اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
ماموران امنیتی برای دومین سال پیاپی مانع برگزاری سالمرگ احمد شاملو شدند
سه شنبه, ۳ام مرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

سخنگوی کانون نویسندگان ایران اعلام کرد که ماموران پلیس مانع برگزاری از برگزاری سالگرد مرگ احمد شاملو شدند.

رضا خندان مهابادی روز سه‌شنبه سوم مرداد به وبسایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که نیروهای امنیتی عصر روز دوشنبه در محل آرامگاه احمد شاملو، شاعر پرآوازه ایران، حاضر شدند و با بستن درهای امامزاده طاهر کرج از ورود جمعیت حاضر برای برگزاری مراسم سالگرد مرگ شاملو جلوگیری کردند.

آقای مهابادی همچنین گفت که نیروها که با لباس شخصی حاضر بودند در واکنش به اعتراض حاضران، چند نفر از شهروندان از جمله بکتاش آبتین، عضو هیئت دبیران کانون را بازداشت کرده و به مکانی نامعلوم بردند.

او گفت: «امسال هم مثل سال گذشته به ما اجازه ندادند مراسم برگزار کنیم، در مقابل اصرار بر حضور ما چند نفر را بازداشت کردند و بعد هم جمعیت را تهدید کردند که تا وقتی محل را ترک نکنید، آزادشان نمی‌کنیم، نهایتا هم جمعیت چند ده نفره که آمده بود، برای آزادی بقیه هم که شده متفرق شدند.»

سخنگوی کانون نویسندگان ایران اعلام کرد که مشخص نبود نیروهای امنیتی از سوی کدام نهاد آمده بودند اما کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از یک منبع مطلع نوشت که ماموران بازداشت کننده از نیروهای انتظامی بوده‌اند.

احمد شاملو، شاعر و مترجم سرشناس و از اعضای کانون نویسندگان ایران، به دلیل اشعار اعتراضی‌ و مخالفتش با سانسور دولتی، میانه خوبی با حکومت ایران بعد از انقلاب نداشت. سالگرد مرگ او در دوم مرداد ۱۳۷۹ به مراسم گردهمایی نویسندگان و شعرا و فعالان سیاسی تبدیل شده است.

سنگ قبر او در امام‌زاده طاهر کرج در فروردین ۱۳۸۵ توسط افراد ناشناس تخریب شد.

تا سال ۱۳۹۴ مراسم سالگرد احمد شاملو با کنترل نسبی از سوی نیروهای امنیتی برگزار می‌شد ولی در دو سال گذشته ماموران پیش از شروع شدن مراسم درب محل مراسم را بسته و جمعیت را بازداشت یا متفرق کرده‌اند.

کانون نویسندگان ایران که از منتقدان جدی سانسور و نقض آزادی بیان در ایران است، در دوره‌های مختلف با سرکوب و محدودیت‌های شدید مواجه بوده و از برگزاری جلسات اعضای آن جلوگیری شده است.

جمهوری اسلامی ایران از جمله حکومت‌هایی است که به دلیل اعمال سانسور رسمی در کتابها و رسانه‌ها، و همچنین نقض آزادی بیان مورد اعتراض برخی از کشورها و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.رادیو آمریکا

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com