آمریکا 18 مقام رژیم اسد را به دلیل استفاده از سلاح های شیمیایی تحریم کرد

آمریکا، در واکنش به استفاده از سلاح های شیمیایی توسط دولت بشار اسد، نام ۱۸ تن از مقام های دولتی، ارتش سوریه، و یک شرکت فناوری را وارد فهرست تحریم های خود کرد.

وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد که سازمان صنایع فناوری را به دلیل کمک به برنامه‌ی ساخت موشک بالیستیک سوریه به وسیله‌ی واردات فناوری های راهبردی پیشرفته، تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا نیز ۱۸ مقام ارشد دولت و ارتش سوریه را که در استفاده از سلاح های شیمیایی دست داشتند و همچنین پنج شاخه از ارتش سوریه را مورد تحریم قرار داد.

این تحریم ها، آمریکایی‌ها را از تجارت با اشخاص حقیقی یا سازمان‌های مورد هدف این تحریم ها منع و دارایی های آنها را در ایالات متحده مسدود می کند.رادیوفردا


گزارش رادیوآمریکا در این مورد

به دنبال تحقیقات بین المللی و تایید نقش دولت سوریه در استفاده از گاز کلر علیه غیرنظامیان آن کشور، آمریکا روز پنجشنبه ۱۸ مقام ارشد دولت بشار اسد را به دلیل ارتباط با برنامه تسلیحات کشتار جمعی دمشق تحت تحریم قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه وزارت خزانه داری ایالات متحده، این اقدام نخستین واکنش رسمی واشنگتن برای تحریم مقام‌های نظامی سوریه به دلیل استفاده نیروهای دولتی آن کشور از سلاح‌های شیمیایی محسوب می‌شود.

به نوشته رویترز، سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در تحقیقی مشترک که این خبرگزاری نسخه‌ای از گزارش آن را در ماه اوت و اکتبر گذشته رؤیت کرد، به این نتیجه رسیدند که نیروهای دولتی سوریه مسئول سه مورد حمله با گاز کلر بوده و گروه داعش نیز در حملات خود از گاز خردل استفاده کرده است.

ند پرایس سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز با بیان این که «ما به شدیدترین وجه ممکن بکارگیری سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم سوریه را محکوم می‌کنیم،» در بیانیه‌ای گفت «ادامه حملات وحشیانه رژیم اسد نشان دهنده تمایل آن به مقابله با استانداردهای بنیادین بشری، تکالیف بین المللی آن رژیم و موازین دیرینه جهانی است.»

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اتهام استفاده نیروهای تحت امر خود از سلاح‌های شیمیایی را رد کرده است.

 

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …