اجتماعی / ایران / سیاسی / مهمترین
از اوین نا هانور ، ایرانیان ناقضان حقوق بشر را شکار مى کنند!
جمعه, ۲۲ام دی, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

العربیه

برجام (JCPOA) در اکتبر ۲۰۱۵ توسط گروه ۵ + ۱ و جمهوری اسلامی ایران با مخالفت گسترده فعالان حقوق بشر تصویب شد. یکی از دلایل اصلی مخالفت با برجام از طرف فعالان حقوق بشر، نادیده گرفتن کشورهای ۵ + ۱ نقض حقوق بشر توسط مقامات جمهورى اسلامى ضد مردم ایران است. ۸۷ نفر از مقامات رسمى جمهورى اسلامى در حال حاضر در فهرست مجازات اتحادیه اروپا بخاطر ارتکاب جنایات حقوق بشرى قرار دارند.

همانطور که فعالان حقوق بشر پیش بینى کرده بودند، برجام بدون توجه به پرونده های حقوق بشر و بدون اعمال هیچ پیش شرطی و یا دریافت هیچ تضمینی از جمهوری اسلامی ایران امضا و به جمهورى اسلامى ایران فرصت بیشترى براى سرکوب مردم داده شد. دوو هفته پس از آغاز تظاهرات در ایران و انچه شواهد میدانی نشان می دهد گمانه زنی های فعالان حقوق بشر درست بوده است وماشین سرکوب جمهوری اسلامی به سرعت مى تازد.

فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، یک پاراگراف از طرف اتحادیه اروپا درباره وضعیت ایران منتشر کرد که در آن آمده است:

“اتحادیه اروپا تظاهرات های مردم و افزایش خشونت وکشته شدن غیر قابل قبول انسانهاى را در ایران دنبال مى کند. حقوق بشر همیشه در رابطه ما با ایران یک مسئله اساسى بوده است. تظاهرات صلح آمیز و آزادی بیان، حقوق اساسی همه انسانها درهمه کشورها است، و ایران از این قاعده مستثنى نیست. در روزهای گذشته، ما با مقامات ایران در ارتباط بوده ایم. احترام متبادل پایه روابط ما است، انتظار داریم تا همه از خشونت بپرهیزند و حق آزادى بیان تضمین شود. با توجه به اظهارات دولت ایران، اتحادیه اروپا همچنان آنچه در ایران مى گذرد دنبال مى کند.”

این اعلامیه در تاریخ ۲ ژانویه ۲۰۱۸ منتشر شد وبالاخره اتحادیه اروپا سکوت خود را شکست، وزیر امور خارجه آلمان، سیگرام گابریل، به تلویزیون ZDF در برلین گفت که “همراه با رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی، تصمیم گرفتیم که هفته آینده از وزیر امور خارجه ایران دعوت کنیم . ” فرداپنجشنبه روزی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به بروکسل می آید.

اتحادیه اروپا در حالى رویدادهای در حال وقوع را در ایران دنبال می کند که خانواده های معترضان بازداشت شده چندین روز است در درب زندان اوین در تهران تجمع میکنند و خواستار آزادی عزیزانشان هستند.

ویدیو

مقامات رسمی جمهوری اسلامی توسط معترضان ایرانی در آلمان تحت پیگرد قانونی قرار میگیرند.

با کمک فعالان ایرانی خارج از کشور معلوم شد که “محمود هاشمی شاهرودی”، رئیس دادگستری ایران از سال ۱۹۹۱-۲۰۰۹ و رئیس فعلی شورای تشخیص مصلحت نظام در حال معالجه پزشکی در هانوفر آلمان است. در مدتی که وی رئیس دادگستری بود، جوانان زیر سن قانونی را به اعدام محکوم کرده و دستور به اعترافات اجباری داده بود است.

صدها ایرانی در آلمان در روز شنبه ۶ ژانویه در مقابل بیمارستانى که وى در آن معالجه مى شد جمع شدند و خواستار دستگیری او شدند. مینا احدی، سازمان دهنده کمپین برای دستگیری “هاشم شاهرودی”، اظهار داشت: “ما قبلا شکایت کرده ایم، بدین معنی که در حال حاضر پرونده قضایی در دست دادستانی دولت آلمان است”.

روزنامه آلمانی Bild گزارشی در مورد این موضوع با عنوان “قاضی مرگ در یک کلینیک خصوصى در هانوفر پنهان شده است” منتشر کرد. Focus روزنامه دیگری بود که این موضوع را پوشش داد و نوشت “محمود هاشمی شاهرودی، آیت الله العظمی در درمانگاه های آلمان درمان مى شود”. به گفته احدی ”گروهی از شخصیت هاى آلمانی از این کمپین حمایت کردند و در روزهای آینده کنفرانس مطبوعاتی برای بحث در این مورد در آلمان برگزار خواهد شد.”

ولکر بک از حزب سبز آلمان در رابطه با این موضوع به بی بی سی فارسی گفت “من این شکواییه را بر اساس قوانین آلمان در ارتباط با جنایت علیه ‌بشریت تنظیم کرده‌ام. آقای شاهرودی در دوران ریاستش بر قوه قضاییه مسئول صدور حدود ۲۰۰۰ حکم اعدام بوده که متهمان برخی از آنها کودک بوده‌اند و او هم اکنون یک مقام دولتی ایران محسوب نمی‌شود و گمان نمی‌کنم بتوان مصونیت دیپلماتیک را در مورد او روا دانست”.

آلمان، همانند فرانسه، تظاهرات گسترده اخیر در ایران را “درگیری های داخلی” توصیف کرده است. وتا الآن مقامات اروپایی کشته شدن ۵۰ معترض که سه نفر انها زیر شکنجه جان دادند و بیش از۳۷۰۰ زندانی در عرض دو هفته را محکوم و از تظاهرات کنندگان که در خیابان به اعتراض علیه فساد، فقر و مداخله خارجی در کشور های همسایه راه یافتند حمایت نکردند.

و با توجه به اینکه محمد جواد ظریف قبل از رسیدن به بروکسل بر عکس انچه سفیر المانی گفته بود اعلام کرد که هدف از این جلسه گفتگو در رابطه با برجام است و نه اعتراضات، هیچ تضمینی وجود ندارد که دیدار بین ظریف و اتحادیه اروپا در هفته آینده نتایج چشمگیری برای معترضین ایرانی در داخل یا خارج از ایران داشته باشد.

امروز چهارشنبه و همچنین فردا پنجشنبه ایرانیان مقیم اروپا به نشانه اعتراض به سرکوب معترضان و به حمایت از انان در میدان شومان که در واقع مرکز تمامی موسسات اروپایی در بروکسل است جمع خواهند.

 

 

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com