اجتماعی / ایران / جهان / سیاسی / مهمترین
“موافقت تهران با عبور بمب‌افکن‌های روسی از آسمان ایران”
شنبه, ۲۵ام فروردین, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

دویچه‌‌وله فارسی

حسین دلیریان، دبیر سرویس دفاعی خبرگزاری تسنیم، از رسانه‌های نزدیک به نیروهای نظامی و امنیتی، در توییتر خود نوشت: «ایران با درخواست ‫روسیه‬ برای عبور بمب‌افکن‌های دوربرد روسیه از آسمان کشورمان و حتی فرودشان برای سوخت‌گیری در پایگاه هوایی نوژه همدان موافقت کرده است.»

الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور سوریه روز سه‌شنبه، ۲۱ فروردین برای ملاقات و مذاکره با شمخانی وارد تهران شد. گفته می‌شود این دیدار “محرمانه” که درباره محتوای آن خبری منتشر نشده بدون برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است.

احتمال می‌رود این ملاقات با تنش میان روسیه و آمریکا بر سر مسائل سوریه، به خصوص پس از حمله احتمالی شیمیایی شنبه گذشته به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی، بی‌ارتباط  نبوده باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیش از این، رژیم بشار اسد را مسئول این حمله شیمایی خوانده و سوریه را به حمله موشکی تلافی‌جویانه تهدید کرده بود.

آمریکا با هماهنگی دو متحد خود، بریتانیا و فرانسه، تهدید خود را عملی کرد و بامداد شنبه، ۲۵ فروردین، هدف‌هایی، از جمله چند مرکز مرتبط با تولید سلاح‌های شیمیایی سوریه را موشک‌باران کرد.

تکذیب “استقرار” هواپیماهای روسی در ایران

چند ساعت پس از انتشار خبر موافقت ایران با سوخت‌گیری بمب‌افکن‌های روسی در فرودگاه نوژه همدان و عبور از آسمان این کشور، خبرگزاری تسنیم از قول یک مقام آگاه در ستاد کل نیروهای مسلح نوشت: «ضمن اینکه همکاری‌های مشترک ایران و روسیه در جهت مقابله با تروریسم در حال گسترش و تعمیق است اما خبر استقرار هواپیماهای استراتژیک روسیه در خاک ایران تکذیب می‌شود.»

دبیر سرویس دفاعی این خبرگزاری اندکی بعد در یک پیام دیگر توئیتری در واکنش به این خبر نوشت:  “استقرار بمب‌افکن‌های استراتژیک روسیه” در خاک ایران تکذیب شد. دقت کنید، استقرار تکذیب شده است.»

روسیه نخستین بار مردادماه دو سال پیش استفاده از حریم فضایی ایران و امکانات فرودگاه نظامی نوژه را برای آنچه عملیات “نابودسازی تروریست‌ها در  شرق سوریه” عنوان شده بود، فاش کرد. حسین دهقان، وزیر وقت دفاع ایران، انتشار علنی این خبر از سوی روس‌ها را نشانه “بی‌معرفتی” آنها توصیف کرد.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com