اخبار / اقتصاد / ایران / مهمترین
وعده بی سرانجام مسکنی دولت
سه شنبه, ۱۷ام مرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری
پارسینه:مسکن اجتماعی که قرار بود از ابتدای امسال اجرائی شود همچنان در مرحله تعیین زمین برای احداث باقی مانده است. البته این درحالی است که همچنان مسوولان معتقدند اولویت اول پایان مسکن مهر در کشور است که البته این امر نیز به اذعان همین مسوولان تا پایان سال سرانجام مثبتی نخواهد داشت و اجتمالا به سال آینده نیز کشیده خواهد شد.
بنابراین با برآورد های صورت گرفته توسط کمارشناسان پیش بینی میشود اجرای مسکن اجتماعی دولت یازدهم که پای خود را در دولت دوازدهم گذاشته حداقل تا نیمه دو سال آینده به مرحله اجرا نرسد. هر چند که معاون های وزیر راه وشهرسازی همچنان امیدوار به اجرای آن در سالجاری هستند تا جاییکه برخی از این مسوولان ارا فراتر گذاشته و تاکید میکنند این طرح در حال انجام است.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی بنیاد مسکن و خیرین مجری طرح مسکن اجتماعی بوده و اختصاص اراضی به این بخش توسط سازمان ملی زمین و مسکن انجام می شود.
براساس اظهارات حمید رضا عظمیان یکی از اولویت‌های اصلی وزارتخانه متبوع وب تکمیل مسکن مهر و واگذاری زمین به تعاونی‌های مسکن است که در این حوزه اقدامات موثری انجام شده است.
به اذعان او در بخش مسکن اجتماعی  بنیاد مسکن و خیرین مجری طرح مسکن اجتماعی بوده و اختصاص اراضی به این بخش توسط سازمان ملی زمین و مسکن انجام می شود.
مسکن اجتماعی تفاوت های گسترده ای با طرح مسکن مهر دارد. آنطور که مسوولان میگویند در طرح مسکن اجتماعی برخلاف مسکن مهر رویکرد محله محوری است یعنی در مکانهایی که دارای خدمات زیربنایی و روبنایی است مسکن ساخته شود و یا در نقاطی که خود متقاضی زمین دارند همان نقاط اقدام به ساخت مسکن کنند.
در بحث اجاره هم، مجتمع‌های کوچک اجاره‌ای در داخل محدوده قانونی شهر‌ها پیش بینی شده است.ازسویی دیگر شناسایی افراد هدف براساس سامانه ای قرار است صورت بگیرد که ازطریق ثبت نام افراد شرایط آنان مورد بررسی قرار خواهد گرفت! دو دستگاه اصلی کمیته امداد حضرت امام و سازمان بهزیستی، متقاضیان کم درآمد تحت پوشش را معرفی می‌کنند و بنیاد مسکن شناسایی ان دسته از متقاضیانی را که تحت پوشش نیستند، تحت نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام خواهد داد.
طرح مسکن اجتماعی در حال حاضر علی رغم اعلام جزئیات آن اما به دلیل نبود منابع مالی متوقف شده و به نظر میرسد تا زمان به سرانجام نرسیدن مسکن مهر اجرای آن به تاخیر بیفتد.
این درحالی است که کارشناسان معتقدند پرونده مسکن مهر حداقل تا پایان امسال مختومه اعلام نخواهد شد و ساخت واحدهای قابل تعهد دولت به مردم ادامه خواهد داشت! دراین بین به گفته معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن  به محض تامین اعتبار قسمت اول طرح که تامین کمک اجاره و رهن است به سرعت انجام خواهد شد.
به گفته جواد حق شناس  طبق قانون اساسی تامین مسکن برای اقشاری که توان تامین مسکن را ندارند به عهده دولت است.
براساس اظهارات وی، در برنامه مسکن حمایتی ۳۵ هزار نفر از تسهیلات این طرح استفاده میکنند تا جاییکه در سال ۹۶، ۱۰ هزار واحد برای ساخت مسکن، ۲۰ هزار واحد برای خرید مسکن ملکی، ۵ هزار واحد برای مسکن مهر فاقد تقاضا از تسهیلات مسکن حمایتی برخوردار می‌شوند.
معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن، طرح مسکن اجتماعی را برای گروهی از متقاضیانی که آورده لازم را برای ساخت یا خرید ندارند دانست و تاکید کرد: در مسکن اجتماعی برنامه دولت در قالب مسکن اجاره‌ای است بطوریکه ۲ برنامه برای ان پیش بینی شده است.
به گفته حق شناس برخی از نهاد‌ها و دستگاههای که خانوارهای تحت پوشش دارند اگر برنامه‌ای برای ساخت مسکن دارند می‌توانند از زمینی که دولت در اختیار انان قرارمی دهد برای ساخت مسکن اجاره‌ای بهره برداری کنند.
به اذعان او، این نهاد‌ها می‌توانند از کمک تسهیلات مسکن استیجاری که در شهرهای کوچک ۶۰ میلیون تومان، شهرهای متوسط ۸۰ میلیون تومان و مراکز استان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ ترجیحی و دارای یارانه برای ساخت مسکن اجاره‌ای استفاده کنند.
بنابراظهارات حق شناس، نهادهای مذکور باید تفاهم نامه‌ای با بنیاد مسکن منعقد کنند تا مسکن اجاره‌ای را به مدت ۱۰ سال در اختیار کسانیکه در این برنامه واجد شرایط کمک مسکن هستند قرار دهند در این طرح نرخ اجاره ترجیحی خواهد بود. افرادی هم که از طرح زمین دولت استفاده کنند می‌توانند به صورت توافقی ۶۰ درصد مسکن ملکی بسازند و بفروشند و ۴۰ درصد از مسکن تولیدی را به مدت ۱۰ سال به افراد تحت نظارت بنیاد مسکن و گروهای مخاطب قراردهند.
مسکن اجتماعی برای ۴ دهک برنامه ریزی شده است که شامل ۲ فصل کلی مسکن حمایتی و مسکن اجتماعی و شامل ۷ برنامه است.
در طرح مسکن اجتماعی برای ان دسته از افرادی که قادر به تامین زمین برای ساخت مسکن هستند دولت تسهیلاتی برای تامین مسکن به صورت ملکی در اختیار انان قرار می‌دهد.
همچنین  ۳ برنامه در مسکن حمایتی پیش بینی شده است. دراین بین کسانیکه تمایل به ساخت مسکن دارند می‌توانند از تسهیلات (بر حسب جمعیت شهرها) ۳۰ – ۴۰ و ۵۰ میلیون تومان استفاده کنند. براین اساس تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی برای شهرهای زیر ۲۰ هزار جمعیت، ۴۰ میلیون تومان برای شهرهای ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر و همچنین تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی برای بیش از ۵۰۰ هزار نفر است.
براساس اظهارات مسوولان افرادی که زمین دارای پروانه ساختمانی هستند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
از سویی دیگر، نوع دوم مسکن حمایتی به صورت خرید مسکن ملکی است بگونه‌ای که افراد در همان شهری که ساکن هستند می‌توانند مسکنی تا ۲۰ سال ساخت خریداری کنند این طرح کمک می‌کند افراد برای خرید از تسهیلات استفاده کنند.
آنطور که مسوولان تاکید دارند کمک به خرید مسکن مهر در این طرح برنامه ریزی شده است بنابراین اگر تقاضا برای مسکن مهر فاقد متقاضی وجود داشته باشد تا ۷ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند.
براساس این طرح، عده‌ای از افراد نیز که در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند می‌توانند از کمک اجاره برای شهرهای کوچک زیر ۵۰۰ هزارنفر، ۲۰۰ هزار تومان و شهرهای بالای ۵۰۰ هزارنفر، ۴۰۰ هزار تومان در ماه برخوردار شوند.(نرخ محاسبه اجاره از روی آمار است که سالیانه ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.)
بنابر این طرح، در برخی شهر‌ها که مالکین مسکن را به صورت رهن در اختیارمستاجران قرار می‌دهند. پیش بینی شده که کمک رهن اجاره قرض الحسنه در اختیار آنان قرار داده شود.
همچنین آنطور که مسوولان تاکید می کنند مکاتباتی با بانک مرکزی برای ابلاغ به سایر بانک‌ها و سازمان برنامه و بودجه برای تامین منابع مورد نیاز و یارانه‌ای که باید به متقاضیان داده شود، صورت گرفته است.
بنابرگزارش های رسیده، ۴۲۷ میلیارد تومان تسهیلاتی است که به صورت یارانه به متقاضیان پرداخت می‌شود و علاوه بر ان کمک سودی که بانک‌ها باید با نرخ ترجیحی ۴ درصد پرداخت کنند.
نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com