آلودگی‌ صنایع مس کرمان وتلف شدن ۶۰ هزار دام در ۱۰ سال

سایت مجلس،اسدی کرم  نماینده مجلس از شهر بابک  گفته است:  آلودگی‌های ناشی از صنایع مس استان کرمان در طول ۱۰ سال بیش از ۶۰ هزار دام را در این منطقه تلف کرد.

وی در رابطه با تاثیرات منفی صنایع مس خاتون آباد و مس سرچشمه بر دام و گیاهان گفت: متاسفانه از سال 84 قوانین مربوط به محیط زیست در بسیاری از کارخانه‌ها به درستی اجرا نشد. آلودگی‌های ناشی از صنایع استان کرمان بر روی سطح وسیعی از دشت‌های منطقه که محل زندگی دامداران و چرای دام ها  بود پخش شد و در طول 10 سال بیش از 60 هزار دام در این منطقه را تلف کرد.

 متاسفانه به دلیل اشتغال بیش از 3 هزار نفر در این صنایع امکان تعطیلی آن وجود نداشت، منتهی با پیگیری‌های انجام شده توسط اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در دوره قبل و این دوره  بخشی از آلایندگی این صنایع برطرف شد.

تلفات موجودات زنده در اثر انتشار گاز so2

 آلایندگی ذرات مسی از کارخانه خارج و بر روی مراتع و گیاهان قرار میگیرد، زمانی که دام‌ها از گیاهان موجود استفاده می‌کنند مس وارد بدن  آنها می‌شود و در نتیجه تلف می‌شوند. از طرفی گاز so2 (دی اکسید گوگرد) که از این صنایع خارج می شود، سمی بوده و بسیاری از موجودات زنده آن منطقه را از بین می‌برد. از این رو با پیگیری مجلس شورای اسلامی، دولت تا پایان سال 97 مهلت دارد، آلایندگی‌ها موجود را بر طرف و محیط را پاک سازی کند.

آلودگی بیش از صد هکتار از مراتع استان کرمان/ جمع آوری دام‌ها تا شعاع 15 کیلومتری صنایع مس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلوده شدن بیش از صد هکتار از مراتع استان کرمان افزود:دام‌های حاضر در منطقه آلوده تا شعاع 15 کیلومتری برای جلوگیری از تلفات بیشتر جمع آوری شده است. در صورتی که تا 2 سال اینده هیچ دامی در این مناطق نرود، مرتع به شرایط طبیعی خودش بازمی‌گردد.  /

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …