آمریکا وحمله شیمیایی در سوریه

رادیو فردا:مقام‌های دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته‌اند واشینگتن به‌دنبال یک همکاری چندملیتی برای انجام واکنش‌ نظامی به «حملات شیمیایی» اخیر در سوریه است. همزمان روسیه در مورد «پیامد‌های سنگین» حمله احتمالی به سوریه هشدار داده‌است.

دونالد ترامپ در جریان دیدار روز دوشنبه ۲۰ فروردین خود با مشاوران نظامی دولت، گفته به‌زودی در مورد واکنش به «حملات شیمیایی» در دوما، حومه دمشق، تصمیم خواهد گرفت. ترامپ افزوده است که «گزینه‌های نظامی زیادی» وجود دارد.

خبرگزاری رویترز شب دوشنبه به نقل از مقام‌های دولت آمریکا گزارش داد که ایالات متحده در تلاش است تا برای یک اقدام نظامی احتمالی ائتلافی با دیگر کشورها تشکیل دهد.

یک مقام دولت آمریکا که نامش فاش نشده به رویترز گفته همه گزینه‌ها روی میز است، اما تائید کرده که کارهایی روی گزینه نظامی صورت گرفته‌است.

روز گذشته جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، نیز در پاسخ به پرسشی در این مورد که آیا در واکنش به «حمله شیمیایی» در سوریه، واشینگتن دست به اقدام نظامی می‌زند یا نه، گفت:‌ «آمریکا هیچ اقدامی را کنار نگذاشته و تمامی گزینه‌ها در حال حاضر بررسی می‌شود»‌.

با این حال هنوز نه کاخ سفید، نه پنتاگون و یا وزارت خارجه آمریکا قطعیت گزینه نظامی یا گزینه‌های دیگر را تائید نکرده‌اند.

رویترز به نقل از کارشناسان می‌گوید کشورهایی مانند فرانسه یا حتی بریتانیا و متحدان آمریکا در خاورمیانه، ممکن است در یک ائتلاف یا همکاری احتمالی با ایالات متحده نقش ایفا کنند. رئیس‌جمهوری فرانسه در پایان سال گذشته هشدار داده بود که استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، می‌تواند به واکنش نظامی از سوی فرانسه بیانجامد.

کنشگران و شورشیان سوری، دولت مرکزی آن کشور را متهم به انجام حملات شیمیایی در دوما کرده‌اند که گفته می‌شود جان ده‌ها نفر را گرفته‌است. دمشق و متحدان کلیدی آن، تهران و مسکو، این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

روز دوشنبه روسیه در مورد واکنش نظامی به دولت سوریه هشدار داد و گفت چنین چیزی «پیامدهای سنگینی» خواهد داشت.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، می‌گوید کشورش اجازه نمی‌دهد خطری متوجه نیروهای روسی در سوریه شود: «آن‌طور که من متوجه می‌شوم، آن‌ها (آمریکا) به‌دنبال یک گزینه نظامی‌ هستند، کاری‌که خیلی خیلی خطرناک خواهد بود».

نبنزیا بار دیگر موضع مسکو را مطرح کرده که در دوما حمله شیمیایی رخ نداده و سوریه و روسیه از کارشناسان بین‌المللی برای بازدید از منطقه دعوت کرده‌اند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، دوشنبه ۲۰ فروردین در نشست علنی شورای امنیت روسیه و ایران را به حمایت و تجهیز بشار اسد در «قتل شهروندان سوری» متهم کرده بود. خانم هیلی گفته بود: هیولایی عامل این حملات است که هیچ وجدانی ندارد. حکومت روسیه دستانش به خون کودکان سوری آغشته است و دیگر از دیدن عکس‌های قربانیان خود، بچه‌های آغشته به خون، احساس شرمساری نمی‌کند.

کارشناسان می‌گویند حمله نظامی احتمالی ممکن است به تاسیساتی انجام شود که پیشتر نیز گزارش‌هایی در مورد ارتباط آن‌ها با حملات شیمیایی در سوریه منتشر شده بود؛ برای نمونه پایگاه «ضمیر» در ۴۰ کیلومتری دمشق که هلیکوپترهای ام‌آی-۸ ارتش سوریه در آن مستقر هستند. در شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود از این هلیکوپترها برای انجام حملات شیمیایی در دوما استفاده شده‌است. با این حال گفته می‌شود ممکن است به پایگاه‌های مهم‌تری نیز حمله شود.

اینرا هم بخوانید

احمدرضا جلالی از زندان اوین به نخست‌وزیر سوئد: مرا با خطر اعدام، بی‌پناه رها کردید

مکالمه تلفنی ضبط شده احمدرضا جلالی زندانی ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام که از داخل زندان …