آمریکا:انتقال بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران از عراق به عمان

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پول‌های بلوکه شده ایران از عراق خارج و به عمان منتقل می‌شود. متیو میلر گفته این انتقال برای آن است که ایران نتواند از این اهرم علیه همسایه خود عراق استفاده کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه اول مرداد (۲۴ ژوئیه) تایید کرد که پول‌های بلوکه شده ایران در عراق به کشور ثالثی منتقل می‌شود.

او گفت: «من می‌توانم تأیید کنم که عمان تمایل خود را برای دریافت بخشی از این وجوه نشان داده است و ما انتظار داریم که این (انتقال) انجام شود.»

او این را گامی “مهم” دانست و افزود: «از نظر ما مهم است که این پول را از عراق خارج کنیم، زیرا این منبع اهرمی است که ایران علیه همسایه‌اش استفاده می‌کند.»

میلر تاکید کرد که این پول‌ها در صندوق یا حسابی در عمان نگهداری می‌شود، اما همچنان مشمول همان محدودیت‌هایی خواهد بود که در عراق نیز بوده است. به این معنی که پول‌های بلوکه شده  ایران “فقط می‌تواند برای فعالیت‌های غیرقابل تحریم مانند کمک‌های بشردوستانه استفاده شود و همه معاملات باید از قبل توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده تایید شود.”

روز گذشته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک نشست خبری در رابطه با سفر وزیر خارجۀ عمان و وزیر مشاور در امور خارجی دولت قطر به ایران گفته بود این سفرها در جهت “پیشبرد مذاکرات” به منظور “رفع تحریم‌ها و همچنین رفع انسداد دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران” و برای تبادل زندانیان انجام می‌شود.

او با اشاره به معافیت عراق در پرداخت بدهی‌های این کشور به ایران گفت: «دولت آمریکا اخیرا اعلام کرده مجوز لازم را برای انتقال بخشی از مطالبات به خارج از بانک عراقی صادر کرده و ایران پیگیر دریافت این مطالبات است. پیشرفت‌هایی داشتیم ولی نیازمند وصول مطالبات هستیم.»

خبرگزاری رویترز پیشتر خبر داده بود که آمریکا در معافیت تازه‌ای به عراق این امکان را می‌دهد تا بدهی‌ خود به ایران را از طریق بانک‌های غیرعراقی پرداخت کند. رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گفته بود که آمریکا امیدوار است یک معافیت ۱۲۰ روزه موجب شود تا از فشارهای جمهوری اسلامی به عراق برای پرداخت بدهی‌اش کاسته شود.

ماه گذشته رویترز در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد در وزارت خارجه عراق از آزادسازی ۲/۷۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران از بابت صادرات برق و گاز جمهوری اسلامی به عراق خبر داده بود.

این منبع گفته بود، فواد حسین‌، وزیر خارجه عراق طی دیدار با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود در حاشیه کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تروریسم در ریاض در روز پنج‌شنبه ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) این مجوز را از آمریکا دریافت کرده است.

تبادل زندانیان میان آمریکا و ایران

متیو میلر در پاسخ به این سوال که چرا تبادل زندانیان میان آمریکا و ایران به درازا کشیده است و این که ایران آمریکا را متهم به طولانی شدن این روند کرده، گفت که مایل نیست در مورد جزئیات این روند صحبت کند و این جزئیات را نباید منتشر کرد. 

میلر تاکید کرد که موضوع زندانیان “بسیار حساس” است و آمریکا چیزی بیش از این نمی‌خواهد که زندانیان را در اسرع وقت به خانه برگرداند.

سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و شهاب دلیلی چهار شهروند ایرانی-آمریکایی هستند که هم‌اکنون با اتهام‌های امنیتی همچون “جاسوسی” و یا “اقدام علیه امنیت ملی” در زندان‌های ایران محبوس هستند.

از او همچنین در مورد تعطیل شدن دفتر شرکت تجارت الکترونیک دیجی کالا سوال شد که روز یکشنبه به خاطر انتشار تصاویر زنان بدون پوشش اجباری در آن، فعالیتش متوقف شد.

میلر در این باره گفت: «هدف قرار دادن دیجی کالا پیام روشنی به جوانان ایران می دهد؛ رژیم برای کنترل زنان و دختران ایران از هیچ چیز کوتاه نخواهد آمد. رژیم حتی حاضر است شرکت‌های استارت‌آپ محلی خود را برای این منظور خفه کند.» به گفته او با این رفتار “جای تعجب نیست که بسیاری از جوانان در ایران خواستار تغییر یا ترک کشور هستند.”

عصر روز یکشنبه اول مرداد ۱۴۰۲ ساختمان اداری دیجی‌کالا به‌طور موقت توسط اماکن فراجا به خاطر رعایت نکردن حجاب اجباری پلمپ شد.

پیشتر سایت میزان، خبرگزاری قوه قضاییه از تشکیل “پرونده قضایی در خصوص حجاب کارمندان خانم یکی از بخش‌های دیجی کالا” خبر داده بود. دویچه وله

اینرا هم بخوانید

فراخوان بازنشستگان تامین اجتماعی: ۷ اسفند تجمع در تهران

 ادامه اعتصاب و تجمعات کارگران فولاد و واحد صنعتی ام دی اف بازنشستگان و مستمری …