اجتماعی / اخبار / ایران / مهمترین
مردم هشتگرد قربانی فاضلاب/ مسکن مهر مشکلات را چند برابر کرده است
جمعه, ۱۲ام خرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری
با نزدیک شدن به فصل گرما، در شهر مشکل شدید فاضلاب وجود دارد هرچند سال ها قول افتتاح تصفیه خانه به مردم داده شده است اما همچنان این وعده عملیاتی نشده و شهروندان به ویژه ساکنین در فاز یک شهر جدید هشتگرد از بوی بد فاضلاب رنج می برند.
به گزارش تیترشهر:هشتگرد یکی از شهرهای پردردسر استان البرز است زیرا با ساخت مسکن مهر و هجوم جمعیت تمامی فرصت های موجود به تهدیدات جدی بدل شده است.
هشتگرد شهری در استان البرز است  شهر هشتگرد که اراضی آن به اراضی پشند (فشند) مربوط است بر روی سرزمین روستای باستانی فشند بنا گردیده است.هشتگرد مرکز شهرستان است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته‌ شهر جدید هشتگرد به فاصلهٔ ۵ کیلومتری این شهر و در شمال شرقی آن قرار دارد.
زمین‌های هشتگرد قبل از سال ۱۳۲۰  به طور خلاصه از طرف دولت عرضه شد. سپس شخصی به نام گورگیان که از ارامنه بود و به این محل آمده بود زمین‌ها را به مبلغ ۹۰۰۰۰۰ ریال خریداری نمود. املاک خریداری شده توسط این فرد شامل ۶ آبادی خالصه از جمله هشتگرد بود که نامبرده در سال اول پول خود را از عواید این زمین‌ها مستهلک نمود و در سال‌های بعد شروع به فروش زمین‌ها به خرده مالکین به ویژه لک‌های مهاجر از شهرستان صحنه (کرمانشاه) نمود.
شهرک صنعتی شهر هشتگرد یکی از شهرک های مهم در غرب استان تهران است ، این شهرک در امتداد بزرگراه تهران قزوین قرار گرفته و در شمال شهرک ولیعصر از شرق تا غرب امتداد یافته از بزرگترین شهرک‌های صنعتی کشور می‌باشد که کارخانه های عظیمی در آن مشغول به فعالیت می‌باشند.
 این شهرک علاوه بر شکوفایی اقتصادی شهر باعث تولید شغل برای شهروندان این شهر و شهرهای اطراف گردیده و یکی از عوامل مهاجرپذیری هشتگرد می‌باشد.
حال این شهرک صنعنی زندگی را برای مردم هشتگرد بسیار دشوار کرده است زیرا بوی شدید فاضلاب صنعتی سبب آلودگی آن منطقه شده و از نظر زیست محیطی نیز مشکلات فراوانی را به وجود آورده است.
هرچند اعضای شورای شهر و رئیس شورا ادعا دارند که برنامه های بسیاری را برای مهار این آلودگی انجام داده اند اما متاسفانه تمامی تلاش ها بی فایده بوده و همه اقدام درستی صورت نگرفته است.
مشکل آب و فاضلاب شهر ازمواردی است که شورای شهر برای حل آن پیگیری و مکاتبات بسیاری داشته است. اما ریشه اصلی این مشکل برمی گردد به ساخت مسکن مهر در منطقه هشتگرد ساخت و ساز غیر استانداردی هزینه بسیاری را به مردم تحمیل کرده است.
 تعداد بالایی از جمعیت که به واسطه مسکن مهر در شهر جدید هشتگرد ساکن شده اند بیش از ظرفیت شبکه فاضلاب منطقه است  وسعت و جمعیت فعلی و رو به  رشد شهر جدید هشتگرد می طلبد علاوه بر مسئولان شهرستان، در سطح هیئت دولت نگاه ویژه ای به این شهر وجود داشته باشد زیرا مسکن مهر نه یک طرح منطقه ای بلکه یک پروژه ملی بود و همین مشکل از دل مسکن مهر بیرون آمده است.
با نزدیک شدن به فصل گرما، در شهر مشکل شدید فاضلاب وجود دارد هرچند سال ها قول افتتاح تصفیه خانه به مردم داده شده است اما همچنان این وعده عملیاتی نشده و شهروندان به ویژه  ساکنین در فاز یک شهر جدید هشتگرد از بوی بد فاضلاب رنج می برند که با گرم شدن هوا شدت بیشتری پیدا خواهد کرد.
شهر جدید هشتگرد در کنار فاضلاب صنعتی محیط زیست منطقه را به شدت بحرانی کرده است به طوری میزان آلودگی آب در سفره های زیر زمینی منطقه به شدت افزایش یافته است. از همین رو بسیاری از مردم در تلاش هستند تا از مشکل بزرگ هشتگرد رهایی یابند اما متاسفانه هیچ کس قادر نیست مشکلات آن را حل کند.
نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com