اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
اردوغان: ترکیه در مرزهای خود با عراق و ایران دیوار می سازد
جمعه, ۱۲ام خرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

اردوغان روز پنجشنبه گفته است که کشورش قصد دارد در مرزهای خود با ایران و عراق دیوار احداث کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، رجب طیب اردوغان گفته است این دیوارها همانند دیواری خواهند بود که هم اینک در مرز با سوریه در حال ساخت است.

رییس جمهوری ترکیه تاکید کرده است: هم اکنون ساخت ۶۵۰ کیلومتر از دیوار در مرز ۹۱۰ کیلومتری با سوریه به اتمام رسیده است.

آسوشیتدپرس می گوید،ترکیه در راستای مقابله با نفوذ نیروهای شبه نظامی کرد و همچنین نیروهای گروه حکومت اسلامی، داعش، به خاک این کشور از سال ۲۰۱۴ ساخت دیوار در مرز با سوریه را آغاز کرده است.

رجب طیب اردوغان تصریح کرده است: در سراسر مرز با سوریه دیوار ساخته خواهد شد.

رییس جمهوری ترکیه گفته است: ما همین کار را در مرز با عراق انجام می دهیم و در نقاط مناسب در مرز با ایران نیز این کار انجام خواهد شد.

برخی روزنامه‌های چاپ ترکیه از جمله روزنامه «حریت» پیشتر خبر داده بودند که ترکیه به منظور جلوگیری از ورود «تروریست‌ها و نیروهای حزب کارگران کردستان «پ‌کاکا» به قلمروِ سرزمینی خود به دنبال ساخت دیواری در مرزهای ایران است.

این گزارش‌ها واکنش مثبت ایران را در پی داشت و یک منبع آگاه در وزارت امورخارجه ایران ۱۹۹ اردیبهشت تاکید کرده بود که ایران از طرح ترکیه برای احداث دیوار در مرز با ایران آگاه است و از آن استقبال می‌کند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از این مقام وزارت امورخارجه ایران که نامش فاش نشده بود، نوشت، جمهوری اسلامی ایران اطلاع کلی از موضوع دیوار کشیدن در بخشی از مرز مشترک ایران و ترکیه را دارد و به نظر می‌رسد مقامات ترکیه برای افزایش تدابیر امنیتی در مرزهایشان قصد دارند اقدامات جدیدی انجام دهند که یکی از این اقدامات موضوع مورد اشاره است.

وی ادامه داد: «به طور معمول و بر اساس قوانین بین‌المللی، ترکیه هر اقدامی که بخواهد در مرزهای مشترک دو کشور انجام دهد باید با اطلاع ایران باشد»

ترکیه از حدود دو سال پیش به این سو، حتی پیش از وقوع کودتای نافرجام این کشور شاهد انفجارهای تروریستی متعددی بوده و عامل این حملات را در اکثر موارد حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌کاکا) و افراطیون اسلامی معرفی کرده است.

در آذرماه ۱۳۹۵ بر اثر یک رشته انفجار در استانبول بیش از ۳۸ نفر کشته و ۱۵۵ نفر زخمی شدند که اکثر قربانیان این انفجارها نیروهای پلیس ترکیه بوده‌اند.رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com