اخبار / اقتصاد / مهمترین
مافیای تاجران مرگ در کجا رخنه کرده اند؟ / روغن پالم مردم را به تدریج می کشد
شنبه, ۱۴ام مرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

بولتن نیوز: افزایش شمار افرادی که به بیماری های قلبی و عروقی دچار شده اند، مرگ و میرهای ناشی از بیماری های مرتبط با قلب و عروق، افزایش وزن و چاقی کودکان در سالهای اخیر در ایران به گفته پزشکان ریشه در روغن های ناسالمی است که پالم نامیده شده است. واردات این روغن نه تنها به آسانی صورت می گیرد، بلکه به سهولت هم قاچاق می شود.

 

آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد که سالانه ۳۳ تا ۳۸ درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است، به‌طوری که ایران رکورددار بالاترین آمار مرگ قلبی در جهان گزارش شده است. این آمار تایید می کند که روزانه ۳۰۰ نفر در کشور بر اثر عوارض قلبی فوت می‌کنند و این در حالی است که نوع تغذیه مردم ریسک بروز این بیماری را به حداکثر رسانده است.

از سوی دیگر براساس اعلام وزارت بهداشت حدود ۲۵ میلیون ایرانی شامل ۶۱ درصد شهرنشینان و ۵۰ درصد روستانشینان بالای ۲۰ سال در ایران به اضافه وزن و چاقی مبتلا شده اند که حدود یک سوم این جمعیت را کودکان تشکیل می دهند.

چنین آماری وقتی درکنار حجم واردات روغن پالم به ایران نشان می دهد که علت بسیاری از بیماری های اخیر ایرانیان مصرف این روغن در شیرینی، لبنیات، روغن های مایع و نباتی و هر آنچه رد پایی از روغن خوراکی درآن است، دیده می شود. سودجویی برخی افراد در تجارت روغن پالم به کشور سبب شده تا تجارت این محصول از مالزی سال به سال افزای یابد.

روغن پالم از ۲۵ سال پیش وارد صنایع غذایی ایران شد. روغنی که استفاده از آن در بلند مدت موجب صدمات جانی می شود. با این حال این تجارت پرسود که در اختیار گروهی خاص قرار دارد و هم اکنون هم روابط گسترده ای با مقامات وقت وزارت جهادکشاورزی دارند، سبب شده تا پالم به یکی از کالاهای تجاری ثابت بین ایران و مالزی تبدیل شود.

مالزی از تجارت پالم با ایرانی ها در این ۲۵ سال میلیاردها دلار درآمد کسب کرده و برای تاجران این کالای مرگ آور نیز سودهای بی شماری داشته است. این در حالی است که هر سال بر تعداد مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی و عروقی افزوده می شود.

روغن پالم به دلیل داشتن اسید اوئیک که محققان مصرف آن را دلیلی برای ایجاد و افزایش بیماری های قلبی دانسته اند، چندسالی است که به شدت خودداری از مصرف آن از سوی پزشکان هشدار داده می شود. درحالی که وزارت بهداشت دولت یازدهم در سال ۹۳ دستور به ممنوعیت واردات این روغن به کشور را به گمرک ایران داد، اما در دوسال بعد از اعلام این ممنوعیت بیش از یک میلیون تن این محصول به صورت قانونی وارد کشور شده است. البته واردات غیرقانونی آن موضوع دیگری است که نیاز به نظارت بیشتری دارد.

در سال ۹۴ براساس اعلام گمرک بیش از ۷۰۰ هزارتن روغن پالم به صورت قانونی وارد شده است. در سال ۹۵ بر اساس جداول منتشر شده از سوی گمرک، بیش از ۴۲۲ هزار تن روغن پالم وارد کشور شده است.

هنوز گزارشی مبنی بر واردات این روغن در ۴ ماهه نخست امسال منتشر نشده است، اما به نظر می رسد واردات این روغن از مالزی ادامه دارد.گفته می شود به ازای هر کیلو واردات قانونی روغن پالم ۳۵۰۰۰ تومان سود خالص نصیب تجارت این کالا می شود.از آنجا که بیش از ۲ میلیون تن نیز به صورت غیر قانونی وارد کشور می شود، تجارت این کالای مرگ آفرین تجارتی پرسودی است.

با این حال هیچ کدام از مقامات وزارت جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت و درمان و گمرک درباره این نوع واردات یا قاچاق آن اقدامی انجام نداده اند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com