اجتماعی / جهان / سیاسی / مهمترین
اردوغان: پرچم ترکیه در عفرین برافراشته شد
یکشنبه, ۲۷ام اسفند, ۱۳۹۶  
اشتراک گذاری

بی بی سی

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، گفته که مرکز عفرین به تصرف درآمده‌ و پرچم ترکیه در این شهر مرزی برافراشته شده است.

بر اساس گزارش‌ها ساعت هشت و نیم صبح به وقت محلی، نیروهای ارتش آزاد سوریه تحت فرمان ترکیه، مرکز عفرین را به طور کامل از کنترل شبه‌نظامیان کرد خارج کرده‌اند.

در دو ماه گذشته ارتش ترکیه تلاش کرده تا با حمله به عفرین در شمال سوریه این منطقه مرزی را از تصرف یگان‌های مدافع خلق خارج کند. ترکیه این نیروها را گروه “تروریستی” می‌داند.

تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد سربازان متحد ترکیه پرچم این کشور را در مرکز عفرین در دست دارند.

یک حساب کاربری متعلق به ارتش ترکیه فیلمی را منتشر کرده که نشان می‌دهد نظامیان پرچم ترکیه را در مرکز عفرین به حرکت درآورده‌اند.

به دنبال تشدید حملات در عفرین بیش از ۱۵۰ هزار غیرنظامی از این منطقه گریخته‌اند. بنابر اعلام سازمان ملل حدود ۳۲۴ هزار نفر پیش از شروع عملیات نظامی ترکیه در این شهر زندگی می‌کردند.

به گفته فعالان حقوق بشر بیش از ۲۸۰ نفر جانشان را از دست داده‌اند هرچند ترکیه این گزارش را رد می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای تحت حمایت ترکیه همچنان در خیابان‌های عفرین مشغول نبرد با نیروهای یگان‌های مدافع خلق یا ی‌پ‌گ هستند.

ترکیه می‌گوید در حال خنثی کردن تله‌های نظامی برجا مانده در شهر است.

ترکیه از پنج روز پیش شهر عفرین را محاصره کرده بود.

عملیات نظامی ترکیه در عفرین به نام “شاخه زیتون” حدود دو ماه پیش شروع شد؛ شهری مرزی که از سال ٢٠١٢ در اختیار یگان‌های مدافع خلق بوده است.

ترکیه یگان مدافعان خلق را متحد پیش‌مرگه‌های حزب کارگران ترکیه، پ‌ک‌ک، می‌داند و نگران است در سوریه پساداعش، با قدرت گرفتن کردها در مناطق مرزی این کشور خواسته تشکیل کشور مستقل کرد در جنوب شرق ترکیه تقویت شود.

کردهای ترکیه بیش از سه دهه است که برای استقلال از آنکارا تلاش می‌کنند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی / آرشیو روزنه تا سال ۲۰۱۷

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com