آلودگی هوای تهران “مرز خطر” را هم پشت سر گذاشت

تسنیم:دستگاههای سنجش آلاینده‌ها نشان می‌دهد که کیفیت هوای پایتخت در هفتمین روز تداوم آلودگی هوا در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت و حتی ساکنان برخی از مناطق تهران در شرایط “خطر” قرار دارند.

دستگاههای سنجش آلاینده‌های سطح تهران نشان می‌دهد که کیفیت هوای استان تهران صبح امروز سه‌شنبه (هفدهم بهمن ماه) با نمایش عدد 177 در وضعیت ناسالم برای همه افراد قرار گرفته است و بیماران قلبی، کودکان، زنان باردار و افراد میانسال به هیچ عنوان نباید در سطح شهر و مراکز پر ترافیک تردد داشته باشند.

در این میان اعداد شاخص‌های آلایندگی چهار منطقه استان تهران از وضعیت ناسالم برای همه افراد نیز فراتر رفته و “مرز خطر” را هم پشت سر گذاشته‌ است.

عدد شاخص‌های ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در مناطق نارمک، دانشگاه شریف، شهرری و منطقه 6 از شاخص خطر 200 نیز عبور کرده‌ و در چنین شرایطی باید تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود.

کیفیت هوای پایتخت که در یک هفته گذشته به صورت مستمر آلوده بوده است امروز به شرایط ناسالم برای همه افراد رسید و حتی ساکنان برخی از مناطق تهران در شرایط خطر قرار دارند.

این افزایش آلودگی هوای تهران در حالی صورت گرفته که بنابر مصوبه کمیته اضطرار، مدارس استان تهران طی روز گذشته (دوشنبه شانزدهم بهمن ماه) تعطیل بوده و برخی اقدامات همانند اجرای طرح زوج و فرد و برخورد با خودروهای دودزا انجام گرفته است.

تمهیدات و اقدامات دستگاههای ذیربط استان تهران در دو روز گذشته هیچ تاثیری در کاهش آلودگی هوا نداشته و مردم همچنان باید منتظر باد و باران باشند.

عدد شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون روز یکشنبه پانزدهم بهمن ماه به 144 رسید و عدد شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در روز دوشنبه شانزدهم بهمن ماه به  154 رسید و این روند امروز هم به صورت نسبی رشد یافته است.

کیفیت هوای استان تهران از ابتدای بهمن ماه فقط پنج روز و آن هم به دلیل ناپایداری‌های جوی، سالم بوده و مردم استان تهران 12 روز را در هوای آلوده تنفس کرده‌اند.

در حال حاضر نارمک (منطقه چهار) با شاخص 217 آلوده‌ترین و اقدسیه (منطقه یک) با شاخص 133 سالم‌ترین منطقه تهران محسوب می‌شوند؛ عدد شاخصهای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شهر تهران به‌ترتیب ناسالم بودن به‌ شرح ذیل است:

نارمک (منطقه چهار): 217

دانشگاه شریف: 205

شهرری (منطقه 20): 205

منطقه 6: 204

منطقه هفت: 192

شادآباد (منطقه 18): 190

منطقه 21: 182

منطقه 10: 183

منطقه 11: 169

پیروزی (منطقه 13): 177

گلبرگ (منطقه هشت): 158

پونک (منطقه پنج): 171

سعادت آباد (منطقه دو): 134

منطقه 22: 130

اقدسیه (منطقه یک): 133

بنابر تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

اینرا هم بخوانید

۴۰۰ هزار نفر متأثر از سیل در استان سیستان و بلوچستان

معین الدین سعیدی نماینده مجلس حکومت از چابهار، در گفت‌وگو با «انتخاب»:بعد از گذشت چند …