اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
۴۰ کشته در انفجارهای عراق
شنبه, ۳۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

در پی چندین حمله انتحاری در بغداد و همچنین مناطق جنوبی عراق دست‌کم ۴۰ نفر کشته شدند. این انفجارها متوجه پست‌های کنترل و مقامات امنیتی عراق بوده و گروه تروریستی “دولت اسلامی” مسئولیت انجام آنها را بر عهده گرفته است.

مقامات دولتی عراق روز شنبه (۳۰ اردیبهشت / ۲۰ مه) اعلام کردند که در چندین عملیات انتحاری در روز جمعه در پایتخت این کشور و مناطق جنوبی عراق دست‌کم چهار سوءقصدکننده انتحاری و ۳۵ نفر کشته و ۳۳ نفر زخمی شدند.

نماینده ارتش عراق در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت در منطقه ابودشیر در جنوب بغداد در پی انفجار بمبی که در یک خودرو جاسازی شده بود دست‌کم ۲۶ نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند. ماموران امنیتی عراق یکی از این مهاجمان را کشتند و مهاجم دوم خود را با انفجار بمب نابود کرد.

جریان تروریستی “دولت اسلامی” اعلام کرده که دو سوءقصدکننده انتحاری این گروه روز جمعه (۲۹ اردیبهشت / ۱۹ مه) در یکی از پست‌های کنترل این شهر با انفجار خود بسیاری را به کام مرگ کشانده است.

انفجار در بصره

مقامات وزارت کشور عراق اعلام کردند که یک خودرو که در آن بمب جاسازی شده بود، در حومه شهر بصره در جنوب عراق منفجر شد و در پی این حادثه ۱۳ نفر کشته و ۳۳ نفر دیگر زخمی شدند. ارتش عراق می‌گوید یک مهاجم دیگر که موفق نشده بود خودروی بمب‌گذاری شده خود را منفجر کند، در پی شلیک ماموران امنیتی عراق کشته شد.

بیشتر بخوانید:ارتش عراق جبهه جدیدی علیه داعش در موصل گشود

جریان تروریستی “دولت اسلامی” مسئولیت انفجار در بصره را نیز به عهده گرفته است. داعش در تابستان ۲۰۱۴ موفق شد بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه را زیر کنترل خود درآورد.

از آن زمان تاکنون نیروهای امنیتی عراق با حمایت نیروی هوایی آمریکا موفق شده‌اند بخش‌های بزرگی از این مناطق را پس بگیرند. از جمله این مناطق شهرهای تکریت، رمادی و فلوجه هستند.

در اکتبر سال ۲۰۱۶ نیروهای ارتش عراق با حمایت نیروهای ائتلاف به سرکردگی آمریکا عملیات بازپس گیری موصل را آغاز کردند. دولت عراق اعلام کرده است که تاکنون حدود ۹۰ درصد این شهر زیر کنترل نیروهای دولتی است.

شهر موصل توسط رود دجله به دوبخش تقسیم شده است. بخش غربی این شهر آخرین کانون جریان تروریستی “دولت اسلامی” در عراق محسوب می‌شود. آنها در تابستان ۲۰۱۴ موفق به کنترل این شهر شدند.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com