اجتماعی / ایران / سیاسی / مهمترین
دونالد ترامپ اظهار امیدواری کرد که ایران به میز مذاکره بازگردد
سه شنبه, ۲۲ام خرداد, ۱۳۹۷  
اشتراک گذاری

rfi

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار صبح امروز با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با شرکت در یک کنفرانس خبری گفت که این دیدار یک رویداد بسیار مهم در تاریخ جهان است. او گفت که از این دیدار بسیار راضی بوده و احساس بسیارخوبی دارد که این دیدار می تواند سرآغاز فصل تازه‌ای در جهان در جهت گسترش صلح و توسعه باشد. دونالد ترامپ، گزینه گفتگو با کره شمالی را بهترین گزینه خواند و گفت او هر کاری می‌کند که جهانی بهتر داشته باشیم و جان میلیون‌ها نفر حفظ شود. رئیس جمهوری آمریکا خواستار مشارکت کره جنوبی و چین در روند بهبود روابط میان آمریکا و کره شمالی شد. دونالد ترامپ همچنین در باره توافق با ایران گفت که طی چند هفته اخیر ایران کشور متفاوتی نسبت به گذشته شده و او میداند که تحریم های آمریکا برای مردم ایران بسیار سخت خواهد بود، لذا امیدوار است که ایران به میز مذاکره برگردد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی پس از هفته ها انتظار بالاخره صبح روز سه شنبه ۱۲ ژوئن/۲۲ خرداد در هتل کاپلای سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند. رهبران دو کشور پس از این دیدار تاریحی سندی مشترکی را امضا کردند. دونالد ترامپ در کنفرانس خبری اظهار کرد، گفت‌وگوهایش با رهبر کره‌شمالی بهتر از آنچه تصور می کرد، پیش رفته است. بر اساس سندی که ترامپ و کیم امروز در سنگاپورامضا کردند، آمریکا به ارائه “تضمین‌های امنیتی” به کره شمالی و همچنین برقراری یک رابطه جدید بین دو کشور متعهد شده است. سران آمریکا و کره شمالی همچنین در این سند تعهدشان را درباره خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره اعلام کردند.

دونالد ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاری گفت که تحریم‌ها علیه کره شمالی فعلا به قوت خود باقی خواهد ماند. او تأکید کرد که در هفته های اخیر از امضای تحریم های تازه علیه کره شمالی خودداری کرده است. رئیس جمهوری آمریکا گفت که این کشور مانورهای نظامی در منطقه را که به گفته او هزینه بسیار بالایی داشته و بسیار تحریک کننده بوده، متوقف می‌کند. او همچنین گفت که تعهدی برای کاهش تعداد پرسنل نظامی آمریکا در کره جنوبی ندارد، اما خواست وی کاهش نیروهای نظامی این کشور در کره جنوبی است.

رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری امروز گفت که کیم جونگ اون بر تعهد خود مبنی بر عاری‌ کردن کامل شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای تأکید کرده است. آقای ترامپ گفت که آقای کیم به او گفته است که کره شمالی در حال نابود کردن یک سایت بزرگ آزمایشی برای موتورهای موشک است.

رئیس جمهوری آمریکا از نقش چین در آماده ساختن زمینه های این دیدار تاریخی سپاسگزاری کرد. دونالد ترامپ گفت که چین کشور بزرگی است و شی جین پینگ نیز رهبر بسیار بزرگی است.

وی در پاسخ پرسش خبرنگاری در باره تأمین هزینه فرآیند عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی گفت هزینه این کار را کره جنوبی و ژاپن تقبل خواهند کرد و آمریکا در این باره پولی خرج نخواهد کرد.

خبرنگاری از دونالد ترامپ پرسید اگر رهبر کره شمالی به تعهداتش عمل نکند، او چه خواهد کرد. ترامپ پاسخ داد: من فکر می‌کنم که وی به قولی که داده است عمل خواهد کرد – واقعا این طور فکر می‌کنم. من قویاً این موضوع را حس کرده ام که وی این کارها را انجام خواهد داد. ممکن است اشتباه کنم. ممکن است شش ماه دیگر روبروی شما بایستم و بگویم “ببینید، من اشتباه کردم.”

خبرنگار دیگری از دونالد ترامپ پرسید که آیا با این دیدار به رژیم دیکتاتوری کره شمالی مشروعیت نداده است؟ ترامپ در پاسخ گفت من بهتر از شما می‌دانم و از پاسخ مستقم به این پرسش خودداری کرد.

با این وجود، دونالد ترامپ در نشست خبری خود گفت که با رهبر کره شمالی درباره مسائل حقوق بشری هم صحبت کرده و آقای کیم به او گفته که در این مورد کارهایی خواهد کرد.

دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت که ادامه مذاکرات میان مقام‌های آمریکا و کره شمالی هفته آینده انجام خواهد شد.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com