اخبار / جهان / سیاسی / مهمترین
«توافق» واشینگتن و سئول برای شفافیت در مورد اقدامات مربوط به کره‌شمالی
جمعه, ۲۰ام مرداد, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

رادیو فردا:سئول می‌گوید دو مقام‌ امنیتی ارشد آمریکا و کره جنوبی توافق کرده‌اند در مورد «تمامی» اقدامات احتمالی در قبال کره شمالی، پیشاپیش گفت‌وگو کنند. بنا بر گزارش‌ها از کره به‌نظر می‌رسد واشینگتن در صورتی که قصد حمله داشته باشد، سئول را مطلع خواهد کرد.

دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی می‌گوید، اچ. آر. مک‌مستر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا و چانگ ای‌یونگ، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری کره جنوبی، ۲۰ مرداد ماه تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.

آن‌طور که خبرگزاری دولتی کره جنوبی می‌گوید دو طرف «بر تعهدات خود در مورد همکاری پیشاپیش، نزدیک و شفاف در پیوند با گام‌های لازم در هر مقطعی، طوری‌که به امنیت و حفاظت هر دو کشور کره جنوبی و ایالات متحده و مردم آن بیانجامد، تاکید کرده‌اند».

خبرگزاری و رسانه‌های کره جنوبی می‌گویند به‌نظر می‌رسد چنانچه ایالات متحده قصد حمله پیشگیرانه یا اقدامی نظامی علیه کره شمالی داشته باشد، سئول را مطلع خواهد کرد.

گفت‌وگوی مک‌مستر و چانگ، پس از اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا، به مواجهه کره شمالی با «آتش و خشم» و سپس بیانیه‌های کره شمالی در مورد طرح بالقوه حمله به جزیره گوامانجام شده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز پنج‌شنبه بر هشدار پیشین خود به پیونگ‌یانگ تاکید کرده و گفت «اتفاقی که برای آنها رخ خواهد داد حتی به مخیله‌شان خطور نکرده است».

این گفته‌ها و بیانیه‌های کره شمالی، همچنین گزارش منتشرشده‌ در روزنامه واشینگتن‌پست در مورد موفقیت‌های کره‌شمالی برای کوچک‌سازی کلاهک هسته‌ای، واکنش‌های تازه‌ای را در منطقه ایجاد کرده‌است.

در خود کره جنوبی از یک‌سو احزاب مخالف ضمن انتقاد از دولت در مورد «ازدست دادن وزن خود در بحران فعلی» خواستار تشکیل جلسه و اطلاع‌رسانی در مورد جزئیات اقدامات احتمالی هستند. از سوی دیگر شماری از تحلیل‌گران ارشد خواستار همکاری با چین و روسیه برای برپایی مذاکره با پیونگ‌یانگ شده‌اند.

روزنامه هان‌گیوره، چاپ سئول، از چو سانگ‌ریول، مدیر مرکز راهبردهای امنیت ملی کره جنوبی، نقل کرده‌است که «اکنون وقت همکاری با همسایگان، از جمله روسیه و چین، است تا جلوی تبدیل‌شدن جدال‌های شدید لفظی به یکی واقعه عملی، گرفته شود».

کره شمالی تا کنون تلاش‌های دولت فعلی کره جنوبی برای انجام برخی مذاکرات نظامی را «فاقد جدیت» توصیف، و رد کرده‌است.

در ژاپن نیز هشدارها و اظهارات روزهای اخیر بازتاب گسترده ای پیدا کرده‌است. روزنامه «چپن‌تایمز» می‌گوید مشخص نیست هشدارهای آقای ترامپ به کره شمالی، از جمله در مورد مواجهه آن با «آتش‌ و خشم»، پیش از مطرح شدن، با رهبران ژاپن و کره جنوبی در میان گذاشته شده بود یا نه.

با این همه یوشیهیده سوگا، وزیر دولت ژاپن (مسئول ارشد هماهنگی دولت ژاپن و دستگاه‌های اجرایی) روز چهارشنبه گفته بود توکیو از سیاست واشینگتن در پیوند با «حفظ همه گزینه‌ها روز میز» حمایت می‌کند.

درگیری‌های نظامی، آتش‌باری و تنش‌های شدید لفظی در شبه‌جزیره کره سابقه دارد. جنگ کره نیز که در سال‌های ۱۹۵۰-۱۹۵۳ رخ داد، یکی از گسترده‌ترین و مرگبارترین رودرویی‌های نظامی معاصر است و در حدود ۲.۵ میلیون کشته و زخمی غیرنظامی برجای گذاشت. این جنگ بدون دستیابی به توافق صلح به پایان رسید و همچنان نیز دو طرف در «ترک تخاصم» به‌سر می‌برند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com