اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
متیس: آمریکا نمی‌تواند خبر کشته شدن بغدادی را تأیید کند
جمعه, ۲۳ام تیر, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده گفت که واشینگتن نمی‌تواند خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی رهبر گروه موسوم به حکومت اسلامی یا داعش را تأیید کند.

اوائل این هفته گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه اعلام کرد که «اطلاعات تأیید‌شده‌ای» دریافت کرده که گویای کشته شدن بغدادی است، اما مقام‌های عراق و کشورهای غربی نسبت به صحت این خبر تردید داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع آمریکا نیز در واکنش به این خبر روز جمعه ۲۳ تیر اظهار داشت: «اگر ما می‌دانستیم به شما می‌گفتیم. در حال حاضر نه نمی‌توانم آن را تأیید کنم و نه تکذیب.»

او در ادامه افزود: «سیاست ما این است که تصور می‌کنیم او زنده است تا زمانی که خلاف آن ثابت شود و در حال حاضر من نمی‌توانم خلاف آن را ثابت کنم.»

در ماه‌های گذشته بارها شایعاتی درباره کشته شدن ابوبکر بغدادی منتشر شده است. وزارت دفاع روسیه اواخر خرداد ماه اعلام کرده بود که بغدادی در بمبارانی که در حومه شهر رقه، مرکز داعش در سوریه، انجام گرفته کشته شده است.

گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه هم به نقل از اعضای ارشد داعش در استان دیرالزور عنوان می‌کند که بغدادی در سوریه مرده است. پیش از آن نیز گزارش‌هایی از مقام‌های ایالات متحده و عراق منتشر شده بود که بیان می‌کرد رهبر داعش از موصل گریخته و در بیابان پنهان شده است.

موصل که مرکز خلافت داعش در عراق شمرده می‌شد، در پی عملیاتی که چندین ماه به درازا انجامید سرانجام این هفته آزاد شد.

آخرین تحولات سوریه نیز حکایت از آن دارد که آتش‌بس در مناطق جنوب غربی این کشور همچنان ادامه دارد و ژنرال متیس هم در اظهارات روز جمعه خود آن را تأیید کرده است.

این آتش‌بس در پی توافق دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رهبران ایالات متحده و روسیه از شش روز قبل اجرا شده است.رادیو فردا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com