اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
سازمان ملل: ١۶٣ نفر که قصد فرار از موصل را داشتند توسط داعش اعدام شدند
سه شنبه, ۱۶ام خرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

در حالی که نبرد برای آزادسازی شهر “موصل” در شمال عراق ادامه دارد، همچنان ده‌ها هزار نفر در محلات تحت کنترل داعش زندگی می‌کنند. اما ١۶٣ نفر از این مردم که ظاهراً قصد ترک شهر را داشته‌اند، توسط گروه “دولت اسلامی” (داعش) به قتل رسیدند. سازمان “یونیسف” هشدار می‌دهد که صدهزار کودک در موصل گرفتار مانده‌اند.

  روز سه‌شنبه ۶ ژوئن/١۶ خرداد، زید رعد حسین، کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر، گروه “دولت اسلامی” (داعش) را متهم به قتل ١۶٣ نفر کرد که در پی فرار از شهر موصل بوده‌اند.

زید رعد حسین که در ژنو، در مقابل شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش می‌داد گفت: «خشونت و توحش داعش و برخی دیگر از گروه‌های تروریست حد و مرز ندارد».
او افزود: «دیروز (دوشنبه ۵ ژوئن)، همکاران ما خبر دادند  که بعد از  کشته شدن ١۶٣ نفر که قصد داشته‌اند از شهر بگریزند، اجساد مرد و زن و کودک هنوز در کوچه‌های غرب موصل دیده می‌شوند».
در همین قسمت شهر، کسانی نیز مفقود شده‌اند. بنا بر مشاهدات و تحقیقات سازمان ملل، قتل‌های اخیر روز اول ژوئن رخ داده است.

نیروهای عراقی و ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، از پاییز گذشته (اکتبر)، حملۀ گسترده‌ای را برای بیرون راندن داعش از موصل آغاز کردند. داعش سه سال قبل (ژوئن سال ٢٠١۴)، این شهر را به اختیار خود درآورده بود. عملیات دشوار و طولانی نظامی بالاخره در ماه ژانویۀ گذشته به آزاد شدن بخش شرقی موصل منتهی شد. اینک تلاش برای آزادسازی غرب موصل ادامه دارد.

نزدیک به یک هفتۀ قبل، سازمان ملل ارزیابی کرده بود که در شهر موصل همچنان حدود ٢٠٠هزار غیرنظامی در بخش‌های تحت اختیار داعش زندگی می‌کنند. برخی از این ساکنان گاه دست به فرار می‌زنند و پنهانی از شهر خارج می‌شوند.
روز گذشته سازمان “یونیسف” وابسته به سازمان ملل، هشدار داده بود که نزدیک به صدهزار کودک در موصل در وضعیت دشوار و خطرناک زندگی می‌کنند. “یونیسف”، از همۀ نیروهای درگیر خواسته که جان کودکان را به خطر نیندازند.رادیو فرانسه

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  دیگر عناوین خبری
  فیسبوک ما
 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com