اخبار / جهان / زنان / سیاسی / مهمترین
حمله مسلمانان بوکوحرام در نیجریه ده‌ها کشته برجای گذاشت
جمعه, ۶ام مرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

در حمله شدید شبه‌نظامیان مسلمان افراط گرای بوکوحرام به کاروان کارکنان شرکت نفت نیجریه ده‌ها نفر کشته شدند. نیروهای امدادگر در نیجریه اطلاع داده‌اند که دست‌کم ۵۰ نفر در پی این حمله کشته شده‌اند.

نیروهای امدادگر در نیجریه روز پنج‌شنبه (۵ مرداد / ۲۷ ژوئیه) اطلاع دادند که حمله شبه‌نظامیان افراط گرای بوکوحرام در نیجریه به کاروان کارکنان شرکت نفت نیجریه (NNPC) روز سه‌شنبه انجام شده است.

گفته می‌شود این کاروان در شمال شرق نیجریه در نزدیکی منطقه ماگومری در ایالت بورنو در حرکت بود که به دام شبه‌نظامیان اسلام‌گرا افتاد. گفته می‌شود چندسرباز و همچنین چندتن از کارکنان دانشگاه “مایدوگوری” مرکز ایالت بورنو در نیجریه نیز در میان کشتگان این حادثه بودند.

مقامات امنیتی بر این نظرند که شمار کشته‌شدگان این حمله افزایش خواهد یافت. یکی از مسئولان یک گروه امدادگر در ماگومری اعلام کرد که تا غروب روز چهار‌شنبه (۴ مرداد / ۲۶ ژوئیه) ۴۷ جسد پیدا شده‌اند. گفته می‌شود که ۱۱ نفر از این قربانیان در خودروهای خود سوخته‌اند.

روز پنج‌شنبه (۵ مرداد / ۲۷ ژوئیه) نیز شش جسد دیگر پیدا شده‌اند. ارتش نیجریه در مایدوگوری اعلام کرد ۱۸ نفر از کشته‌شدگان این حادثه سربازن ارتش این کشور بوده‌اند. و یک مقام دانشگاه مایدوگوری نیز گفته ست که چهار مقام این دانشگاه در این حادثه کشته شده‌اند. آنها در طرح تحقیقات در زمینه نفت در شمال شرقی نیجریه فعالیت می‌کردند.

امانوئل ایبه کاخیکوو، وزیر نفت نیجریه، که در گذشته رئیس شرکت نفت این کشور (NNPC) بود، این حمله را “تاسف بار” خواند. او اما در باره شمار کشتگان این حادثه سخنی نگفت.

بیش از هفت سال مبارزه

نیروهای بوکوحرام از سال ۲۰۰۹ در شمال نیجریه علیه دولت این کشور می‌جنگند. این اسلام‌گرایان تندرو قصد دارند در شمال شرقی نیجریه حکومت اسلامی برقرار کنند. بسیاری از کشورهای غرب آفریقا نیز هدف حملات اسلام‌گرایان مسلح قرار دارند.

از جمله هدف‌های حملات بوکوحرام در نیجریه پاسگاه‌های پلیس، پایگاه‌های ارتش، کلیساها و مدارس این کشور هستند.

بوکوحرام پس از نیجریه در کشورهای مالی، ساحل عاج و بورکینافاسو فعال است. دولت نیجریه با کمک کشورهای همسایه موفق شده است بخشی از مناطق تحت کنترل بوکوحرام را از چنگ آن‌ها خارج کند.

از شروع نبرد نیروهای دولتی نیجریه با بوکوحرام بیش از ۲۰ هزار نفر کشته شده‌اند. بر اساس آمار منتشر شده، بیش از ۶/ ۲ میلیون نفر برای نجات جان خود از اسلام‌گرایان افراطی بوکوحرام ناگزیر به فرار از خانه و کاشانه خود شده‌اند.رادیو آلمان

فسین روایت یک دختر اسر بوکوحرام

http://www.dw.com/fa-ir/%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%85%D8%B3%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%88%DA%A9%D9%88%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D9%87%D9%87%D8%A7-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B4%D8%AA/a-39871024

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com