید کرده امیدوار است در این جلسه که گفته شده احتمالا تا دو هفته دیگر برگزار می‌شود آقای کومی “برای مردم آمریکا درباره وقایع اخیر و آنچه این روزها به طور وسیع در رسانه‌ها طرح می‌شود توضیح دهد”.

اشاره آقای بر به موضوع اخراج جیمز کومی از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری و پس لرزه‌های آن است که در چند روز گذشته همواره در صدر اخبار آمریکا قرار گرفته است.

در همین حال، سناتور مارک وارنر، نایب رئیس کمیته امنیت و اطلاعات سنا هم گفته حضور آقای کومی در سنا “به روشن شدن بسیاری از مسائل که پس از اخراج ناگهانی رئیس اف‌بی‌آی پیش آمده” کمک می‌کند.

آقای وارنر همچنین گفته “باید به او (جیمز کومی) هم فرصت داد تا حرفهایش را در این باره بزند.”

آن طور که گفته شده این جلسه به طور علنی برگزار خواهد شد و این به معنای پوشش زنده آن از اغلب رسانه‌ها آمریکا است؛ موضوعی که می‌تواند یک بار دیگر بحران بزرگی برای کاخ سفید و دولت آقای ترامپ به وجود آورد.

امروز جمعه (۱۹ مه – ۲۹ اردیبهشت) همچنین رسانه‌های آمریکایی گزارش کردند دونالد ترامپ در دیدار ۹ روز پیش خود با مقام‌های روسی به آنها گفته اخراج جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی، “فشارها را کاهش” داده است.

روزنامه نیویورک تایمز امروز بر مبنای مدارکی که مدعی است از محتوای جلسه هفته گذشته دونالد ترامپ با سرگئی لاوروف در کاخ‌سفید، به دست آورده گزارش کرده رئیس‌جمهوری آمریکا به وزیر خارجه روسیه گفته “اخراج این مرد دیوانه، فشار بزرگی را از روی ما برداشت.”

جیمز کومی در مقام رئیس اف‌بی‌آی در حال تحقیق و تفحص از ادعای ارتباط میان ستاد انتخاباتی و حلقه نزدیک به آقای ترامپ و دولت روسیه بود که ده روز پیش با حکم شدیدالحنی از سوی آقای ترامپ اخراج شد.

گزارش نیویورک‌تایمز از لحن آقای ترامپ در گفتگو با آقای لاوروف و استفاده از اصطلاح “این مرد دیوانه” (Real nut job) از سوی کاخ سفید تکذیب نشده است.

بنابر این گزارش آقای ترامپ به سرگئی لاوروف و همراهانش گفته: “من رئیس اف‌بی‌آی را اخراج کردم. این مرد واقعا دیوانه بود… فشار زیادی را به علت روسیه تحمل می‌کردم که حالا برطرف شد.”

با وجود این، در واکنش به این گزارش شان اسپایسر، سخنگوی کاخ‌سفید تاکید کرده: “با سیاسی کردن و جلب توجه کردن در قضیه تحقیقات روسیه، جیمز کومی فشار بی‌جهتی را بر کاخ‌سفید و روند مذاکرات آن با روسیه وارد کرده بود.”

با وجود موافقت جیمز کومی برای شهادت دادن در برابر کمیته اطلاعات و امنیت سنا، او به درخواست دیگری از سوی کمیته قضایی سنا برای بررسی “پیامدهای اخراج او و همچنین بررسی روابط مقام‌های دولت اوباما و ترامپ با مسکو” نه گفته است.

تصمیمی که با انتقاد دمکرات‌های سنا روبرو شده است؛ چارلز گرسلی و دایان فاسنیتاین که به ترتیب دبیر و یکی از اعضای بلندمرتبه کمیته قضایی سنا هستند، هر دو رد این دعوت از سوی آقای کومی را “بسیار مایوس کننده” خوانده‌اند.

آقای گرسلی گفته” “هیچ دلیلی وجود ندارد که آقای کومی نتواند در برابر هر دو کمیته سنا شهادت بدهد… ما امیدواریم او در تصمیمش تجدید نظر کند.”

در همین حال، سناتور جمهوری‌خواه، لیندسی گراهام، با اشاره به انتخاب بازرس ویژه برای تحقیق و تفحص درباره ارتباط حلقه نزدیک دونالد ترامپ با روسیه انتقاد کرده و گفته نگران است که انتخاب آقای مولر، رئیس سابق اف‌بی‌آی به عنوان بازرس ویژه این تحقیقات، ممکن است منجر به بسته شدن دست کنگره برای انجام تحقیقات مستقل در این باره شود و حتی دعوت از مقام‌ها برای شهادت در برابر نمایندگان و سناتورهای کنگره را با موانعی روبرو کند.بی بی سی

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com