اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
نماینده مجلس از تکاب در باره وضعیت معدن”آق دره”
دوشنبه, ۵ام تیر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

همایون هاشمین ماینده  مجلس رژیم از میاندواب، شاهین دژ و تکاب می‌گوید :وی با بیان اینکه بستن جاده از سوی اهالی راه توسعه و مطالبه‌گری را ناهموار می‌کند، افزود: اهالی منطقه به خوبی متوجه این مسئله هستند و پس از صحبت‌هایی که با آنها شده چادرهایشان در جاده فرعی منتهی به معدن جمع آوری کردند و البته ما از کارگران این معدن خواسته‌ایم که کار خود را متوقف نکنند تا این موضوع به روند پیگیری‌ها مطالبات آنها خدشه‌ای وارد نسازد.

 در عین حال باید در نظر داشته باشیم که از دو معدن طلای روستای آق دره روزانه ۱۰ کیلو طلا خارج می‌شود و به طور متوسط ۳۰۰ کامیون سنگ ها برداشته شده را از شهر خارج می‌کنند. این در حالی است که شهر هنوز رنگ وبوی  توسعه نیافتگی دارد و در مجموع اینها باهم در تناقض است.

توسعه نیافتگی و فقر در روستای آق دره تکاب و روستاهای اطراف آن به وضوح به چشم می‌خورد و از آنجایی که ۶۰ معدن در این مناطق وجود دارد حق مطالبه‌گری در چارچوب قانون برای کارگران و اهالی این مناطق محفوظ است.

توسعه نیافتگی و فقر در روستای آق دره تکاب و روستاهای اطراف آن به وضوح به چشم می‌خورد و این افراد حق دارند که در این خصوص در چارچوب قانون مطالبه‌گری کنند.

صنایعی که هم اکنون در این روستاها فعال هستند یا زمین‌ها روستاییان را خریده‌اند و یا آنها را تصاحب کرده‌اند این در حالی است که بیکاری در این روستاها همانند سایر مناطق کشور وجود دارد.  البته این قسمتی از مطالبات یک معدن است و همانطور که گفته شد در آنجا ۶۰ معدن در حال فعالیت هستند که به علت همین فعالیت‌ها منابع طبیعی تخریب شده و آلودگی‌های محیط زیستی همچون آلودگی آب به وجود آمده که اسناد آن موجود است.

وی با اشاره به پیگیری‌های خود و جلساتی که در این خصوص با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته است، اظهار داشت: بعد از عید فطر من به همراه معاون معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت به منطقه می‌رویم تا راه علاجی برای حل مشکلات کارگران و اهالی بیابیم.

هاشمی با بیان اینکه در ۱۵ سال اخیر دولت‌ها سهم توسعه روستای همجوار را نپرداخته‌اند، تصریح کرد: این در حالی است که  در این ۱۵ سال دولت‌ها سهم درآمدهای خود را گرفته‌اند از طرفی مدیران غیربومی در این مناطق حضور دارند و جمعیت کارگری از قسمت ها توسعه نیافته شهر می‌آیند.

هاشمی در ادامه با اشاره انفجارهای مهیبی که به علت فعالیت‌های عادی معادن طالای آق دره صورت می‌پذیرد، افزود: در عین حال  در کنار معدن طلای آق دره جیوه نیز که اثرات نامطلوب بر محیط زیست می‌گذارد تولید می‌شود. این در حالی است که ایران به کنواسیون منع تولید جیوه پیوسته است.

ویدر پایان با اشاره به ضرورت کمک فعالان کارگری و فعالان محیط زیست و منابع طبیعی در مشکلات مربوط به کارگران معدن طالای آق دره و معادن همجوار، افزود: این حق قانونی نمایندگان مجلس است که مشکلات مردم را آزادنه پیگیری کنند و نمی‌توان آنها را به سکوت واداشت از این رو مصرانه پیگیر مطالبات اهالی روستاهای تکاب و شهرستان‌های همجوار هستیم.ایلنا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com