آمریکا،توقیف چهار نفتکش متعلق به ایران

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا روز جمعه رسما تأیید کرد که چهار نفتکش را که گفته می‌شود از سوی ایران برای ونزوئلا فرستاده شده، توقیف کرده است.

واشنگتن این محموله‌های سوختی را متعلق به سپاه پاسداران می‌داند که از مدت‌ها پیش آن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

در بیانیه روز جمعه این وزارتخانه آمده است: «با همکاری شرکای خارجی، دارایی‌های توقیف شده اکنون اختیار ایالات متحده آمریکاست.»

این بیانیه توقیف این نفتکش‌ها را «بزرگترین توقیف محموله سوخت ایران» توصیف کرده و اعلام می‌دارد که محمولۀ هر چهار تانکر در مجموع بیش از یک میلیون بشکه نفت بوده است.

در این بیانیه نه توضیح بیشتری درباره «شرکای خارجی» داده شده و نه محل توقیف نفتکش‌ها اعلام شده است.

با این وجود پیش از این وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی اعلام کرده بود که مقصد این محموله‌های نفتی، کشور ونزوئلا بوده که توسط آمریکا در خلیج عمان توقیف شده است.

وزارت دادگستری آمریکا بر اساس شکایتی که دوم ژوئیه به ثبت رسیده، دستور جلوگیری از انتقال هرگونه محموله نفتی به ونزوئلا با تانکرهای بلا، برینگ، پاندی و لونا را صادر کرده بود.

در شکایتنامه آمریکا از فردی به نام «محمود مدنی پور» به عنوان رابط سپاه پاسداران نام برده شده است. بر اساس این شکایت، آقای مدنی پور برنامه‌ریز انتقال مواد نفتی به ونزوئلا و ناقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است.

پیش از این سفیر ایران در ونزوئلا در پی انتشار اخباری مبنی بر توقیف کشتی‌های حامل مواد نفتی متعلق به ایران، با تکذیب این خبر گفته بود که این کشتی‌ها و سوخت درون آن‌ها متعلق به ایران نیست.

او انتشار خبر این توقیف را، اقدامی در راستای جنگ روانی آمریکا علیه ایران ارزیابی کرده است.

ایران در ماه می ۲۰۲۰ میلادی با پنج نفتکش سوخت‌رسان بیش از یک میلیون بشکه بنزین را به ونزوئلا ارسال کرد. اگرچه این اقدام ایران در آن زمان با واکنش‌های تهدید آمیزی همراه شد اما در نهایت این کشتی‌ها بدون هیچ مشکلی در ونزوئلا پهلو گرفتند.

تنش میان ایران و آمریکا این روزها با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه تهران افزایش یافته است؛ بخشی از این تنش‌ها در دریا اتفاق افتاده است.

تحریم‌های شدید ایالات متحده علیه ونزوئلا، رئیس جمهور این کشور را مجبور کرده تا برای تأمین نیازهای سوخت کشور از متحدانش کمک بگیرد.یورونیوز

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …