محیط زیست
«خشک‌سالی بزرگترین بحران جاری ایران»
شنبه, ۵ام مهر, ۱۳۹۳  
اشتراک گذاری

جهانگیری:‌ مردم باور کنند که مشکل داریم

در صورت ثبات شرایط فعلی کشور، تنها کمتر از ۱۶۰ روز دیگر آب خواهد داشت و شاید مطرح شدن تصفیه پساب‌ها، واردات آب و استفاده از آب‌های بسته‌بندی برای شرب، بیش از یک‌طرح به واقعیت نزدیک شده‌اند.

صحبت از بحران آب برای ایران موضوع جدیدی نیست، اما خشکسالی شدید، پایان یافتن ذخایر آبی و خشک شدن چندین سد در ایران در سال جاری، وضعیتی غیرمتعارف و بحرانی برای کشور ایجاد کرده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز در گزارشی، وضعیتی را به تصویر می‌کشد که در آن  با تشدید «بحران کم‌آبی» و عوارض ناشی از آن، دولت در بیانیه‌ای «وضعیت اضطراری» اعلام نموده و از شهروندان خواسته تا ضمن حفظ آرامش، برای حل بحران آب با دولت همکاری کنند. این گزارش می‌نویسد در اثر خشکسالی شدید و عواقبی که برای کشاورزی کشور به بار آورده انواع غله بسیار کمیاب و موجب افزایش قیمت‌ها شده است. این مساله همچنین موجب افزایش حجم و سرعت واردات مواد غذایی شده است.

آنچه که از خشک شدن رودخانه‌های حاشیه پایتخت پدید آمده هجوم بخش بزرگی از جمعیت پایتخت به نواحی خارجی شهر است و همچنین در پی شیوع بیماری‌های انسانی و دامی ناشی از مصرف آب آلوده، دولت تلاش می‌کند دامنه اقدامات امدادی خود را در این زمینه افزایش دهد. در ادامه این گزارش می نویسد: «تعجب کردید؟! نگران شدید؟! تعجب نکنید، اما نگران باشید؛ هنوز این اتفاقات محقق نشده، اما “خشکسالی بزرگ‌ترین بحران جاری ایران” است.»

بحران کم‌آبی و پس از آنکه مسوولان وزارت نیرو در جلسه شورای عالی آب درباره وضعیت بحرانی مناطق آب در شرق تهران ارایه دانند، دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی را به بازدید از چند سد در اطراف تهران کشاند. جهانگیری در جریان این بازدید گفت: «آب سدهای لتیان و لار چند روز دیگر تمام می‌شود؛ مردم باور کنند که مشکل داریم. میزان صرفه‌جویی آب در حدی نیست که بتوانیم پاییز را به خوبی سپری کنیم.»

پیش از این جهانگیری در جلسه‌ی شورای عالی آب ضمن بیان اینکه دولت علاوه بر اقدامات فوری، نیازمند «برنامه‌های کوتاه و بلند مدت» است هشدار داده بود: «هرچه زمان را از دست بدهیم وضع بدتر» خواهد شد.

در همین رابطه، دکتر قاسم‌ عزیزی، عضو هیأت علمی دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران نیز به ایسنا می‌گوید: «ما به واقعیات محیطی، آب و هوایی و اقلیمی کشورمان هیچ‌گاه به طور جدی نگاه نکردیم و نخواستیم قبول کنیم که ما این شرایط آب و هوایی را داریم. با گرم شدن هوا و افزایش جمعیت هم دو موضوع تأثیرگذار است.»

سایت عصرایران نیز در مطلبی با عنوان «بدترین وضعیت آبی در تاریخ هزاران ساله ایران» می‌نویسد: «در تاریخ هزاران ساله ایران و حتی در دوره های خشکسالی، این سرزمین هیچ‌گاه تا بدین اندازه دچار کم آبی نبوده است.»

به گزارش روزنامه شرق، حسین غفوری مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان تهران،  نیز در روزهای اخیر هشدار داد که «تهران از شرایط کم‌آبی گذر نکرده است.» و همچنین آمارها نشان‌گر این است که در صورت ثبات شرایط فعلی کشور، تنها کمتر از ۱۶۰ روز دیگر آب خواهد داشت و شاید مطرح شدن تصفیه پساب‌ها، واردات آب و استفاده از آب‌های بسته‌بندی برای شرب، بیش از یک‌طرح به واقعیت نزدیک شده‌اند.

گفتنی‌ است علاوه بر هشدار کارشناسان و فعالان محیط زیست، جامعه شناسان نیز از به‌وجود آمدن بحران های احتمالی که در نتیجه‌ی این خشکسالی ایجاد می شود، ابراز نگرانی می کنند. در همین راستا، سازمان اطلاعات ملی آمریکا، اخیرا سند راهبردی‌ را منتشر نموده که در آن از تغییرات اقلیمی و کاهش منابع آب به عنوان عامل مهمی در تشدید درگیری‌ها در نقاط مختلف جهان برشمرده است.

Khodnevis

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     روزنامه ژورنال     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com