آمریکا: اولویت ما در سوریه شکست دادن داعش است نه اسد

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که اولویت اول و استراتژیک کشورش در مورد سوریه، شکست دادن داعش است و تعیین سرنوشت بشار اسد به فرایند سیاسی و مذاکرات میان دولت و مخالفان موکول می‌شود.

او گفته جنگ با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از نظر او به خوبی پیش می رود و هرگاه این جنگ به پایان رسید، آمریکا تمرکز خود را بر روند مذاکرات ژنو خواهد گذاشت و تلاش خواهد کرد با همکاری روسیه، به حصول توافقنامه آتش بس میان دولت اسد و مخالفان مسلحش کمک کند.به گفته او، سرنوشت اسد در این مذاکرات معلوم خواهد شد.

تیلرسون در مصاحبه با ای‌بی‌سی، وضعیت لیبی پس از سقوط حکومت معمر قذافی را یادآوری کرده و گفته که سرنگون کردن یک حکومت خشن، ممکن است به هرج و مرجی شبیه وضعیت لیبی بینجامد.

او همچنین با اشاره به حملات موشکی اخیر آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه، گفت: “رئیس جمهور (ترامپ) در پیامش به مردم آمریکا روشن کرد که این حمله تنها به استفاده دهشتبار اخیر از سلاح شیمیایی مربوط بوده است.”

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا و در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر حمله شیمیایی نیروهای دولتی سوریه به مناطق مسکونی تحت کنترل مخالفان مسلح در استان ادلب، دستور حمله موشکی به یک پایگاه هوایی این کشور را صادر کرد.

روسیه و ایران که حامیان اصلی دولت بشار اسد در مقابله با مخالفان مسلح محسوب می شوند، حمله آمریکا را به شدت محکوم کردند و آن را نقض مقررات بین المللی دانستند.

آقای تیلرسون گفته که از این موضع دولت روسیه شگفت زده نشده، اما از اینکه روس ها به تعهدات خود در قبال نظارت بر سلاح های شیمیایی دولت سوریه عمل نکرده اند، مأیوس شده است.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

گزارش روزنامه حکومتی اعتماد از کشته شدن٣٠ کارگر معدن در یک سال و نیم گذشته و اعتراضات کارگران

 روزنامه اعتماد: ١٢تجمع اعتراضي كارگران معادن در دو سال اخير ١٠ تجمع به دليل دستمزد …