اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
عربستان و متحدانش فهرست “تروریستی” مرتبط با قطر منتشر کردند
سه شنبه, ۳ام مرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

عربستان و متحدانش با انتشار فهرست “تروریستی” تازه‌ای اعلام کرده‌اند که ۱۸ فرد و نهاد مندرج در این فهرست با قطر در ارتباطند. آن‌ها از قطر خواسته‌اند، گروه‌های تروریستی و افراد مرتبط را مورد پیگرد قرار دهد.

عربستان سعودی و متحدانش بامداد سه‌شنبه ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) فهرست سیاه تازه “تروریستی” حاوی ۱۸ سازمان و افراد به گفته آن‌ها مظنون به ارتباط با افراطیون اسلام‌گرا را منتشر کردند.

به گفته عربستان، امارات متحده عربی، مصر و بحرین، این ۱۸ فرد و سازمان با قطر ارتباط دارند.

بیشتر بخوانید: سفر اردوغان به کشورهای عربی برای حل بحران قطر

این فهرست در حالی منتشر می‌شود که فشار بین‌المللی برای مصالحه این کشورها با قطر بیشتر شده است.

عربستان و متحدانش می‌گویند، ۹ نهاد و ۹ فرد به عنوان “تروریست” به صورت “مستقیم یا غیر مستقیم با مقام‌های قطر” در ارتباطند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

‌آن‌ها از مقام‌های قطر خواسته‌اند، قدم بعدی را برداشته و گروه‌های تروریستی و افراد مرتبط را مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

دولت‌های چهار کشور یادشده از ۵ ژوئیه سال ۲۰۱۷ در شدیدترین بحران دیپلماتیک منطقه‌ای طی سال‌های گذشته قطر را تحریم کرده‌اند.

آن‌ها تنها مرز زمینی قطر را بسته و دستور به خروج شهروندان خود از خاک قطر داده‌اند. این کشورها همچنین حریم‌های هوایی و دریای خود را به روی هواپیماها و کشتی‌های قطر بسته‌اند.

بیشتر بخوانید: فرمان امیر قطر برای اصلاح قانون مبارزه با تروریسم

‌آن‌ها از قطر خواسته‌اند، مناسبات چندین ساله خود با حزب اخوان‌المسلمین مصر را قطع کند. این کشورها این حزب که در جامعه بین‌المللی تروریستی شناخته نمی‌شود را “تروریستی” می‌دانند.

آن‌ها همچنین خواستار بسته شدن شبکه تلویزیونی الجزیره و یک پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر و پیروی از سیاست منطقه‌ای به رهبری عربستان، به‌ویژه علیه ایران هستند.

قطر این خواسته‌ها را نقض حاکمیت ملی خود تلقی کرده و از ترکیه، متحد خود حمایت شایان اهمیتی در این زمینه دریافت کرده است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ‌آمریکا که چندی پیش سفری به منطقه داشت تلاش کرد تا برون‌رفتی برای این بحران بیابد. او ابراز خشنودی کرد که قطر تلاش دارد سوء ظن به تأمین مالی تروریست‌ها از سوی این کشور را برطرف کند.

بیشتر بخوانید: قطر آماده گفت‌وگو با کشورهای تحریم‌کننده است

آمریکا اعلام کرده است که تلاش‌های دیپلماتیک خود برای یافتن یک راه حل مسالمت‌آمیز برای بحران قطر را ادامه خواهد داد.رادیو آلمان

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com